9 dôvodov, prečo zvoliť Alpu

Alpa: 9 dôvodov, prečo ju používať

Odkedy sa Alpa začala vyrábať, odvtedy žnie popularitu. Samozrejme, oprávnenú. Je to totiž malý tekutý pomocník, ktorý dokáže na počkanie robiť hotové zázraky. Pozrite sa, na čo všetko môžete Alpu použiť a prečo by malá fľaška nemala chýbať ani vo vašej domácnosti.

V malej fľaške veľká sila

Kým vám však predstavíme neoceniteľné výhody Alpy, je namieste nazrieť aj trochu do histórie. Predsa Alpa je tu s nami už vyše storočia a za ten čas bez boja dobyla európske domácnosti, ako aj napríklad vzdialenú Austráliu.

Od Napoleona k Alpe

Všetko ale začalo v období Napoleonovej vlády. Po tom, ako v roku 1805 opustili napoleonské vojská Viedeň, ostali po nich sudy aromatického francúzskeho koňaku. Nápoj viac ako na pitie slúžil na potieranie kože. Prázdne sudy našli svoje využitie a začal sa do nich pripravovať iný alkoholový bylinný extrakt – tzv. francovka. Tá sa od roku 1913 objavila pod ochrannou známkou ALPA a postupom času si jej účinky obľúbilo množstvo ľudí. Dnes ju nájdeme na pultoch predajní v rôznych verziách: tradičnú fľaškovú, cestovnú v spreji alebo v podobe masážnych gélov, krémov a balzamov. A na čo všetko ju môžete použiť?

Na masáže

Keď práve nemáte po ruke masážny krém, siahnite po fľaštičke s Alpou. Číra tekutina, ktorú vmasírujete do pokožky, má uvoľňujúce účinky. Utlmí bolesť a na nanesenom mieste bude pôsobiť chladivo. Je vhodná na zmiernenie bolestí kĺbov a reumatických ochorení. Okrem tekutej Alpy môžete vyskúšať aj verziu v kréme, ktorá vás rovnako účinne zbaví bolesti.

Alpa je výborný univezrálny pomocník na bolesti, do domácnosti či na únavu
zdroj: alpa.cz

Ako dezinfekciu pri poraneniach

Alpa je skvelý pomocník aj pri malých úrazoch a prvá pomoc na drobné rany. Ľahko s ňou dezinfikujete malé poranenia a odreniny. Pri jej použití sa treba vopred pripraviť na štípanie, ktoré je však znesiteľné a rýchlo prejde.

Na dezinfekciu v domácnosti

Alpu spoľahlivo využijete nielen na dezinkefciu pri úrazoch, ale tiež ako dezinfekčný prostriedok vo vašej domácnosti. Môžete ju použiť na čistenie vane, toalety, mobilu, počítača alebo akýkoľvek povrchov v ostatných miestnostiach.

Do kúpeľa

Dokonalý relax pre mnohých znamená napustiť si vaňu po dlhom únavnom dni a dopriať si chvílľu pre seba. Zavrieť sa v kúpeľni a na pár minút „vypnúť“ v teplej vode nenahradí nič. Ešte príjemnejší pocit navodia drobnôstky, ako pena alebo oleje do kúpeľa, či populárne šumivé guličky „bath bombs“, ktorými váš kúpeľ povýšite na zážitok. Rovnaký efekt má aj dobre známa Alpa. Nalejte jej trochu do vane a potom si už len užívajte jej chladivé, upokojujúce a uvoľňujúce účinky sviežeho mentolu.

Ako „liečivé mentolky“ na žalúdok

Už naše staré mamy vedeli, čo je dobré a ako Alpa pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. Pripravte si „mentolky“ podľa jednoduchého babského receptu, na ktorom nie je čo pokaziť. Stačí mať doma fľaštičku Alpy a (najlepšie) kockový cukor. Pokiaľ kockový nemáte, vystačíte si, samozrejme, aj s kryštálovým. Jednu kocku alebo cukrom naplnenú čajovú lyžičku pokvapkajte Alpou a skonzumujte. Alpa uvoľní kŕče a zmierni žalúdočné ťažkosti. Aj keď vám možno takýto liek zachutí, rozhodne to nepreháňajte ani s cukrom, ani s Alpou.

Na suchý kašeľ 

Nepríjemnému suchému kašľu sa z času na čas nevyhne nikto z nás. Aj v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na Alpu. Podľa osvedčených receptov starých mám je práve Alpa to, čo na problémy s prieduškami a dusivým kašľom zaberá. Okrem Alpy potrebujete ešte bravčovú masť, ktorú nanesiete na vreckovku alebo na handričku. Masť pokvapkajte Alpou a priložte na hrudník. Aby ste si nezamazali tričko alebo pyžamo, vreckovku zakryte uterákom. Nechajte pôsobiť dlhší čas, napríklad počas noci, a opakujte toľko dní po sebe, koľko je potrebné.

Proti únave

Poniektorí si Alpu pochvaľujú, pretože rýchlo odbúra únavu. Netreba pritom veľa. Stačí si Alpou potrieť hánky alebo okolie spánkov a dostaví sa pocit vzpruhy. Tento trik môžete vyskúšať, ak sa potrebujete dlho sústrediť, napríklad ak pracujete niekoľko hodín za počítačom alebo ak študujete a začína vás prepadať únava.

Proti bolesti zubov

Síce neodstráni zubný kaz, ale utlmí bolesť v ústnej dutine. Ak vás bolí zub a ak viete, že k zubárovi sa tak skoro nedostanete (musíte počkať na ďalší deň alebo až kým prejde víkend), namočte do Alpy vatovú tyčinku a priložte ju k boľavému miestu. Na určitý čas tak pocítite uľavu aj bez liekov. Podobný efekt ako Alpa majú pri bolesti zubov tiež Švédske kvapky.

Na čistenie

Gazdinky vedia, že Alpa je šikovným domácim pomocníkom, ktorý nielen dezinfikuje, ale aj vyčistí rozličné povrchy: od škvŕn od atramentu na oblečení, cez vodovodné batérie až po zrkadlá a okná. Dobrou správou pre dámy je, že ostráni aj drobné stopy od mejkapu na šatstve.