Akupunktúra: Spoznajte čaro liečivých ihličiek

akupunktúra

Akupunktúra nie je žiadnou novinkou. Svoje korene má v Číne, kde ju lekári praktizujú už tisícročia. Viete, na čo všetko môže mať akupunktúra vplyv a kedy sa oplatí zabudnúť na strach z ihiel? Poďte sa s nami na to pozrieť. 

Čo je akupunktúra?

Ide o hlavnú zložku tradičnej čínskej medicíny. V nej je vnímaná ako technika, ktorá sa používa na vyrovnanie toku energie čhi. V skratke sa dá povedať, že základom konceptu čhi je rovnováha. Ak ste vyrovnaní a uvoľnení, prirodzene sa cítite zdraví a plní síl. Naopak, vystresovaný človek je oveľa viac náchylnejší na choroby. 

akupunktúra

Akupunktúra si svoje miesto našla aj v západnej medicíne a vykonáva sa na dennej báze. A v čom spočíva? Ide o napichávanie akupunktúrnych ihličiek do kože pacienta. Samozrejme, nie len tak hocikde, ale do špecifických bodov. Tieto akupunktúrne body sú miesta, ktoré stimulujú svaly, nervy a tkanivo. 

Akupunktúra a jej účinky 

Akupunktúra sa najčastejšie používa na liečbu bolesti. Nedá sa povedať, že by dokázala vyliečiť chorobu, každopádne sa ňou dá zmierniť nepohodlie pacienta a rôzne stavy, spojené s bolesťou. V poslednom čase však stále častejšie vyhľadávajú túto formu liečby ľudia, ktorí ťažko zvládajú stres. Akupunktúra má totiž pozitívny vplyv nielen na fyzické, ale aj na duševné zdravie človeka. 

Rovnako pomáha pri bolesti zubov, chronických migrénach, bolestiach krížov a krku. Dokáže tiež zmierniť nevoľnosť a zvracanie u pacientov, ktorí podstupujú chemoterapiu. Ako účinná sa preukázala aj pri menštruačných a popôrodných bolestiach, poruchách dýchania, alergiách či tenisovom lakti. 

účinky akupunktúry

Reakcia tela na vpichy do akupunktúrnych bodov zahŕňa, okrem vyššie spomínaného, aj stimuláciu imunitného systému, hojenie rán či podporu cirkulácie krvi v danej oblasti.  Niektoré zdroje taktiež uvádzajú pozitívne účinky pri liečbe akné, neplodnosti, cukrovke, schizofrénii, závislosti od alkoholu aj nespavosti.

Doma ju radšej neskúšajte

Pokiaľ nie ste kvalifikovaný akupunkturista, do tejto metódy sa radšej nepúšťajte. Môžete však skúsiť akupresúru – samo masážnu techniku na stimuláciu akupresúrnych bodov. Rôzne oblasti nášho tela sa spájajú s vnútornými orgánmi a preto sa vyvíjaním tlaku na tieto body môžu orgány stimulovať. 

Ako a kedy masírovať?

  • pri menštruačných bolestiach si palcom masírujte priehlbinu vnútorného členka, nepoužívajte silný tlak. 
  • ak neviete zaspať, krúživými pohybmi si masírujte priestor medzi obočím. Najskôr v smere a potom v protismere hodinových ručičiek. 
  • v prípade, že pociťujete bolesť hlavy, zubov, tváre či krku, miernych tlakom stlačte sval na ruke, ktorý sa nachádza medzi ukazovákom a palcom. Tehotné ženy by si tento bod určite stláčať nemali, pretože to u nich môže vyvolať kontrakcie. 
  • pri bolestiach krížovej oblasti chrbta si stlačte priestor medzi nosom a hornou perou. 

bolesť krížov

V prípade, že sa v procese akupresúry začnete cítiť nepohodlne, ale vám začne byť zle, ihneď s akupresúrou prestaňte. 

Akupunktúra a chudnutie

Nečakajte zázraky! Vďaka akupunktúre jednoducho a rýchlo neschudnete. Avšak, stimulácia niektorých bodov má vplyv na zníženie chuti do jedla a pocitu hladu, zrýchlenie metabolizmu či zníženie stresu. Akupunkturisti sa pri chudnutí zameriavajú na bod v uchu, ktorý sa využíva aj pri liečbe závislostí. Hoci táto metóda nebude mať priamy vplyv na redukciu váhy, môže vám pomôcť cítiť sa lepšie a zdravšie. Úprava stravy a pravidelné cvičenie sú totiž priamou cestou k zdravému telu. 

chudnutie

Akupunktúra a kontraindikácie

Nie každý je vhodným adeptom na absolvovanie akupunktúry. Vyhýbať by sa jej mali ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi, tiež pacienti s kardiostimulátorom či tehotné ženy. A ešte ktosi. Zabudnúť netreba totiž na trypanofobikov – ľudí, ktorí majú panický strach z ihiel. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acupuncture/about/pac-20392763
https://www.healthline.com/health/acupuncture-how-does-it-work-scientifically
https://www.healthline.com/health/acupuncture-for-weight-loss#number-of-sessions