8 tipov ako zmierniť menštruačné bolesti

Menštruačné bolesti.

Menštruácia je veľmi individuálna záležitosť a každá žena ju prežíva inak. Pre tie šťastnejšie je bežnou súčasťou života, ktorá prichádza a odchádza každý mesiac. Pre tie menej šťastné je to boj spojený s bolesťou a silnými kŕčmi. Tieto dni vedia byť poriadne nepríjemné a niektoré ženy obmedzujú natoľko, že sa nedokážu venovať bežným činnostiam. Ako ich teda prekonať bez trápenia? Skúste zmierniť menštruačné bolesti pomocou našich 8 overených tipov.

1.Teplo je presne to, čo potrebujete

Pri silných bolestiach a kŕčoch je v prvom rade najdôležitejšie uvoľniť svalstvo a to najlepšie pomocou tepla. V prípade ak ešte menštruácia nezačala, doprajte si horúci kúpeľ. Je dobre známe, že horúci kúpeľ pomáha zrelaxovať po psychickej ale aj fyzickej stránke. Ak už ale menštruácia prišla a vás trápia zvieravé kŕče, odporúča sa dopriať si horúcu sprchu a následne si ľahnúť do postele. Zmierniť bolesť môžete aj pomocou termoforu, ktorý si stačí priložiť na brucho.

2. Nezabúdajte dopĺňať magnézium

Ak pravidelne trpíte menštruačnými bolesťami, nemali by ste zabúdať na dôležitý minerál akým je horčík. Magnézium uvoľňuje svaly v maternici a znižuje hladinu prostaglandínov, ktoré spôsobujú menštruačné bolesti. Horčík by ste mali dopĺňať pravidelne, ideálne týždeň pred menštruáciou a následne pokračovať počas nej. Najčastejšie sa užíva v podobe šumivých tabliet, ale nájdete ho aj v mnohých potravinách.

3. Pite bylinkové čaje

Bolestivú menštruáciu môžu zmierniť aj bylinkové čaje. Gynekológovia odporúčajú piť alchemilkový čaj, pretože je vhodný takmer pre každého a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky. Preukázateľne upravuje pravidelnosť menštruácie a zmierňuje nepríjemné zvieravé kŕče. Alchemilkový čaj sa odporúča piť pred začiatkom menštruácie. Vyskúšať môžete aj chutný čaj z malinových lístkov, ktorý pomáha regulovať menštruačný cyklus a zmierňuje kŕče.

 

Bylinne-čaje
zdroj: 123RF

 

4. Dodržiavajte pitný režim

Počas menštruácie sa mení hladina hormónov a dochádza k zadržiavaniu vody v tele. Naše telo dokáže zadržať viac ako 2,5 kg vody, preto je veľmi dôležité dodržiavať pravidelný pitný režim. Hydratovanie organizmu pomáha predchádzať zadržiavaniu vody v tele a tiež sa môžete vyhnúť nadúvaniu a opuchom. Ideálne je vymeniť studenú vodu za teplú alebo za teplý nesladený nápoj, ktorý zahreje vaše telo, uvoľní svalstvo a zmierni bolesť.

5. Zacvičte si

Aj keď o cvičení počas menštruácie koluje nespočetné množstvo mýtov, pravda je taká, že cvičenie pomáha uvoľniť svalstvo a  zmierňuje kŕče. Veľkou výhodou je, že hormonálne zmeny nemajú vplyv na vašu silu a výdrž. Netreba to však s cvičením preháňať. Začnite strečingom, ktorý vám pomôže zmierniť kŕče a skúste ľahké kardio, prípadne nejaké cviky. Ak sa cítite zle a pociťujete naozaj silné kŕče, nenúťte sa do cvičenia. Pomôcť môže aj obyčajná prechádzka.

6. Čaro esenciálnych olejov

Aromaterapia predstavuje využtitie esenciálnych olejov z rastlín za účelom terapeutického účinku. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované zmesi, ktoré ovplyvňujú rôzne procesy v našom tele. Majú vplyv na vnímanie bolesti, na uvoľňovanie hormónov, podporujú cirkuláciu krvi a zmierňujú opuchy. Menštruačné bolesti sú zapríčinené zlým prekrvením maternice a preto najvhodnejší spôsob použitia esenciálnych olejov je formou masáže. Trením sa koža prehrieva a esenciálne oleje sa rýchlejšie vstrebávajú. S masážou esenciálnymi olejmi je najlepšie začať niekoľko dní pred menštruáciou každý deň približne 15 minút. Pri bolestivej menštruácii je najlepší borovicovýlevanduľový olej so 100% prírodným zložením.

7. Doprajte si kvalitný spánok a oddych

Najlepším liekom na bolesť je kvalitný spánok. Počas menštruácie sa nám spí o niečo horšie a zvyčajne máme problém nájsť tu správnu polohu. Spánok je však neuveriteľne dôležitý, pretože práve vtedy náš organizmus regeneruje. V tieto dni by ste sa mali snažiť ísť spať skôr ako zvyčajne a pred spaním sa už nevenovať žiadnym rušivým aktivitám, ktoré by mohli ovplyvniť jeho kvalitu. Odporúča sa ležať na boku, s pokrčenými kolenami pritiahnutými k telu.

 

Kvalitný-spánok
zdroj: 123RF

 

8. Lieky proti bolesti

Väčšina žien pri menštruačných bolestiach siaha práve po analgetikách. Ak to nie je vyslovene nutné, vyhýbajte sa užívaniu týchto liekov. Pri častom užívaní liekov proti bolesti hrozia žalúdočné vredy. Existujú oveľa účinnejšie spôsoby, ktoré bolesť nielen tlmia, ale ju dokonca úplne odstránia a nehrozia pritom vaše zdravie.

Ak vás trápia neznesiteľné bolesti počas menštruácie, rozhodne by ste mali vyhľadať odborníka. Bolestivá menštruácia môže byť aj príznakom vážneho ochorenia, ako sú myómy, ktorě sa vyskytujú najmä u žien po štyridsiatke. Myóm je nezhubný nádor v maternici, ktorý vyrastá zo svaloviny a je považovaný za najčastejší gynekologický problém. Práve preto by ste nemali zanedbávať pravidelné gynekologické prehliadky.