Keď trápi artróza: Doktor radí

doktor hovorí o artróze

Artróza. Toto ochorenie je v dnešnej dobe čoraz častejšie skloňované, a preto sme sa rozhodli, že vám o ňom povieme niečo viac. Na pomoc sme si prizvali odborníka na túto oblasť – Doc. MUDr. Branislava Deleja, PhD., MPH., ktorý je primárom neštátneho zdravotníckeho zariadenia Sportmed.

Náš tip: Vyskočená platnička (Hernia disku) – séria článkov.

Čo je to za ochorenie?

Na úvod sme sa ho poprosili, či by nám mohol laicky vysvetliť, čo to vlastne artróza je a ako sa prejavuje. Ako nám odpovedal: „Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbu, to znamená opotrebenie chrupaviek a tvorba rôznych výrastkov v kĺbe vplyvom starnutia a namáhania kĺbov. Začína sa prejavovať stuhnutím kĺbov, hlavne ráno po zobudení, a bolestivosťou, ktorá je najvyššia vo večerných hodinách a po zaťažení. V pokročilejšom štádiu začínajú kĺby opúchať.“ 

Sú isté ochorenia, ktorými častejšie trpia ženy, a naopak, sú iné, ktoré ohrozujú najmä mužov. Zaujímalo nás preto aj to, či je niektoré z pohlaví ohrozené viac, a opýtali sme sa tiež na to, v akom veku sa zvykne artróza ohlásiť najčastejšie. Doc. MUDr. Branislav Delej, PhD., MPH. nám prezradil, že „artrózou sú postihnutí muži aj ženy približne v rovnakom pomere. Jej prejavy začínajú po 40. roku, ale môžu prísť aj skôr. Záleží to od mnohých faktorov: dedičné faktory, nadváha, opotrebovanie kĺbov z nadmernej záťaže, metabolické poruchy a iné faktory a ochorenia.“

Martin Kližan na vyšetrení na artŕozu v Sportmed
zdroj: sportmed.sk

A je vôbec možná liečba?

Určite aj vás zaujíma, či je voči tomuto ochoreniu možná nejaká prevencia, a či je vôbec artrózu možné liečiť. Dozvedeli sme sa, že skvelou prevenciou je predovšetkým „dávkovaný pohyb – hlavne plávanie a bicyklovanie a tiež kĺbová výživa.“ Čo sa však týka liečby artrózy, tá žiaľ možná nie je. Ako ďalej hovorí pán primár: „Degeneratívne ochorenia sa vyliečiť nedajú. Dá sa zastaviť ich proces, progresia. Preto je dôležité, v ktorom štádiu začneme s liečbou.“

Opýtali sme sa preto na to, či je aspoň možné nejakým spôsobom zmierniť dôsledky tohto ochorenia: „Veľa pacientov sa lieči užívaním nadmerného množstva analgetík (liekov proti bolesti), prestávajú sa hýbať, nakoľko im pohyb spôsobuje bolesť a samozrejme začínajú priberať. Čiže robia presne to, čo nemajú, a dostávajú sa do bludného kruhu. Pacient musí v prvom rade vyhľadať pomoc odborného lekára, ktorý mu zdiagnostikuje ťažkosti (či sa vôbec jedná len o artrózu – jej stupeň pokročilosti,…) a usmerní ho v liečbe a životospráve. Samoliečenie v tomto prípade nie je na mieste.“

Ako sme na tom

V neposlednom rade nás zaujímalo aj to, aký je vývoj artrózy v priebehu posledných rokov – teda či ňou trpí čoraz menej, alebo naopak, čoraz viac ľudí. Doc. MUDr. Branislav Delej, PhD., MPH. nám odpovedal nasledovne: „Artrózu môžeme priradiť k civilizačným chorobám, lebo je podmienená aj nesprávnou životosprávou. Čiže tak, ako pribúda civilizačných ochorení, tak pribúda aj pacientov s artrózou. Je to spôsobené hlavne nedostatkom pohybu, nesprávnou stravou, sedavým spôsobom života, obezitou a taktiež zlou samoliečbou.“

Peter Velits na diagnostike o artróze v Sportmed
zdroj: sportmed.sk

Na záver sme si s pánom doktorom pohovorili o „kontroverznej“ téme, ktorá sa však rozoberá čoraz viac. Určite ste si už aj vy neraz všimli, že pulty lekární sa veľakrát doslova prehýbajú pod váhou množstva voľnopredajných prípravkov, ktoré sľubujú zmiernenie artrózy a úľavu od bolesti kĺbov. Zaujímalo nás preto, ako odlíšiť tie naozaj účinné od tých, ktoré vôbec nepomôžu.

„90% voľnopredajných doplnkov na artrózu je absolútne neúčinných.“

„V lekárňach nájdete plné vitrínky prípravkov na liečbu kĺbov. Väčšinou sú to doplnky výživy, čiže nie lieky. Ich cena aj kvalita vysoko kolíše. Dovolím si tvrdiť, že 90% týchto doplnkov je absolútne neúčinných. Paradoxne, hlavne tie sú najviac predávané, lebo majú dobrú reklamu, hlavne v televízii. Pacient teda vynakladá vysoké finančné čiastky za neúčinné preparáty. Častokrát mu ani v lekárni nevedia poradiť, ktorý preparát si má kúpiť, ktorý je najvhodnejší. Pacienti sa rozhodujú podľa toho, čo im dovolí ich peňaženka. Tu väčšinou platí pravidlo, že nie to najdrahšie je najlepšie. Lekár, ktorý diagnostikoval u pacienta artrózu, by mal poradiť pacientovi, ktorý preparát je pre neho najlepší.

Rada na záver

Ak artróza trápi aj vás, možno vás na záver zaujme tip na jeden z týchto prípravkov, ktorý má naozaj pacientmi overené účinky. Viac nám prezradil pán primár: „Na našom pracovisku sa venujeme pacientom aj športovcom s problémami s pohybovým aparátom už viac ako 25 rokov. Tím odborníkov – ortopédov, traumatológov, športových lekárov získal dosť skúseností pri liečbe a hlavne prevencii týchto ochorení, vrátane artrózy. Vyvinuli sme a otestovali vlastné preparáty, ktoré majú ideálne zloženie, prijateľnú cenu, dobre sa znášajú pri užívaní, sú vyrábané z prírodných látok. Sú vhodné aj pre vrcholových športovcov – neobsahujú žiadne zakázané látky z hľadiska dopingových pravidiel. Ponúkame ich našim klientom už 3 roky, sú veľmi obľúbené a máme spätnú väzbu o ich účinnosti. Obsahujú totiž len tie látky, ktoré sú účinné v liečbe a prevencii artrotických ochorení a iných poškodení pohybového aparátu (kostí, kĺbov, šliach, svalov) a v dávke, ktorú je schopný organizmus za 24 hodín vstrebať. Čiže neplatíte zbytočne za balasty alebo látku, ktorú organizmus nevie alebo nestačí zmetabolizovať. Preto odporúčame našim klientom len tieto overené preparáty.“