Aloe vera sa o vás postará

O účinkoch zázračnej rastliny Aloe vera ste už určite počuli. Ide však len o vynikajúci marketing, alebo sú jej popisované účinky naozaj pravdivé? Odpoveď by sme mohli nájsť už len v tom, že Aloe sa využívala už v starovekom Egypte, a dodnes ju nazývame aj „rastlinou nesmrteľnosti“. Poďme si o nej preto povedať viac.

Aloe vera – kupovať hotové produkty alebo pestovať?

Pravda je taká, že ak si na pestovanie tejto rastlinky trúfate, nič účinnejšie ako gél z jej listov v obchodoch nenájdete. Nespracovaný Aloe vera gél totiž obsahuje až 75 nášmu telu prospešných látok – vrátane rôznych aminokyselín, minerálov, enzýmov či vitamínov.

Dobrou správou je, že táto rastlinka pre svoj rast nepotrebuje nijaké špeciálne klimatické podmienky, dopestovať si ju preto môžete aj na Slovensku. Aloe potrebuje predovšetkým teplo (neznesie teploty nižšie ako -4 ºC) a čo najviac slnečného žiarenia. Najlepšie sa jej preto bude dariť pri okne.

Aloe vera je navyše veľmi vďačnou rastlinou, nakoľko rastie aj v suchých a často extrémnych podmienkach. Príliš vlhká pôda ju môže zničiť, jej pestovania sa preto nemusíte báť ani vtedy, keď na polievanie svojich kvetín pravidelne zabúdate (až cca 95 % jej listov tvorí voda, preto bez nej vydrží dlho). Pri jej sadení nezabudnite len na to, že potrebuje črepník s otvorom na odtekanie vody, a že najlepšie sa jej darí v pôde na pestovanie kaktusov.

tri kusy prierezu rastliny Alove vera na sebe
zdroj: 123RF

Účinky aloe vera

Blahodarných účinkov tejto zázračnej rastlinky je hneď niekoľko. Medzi tie, ktoré by vás mohli zaujímať najviac, patria nasledovné:

 • Podporuje zdravé trávenie.
 • Je vynikajúcim prostriedkom na dentálnu hygienu.
 • Má schopnosť tlmiť bolesť.
 • Je vynikajúcim doplnkom na posilnenie našej imunity.
 • Má schopnosť podporiť tvorbu kolagénu a elastínu.
 • Je výborným prostriedkom pri regulovaní našej hmotnosti.
 • Podporuje prísun energie.
 • Posilňuje vlasy i nechty.
 • Už malou dennou dávkou prijmete obrovské množstvo vitamínov.
 • Detoxikuje organizmus.
 • Znižuje hladinu cukru v krvi.
 • Na pokožku spálenú slnkom neexistuje nič lepšie.

Prípravky z Aloe vera

S produktami z Aloe vera sa v poslednom čase akoby roztrhlo vrece. Základnými podobami vyrábaných produktov sú gély a šťavy, no čoraz častejšie sú napríklad aj spreje a rôzne potraviny ako nápoje, jogurty a podobne.

Tieto produkty môžu byť, samozrejme, veľmi prospešné. Mimoriadne obľúbenými sú aj kozmetické prípravky z Aloe, ako napríklad pleťové krémy, rôzne séra, toniká, krémy po holení či šampóny a mnohé iné, ktoré nájdete napríklad aj v prípravkoch Mary Cohr, ktoré sú súčasťou tvárových a telových ošetrení aj vo Wellness Hoteli Patince.. Pri výbere vám však odporúčame nakupovať iba kvalitné výrobky od overených predajcov, aby prípravok naozaj pomáhal, nie škodil. Určite však nič nepokazíte vypestovaním si tejto rastliny doma, čím nielen ušetríte, ale zároveň získate 100 %-ne účinný produkt, ktorého zložením si môžete byť istí.

Mohlo by sa vám páčiť