4 rady, ako zefektívniť jazdu na bicykli

Nie každý z nás má Saganove ciele dostať sa až na stupienok víťazov. A predsa sa nám môže zísť pár rád, ako oživiť zabehnuté tlačenie do pedálov. Osviežte svoju jazdu na bicykli s nasledujúcimi štyrmi krokmi, ktoré vás ihneď namotivujú naskočiť na vášho dvojkolesového tátoša.

Ako si spestriť jazdu na bicykli, aby vám priniesla o čosi viac? Tu je pár inšpirácii:

Úloha objaviteľa

Jednou z prvých výziev, ktoré jazda na bicykli ponúka, je objavovanie nových ciest. Schádzať zabehnuté cestičky síce má svoje čaro, ale…

Zdolávaním prekážok, ktoré sa môžu objaviť na nových cestách sa v našom tele prebúdza spiaci hormón – adrenalín. Taktiež nás môže prepadnúť radostný pocit malého objaviteľa, ktorý našiel nový kus zeme.

Určite to už poznáte. Náhodne ste natrafili na atraktívne a pozoruhodné miesta, ktoré vám po celú tú dobu ležali rovno pod nosom. Vyžadovalo to ale zmenu. Zísť z obľúbeného chodníka. Zabočiť vpravo namiesto zákruty vľavo.

Stanovte si intervaly

Možno sa neradíte práve medzi dobrodružných jazdcov, alebo vás nové miesta obzvlášť nelákajú. V tom prípade skúste intervaly. Zakomponujte ich do svojich cyklistických výjazdov. Čo si pod tým máte predstaviť?

Už ako malé deti sme milovali rýchle jazdy z kopca. Vyhľadávali sme miesta, kde nebolo potrebné vynaložiť veľkú snahu, aby sme dosiahli maximálny zážitok z rýchlej jazdy. To však nie je tak úplne ten správny príklad.

Ideálne je nájsť rovnováhu medzi náročnosťou trasy a samotným výkonom. Skúste napríklad striedanie pomalej a rýchlej jazdy v intervale 2 minúty maximálny výkon / 2 minúty oddychového šliapania (vychádzkové tempo).

Zvoľte osvedčené chodníčky

Ak máte túžbu vyskúšať si niečo nové, ale nemáte ešte úplne jasno v tom, kde a aké trasy vám najviac vyhovujú, nevadí. Jednoducho si skočte najprv na internet. Vyhľadajte si stránky cyklochodníkov na Slovensku.

Nájdete na nich mapy s cyklo dráhami. V druhom kroku si ich môžete vyfiltrovať podľa lokality a náročnosti. Čiže podľa vašich predstáv.

Ešte stále sa vám zdá bicyklovanie nudné?

Možno vás to prekvapí, ale počas jazdy na bicykli môžete nadobudnúť aj mnoho vedomostí. Pre tento účel sú vytvorené náučno-poznávacie trasy, ktoré nie sú pre cyklistu náročné, ale o to viac pútajú svojim obsahom.

Môžete ich nájsť aj v regióne Turiec, ktorý svojim návštevníkom ponúka dohromady tri poznávacie okruhy: Južný, Severný a Stredný Turiec. Trasy sú vhodné na rodinné výlety aj na vychádzky vo dvojici. Predstavujú zlatú strednú cestu, ak musí dôjsť ku kompromisu pri výbere náročnosti trasy.

Vytýčte si ciele

Ciele – o tých počúvame na mnohých miestach, ale prečo práve aj tu?

Cyklistika je šport ako každý iný, hoc, nie vždy je to na prvý pohľad očividné. Ak chceme napredovať, musíme zdolávať hranice a dosahovať ciele. Na začiatok nemusí ísť latka extra vysoko. Bohato postačí, ak si každý týždeň predĺžite jazdu o pár kilometrov navyše, zvýšite si tempo jazdy, alebo sa vyberiete zdolať ťažší terén.

Každá zmena vás posunie z miesta. Odporúčame si svoje výsledky zaznamenávať. Poskytne vám to prehľad o dosiahnutých métach, ktoré vás budú motivovať ešte k lepším výsledkom. Môže vám to prinesť pocit šťastia a osobnej hrdosti.

Kedy začať? Najlepšie ešte dnes. Ale je to len, a len na vás. V tom spočíva krása jazdy na bicykli: vy si určujete cestu.

Mohlo by sa vám páčiť