Aqua aerobic: Vodné cvičenie v skupine

Aqua aerobic kombinuje obľúbené aeróbne cvičenie pri hudbe spojené s výhodami vodného prostredia. Je vhodný takmer pre všetky vekové, váhové aj výkonnostné kategórie cvičencov — pre začiatočníkov, pre tehotné ženy, pre starších ľudí, pre ľudí s problémami pohybového aparátu, dokonca aj pre neplavcov. Mimo iného, je napríklad aj súčasťou toho, čo vás čaká vo Wellness hoteli Patince.

Čo budete potrebovať na cvičenie?

Keďže ide o cvičenie vo vode, budete potrebovať plavky. Ideálne budú jednodielne plavky športového strihu. Okrem plaviek už len osušku, v niektorých bazénoch aj kúpaciu čiapku a šľapky na prechod ku bazénu. Zabúdať netreba ani na pitný režim, preto fľaša s neperlivou vodou príde vhod.

Náš tip: S čistou vodou k zdravému telu.

Ako prebieha hodina aqua aerobicu?

Aqua aerobic sa cvičí ako skupinové cvičenie. Cvičí sa pri rytmickej hudbe podľa pokynov inštruktora. Pri cvičení aqua aerobicu voda v bazéne obvykle siaha približne po prsia, cvičenci teda vždy dosiahnu bezpečne na dno. Cvičiť sa môže s vlastným telom alebo s rôznymi cvičebnými pomôckami (vodné činky, slíže, aquastepy, plavecké dosky a iné)

Hodina aqua aerobicu by mala začínať kvalitnou rozcvičkou – rozohriatím tela a ponaťahovaním svalov, pokračovať aeróbnym cvičením počas ktorého sa zlepšuje najmä fyzická kondícia udržiavaním vhodného srdcového tepu a dychovej frekvencie. Nasleduje posilňovanie jednotlivých svalových partií väčšinou za pomoci rôznych cvičebných pomôcok. Záverečná časť pozostáva z miernejších cvikov na upokojenie srdcovej frekvencie a svalového strečingu.

Benefity a význam aqua aerobicu

●  Aqua aerobic zlepšuje kondíciu, posilňuje kardiovaskulárny systém, pohybový aj dýchací systém.
● Aqua aerobic možno účinne využiť na posilnenie celého tela, redukciu hmotnosti, vytvarovanie postavy, zlepšenie svalového tonusu.
●    Vďaka nadľahčovaniu vody je cvičenie aqua aerobicu vhodné pre vaše kĺby a chrbticu, ktoré nebudú vystavené otrasom a záťaži ako pri klasickom cvičení aerobiku.
●    Vďaka odporu vody naopak zapájate svaly niekoľkonásobne viac, môže to byť dokonca 7 – 12x viac ako pri pohybe na súši.
●     Tlak vody zo všetkých strán zároveň pôsobí na svaly a vnútorné orgány ako jemná masáž.
●   Pri cvičení vo vode sa nespotíte, resp. nebudete zažívať nepríjemný spotený pocit, ktorý niektorých ľudí odrádza od bežného cvičenia.
●     V letných mesiacoch vás môže cvičenie aqua aerobicu navyše príjemne ochladiť.
●    Cvičenie vo vode má pozitívny vplyv aj na psychiku, zbavíte sa stresu a zlepší sa vám nálada.
● Aqua aerobic pozitívne vplýva aj na sociálnu a komunikačnú oblasť, rozvíja pocit spolupatričnosti. Tým, že sa cvičí v skupine, cvičenci nadväzujú nové vzťahy a posilňujú tie existujúce.
●      V neposlednom rade – cvičenie vo vode je naozaj zábavné.

Aqua aerobic je vhodné vodné cvičenie v každom veku
zdroj: 123RF

Kde možno cvičiť aqua aerobic

Možno budete prekvapení, keď zistíte, že sa tento zaujímavý druh športu cvičí aj vo vašom meste. Prezrite vo svojom okolí ponuku plavární, krytých bazénov alebo wellness centier. Ak nenájdete cvičenie aqua aerobicu vo svojom okolí, môžete ho vyskúšať v rámci rekreačného pobytu napríklad aj vo Wellness hoteli Patince.

Počas pobytu vo Wellness hoteli Patince si môžete zacvičiť aqua aerobic zadarmo v rámci návštevy Bazénového sveta. Ako hotelový hostia máte do Bazénového sveta neobmedzený vstup. Cvičí sa každú sobotu v čase od 16:00 do 16:45 hod., vo veľkom relaxačnom bazéne (v prípade priaznivého počasia vo vonkajšom letnom bazéne).

Mohlo by sa vám páčiť