Ako zvládnuť súrodeneckú žiarlivosť

žiarlivosť detí ako s ňou bojovať

Súrodenecká žiarlivosť síce nie je ničím príjemným, no v rodinách, ktoré majú viac detí, sa s ňou môžeme stretnúť veľmi často. Je možné jej predísť? A ako s ňou bojovať, keď je už vo vašej domácnosti prítomná? To všetko vám prezradíme v tomto článku.

Ako vzniká súrodenecká žiarlivosť?

V prvom rade treba podotknúť, že žiarlivosť sa vo väčšej či menšej miere vyskytuje takmer v každom súrodeneckom vzťahu. Samozrejme existujú aj výnimky potvrdzujúce pravidlo, no väčšinou platí, že istá „rivalita“ medzi súrodencami je, a to už od útleho veku.

Každé dieťa totiž prirodzene túži po pozornosti oboch svojich rodičov a ak sa jej nedočká, pretože rodičia ju smerujú inam (na iné dieťa), začne jednoducho žiarliť. Samozrejme ale treba rozlišovať, kedy ide o len o bežnú a neškodnú emóciu a kedy ide o niečo, čo môže výrazne narušiť nielen vzťahy v celej rodine, ale aj vývoj dieťaťa.

V extrémnych prípadoch dokonca môže dochádzať aj k tomu, že trpiace dieťa bude svojmu súrodencovi fyzicky ubližovať. Vtedy sa už, samozrejme, odporúča vyhľadať odbornú pomoc. V mnohých prípadoch si však dokážete pomôcť aj sami – samozrejme ak situácia nie je až taká vážna. Ak sa pýtate ako, čítajte ďalej.

Je možné žiarlivosti nejakým spôsobom predísť?

Určite áno, je to však dlhodobý proces, v rámci ktorého sa musíte žiarlivejšiemu dieťaťu naozaj dlhodobo venovať. Najčastejším prípadom, kedy je potrebné využiť prevenciu, je situácia, kedy do rodiny očakávate ďalší prírastok.

deti žiarlivosť
zdroj: 123RF

Keď ste to už svojej ratolesti oznámili, no vidíte, že túto správu znáša veľmi zle, mali by ste čím skôr konať. V prvom rade je dôležité vytvoriť doma pokojnú atmosféru, v ktorej dieťa nadobudne pocit bezpečia. Veľmi dôležité je tiež venovať takémuto dieťaťu dostatok času – čítajte si s ním, choďte sa s ním hrať von alebo si zájdite na nejaký výlet. Mimoriadne dôležité je však v takomto úsilí pokračovať aj po narodení dieťatka.

Nemenej dôležité je tiež nenútiť staršieho súrodenca, aby bábätko zbožňoval. Keď v sebe ešte prechováva hnev či smútok, nedovoľte, aby tieto pocity dusil v sebe. Keď bude vidieť, že aj jeho negatívne pocity prijímate s pochopením, bude sa cítiť prijaté.

Čo robiť, keď už súrodenecká žiarlivosť prepukla?

Ak riešite situáciu, kedy nie je súrodenecká rivalita ničím novým a doma sa ňou trápite už niekoľko rokov či mesiacov, dôležité je zodpovedať si na otázku, ako a kedy tento problém vlastne vznikol.

Bojovať s ním môžete napríklad tak, že medzi súrodencami sa budete snažiť podporiť spoluprácu, nie súťaživosť. Nemenej dôležité je dieťaťu často pripomínať, že ho ľúbite stále rovnako – aj keď teraz trávite veľa času s bábätkom.

Pomôcť môže aj to, ak budete dieťa, ktoré žiarli, chváliť častejšie. Tým mu dodáte chýbajúce sebavedomie. Najúčinnejšou „metódou“ však aj tak zostáva snaha dať všetkým svojim deťom rovnako veľa lásky. Keď ju budú dostávať, nebudú sa cítiť nikým a ničím ohrozené.