Ako zastaviť či aspoň spomaliť čas?

Ako zastaviť či aspoň spomaliť čas

Čas neplynie každému a vždy rovnako. Naopak. Aj z vlastnej skúsenosti dobre vieme (pretože toto je niečo, čo si pamätá každý), že čas v rôznych fázach nášho života bežal úplne rozdielne. Vykonať zmenu v životnom štýle, zmena návykov, meditácia či niečo, čo nás naučí uvedomovať si hodnotu času, potrebujeme len prísť na ten najlepší spôsob a začať.

Ako deťom sa nám čas vliekol ako ospalá húsenica

Niekedy nám to bolo až nepríjemné. Napríklad keď sme už zúfalo chceli dospieť, aby sme si „konečne mohli robiť, čo chceme…“. (Apropo, to sme ale pekne okašlali, však?)

Čím je človek starší, tým rýchlejšie mu zdanlivo plynie život. Na oslave päťdesiatky bývame mnohí až zaskočení faktom, že skutočne už nemáme štyridsať. Že sa nám z nášho života odkrojilo ďalších desať rokov – a my si akosi nevieme spomenúť, čo sa s nimi stalo. Čo sme počas nich vlastne robili.

Zdá sa nám, že deň sa skončil skôr, než sa poriadne začal

Existuje dokonca teória o ľudskom vnímaní, ktorá tvrdí, že mnohí ľudia do veku svojich siedmych rokov akoby prežili polovicu vlastného životaZapodievať sa viac týmito skutočnosťami nemáme v úmysle. Naopak – radi by sme vám dali návod či aspoň zopár tipov, ako tento stav zmeniť. Ako rozbiť každodennú rutinu a zabrániť tomu, že sa nám deň za dňom zdá rovnaký. A nebodaj čím ďalej tým nudnejší.

Zmeňte niečo v každodennej rutine. Stačia maličkosti

Nahraďte jablko a ovsené vločky z denno-denných raňajok niečím „šialeným“: zájdite napríklad cez víkend s partnerkou či partnerom do blízkeho hotela a doprajte si hotelové raňajky. Ideálne, ak sú servírované formou švédskych stolov.

Prekvapte svoje telo a ak bežne štartujete deň kávou, naštartujte ho namiesto nej z času na čas silným čiernym čajom. A naopak: ak kávu nepijete (možno nikdy), dajte si ju. Kúpte si cestou do práce tzv. „flat white“ v takej tej bicyklovej kaviarni na rohu a bavte sa na tom, ako vám dvojité espresso v ňom po jeho rýchlom vypití na prechodný čas roztrasie ruky. Nebojte sa, z tohto neporazilo zrejme ešte nikoho a káva ako taká je zdravšia, než mnohí jej odporcovia tušia.

Choďte cez víkend do mestečka zopár obcí od toho vášho. Najlepšie do takého, kde ste nikdy predtým neboli. Nerobte tam nič, len si ho obzrite. Prejdite sa po hlavnom námestí či ulici, poprezerajte si výklady obchodov, nakuknite do podnikov. A po dvoch či troch hodinách sa vráťte domov.

Naučte sa meditovať, naozaj je to absolútne jednoduché

Meditácia je neporovnateľne jednoduchšia, než tušíte! Sadnite si ráno alebo večer do pohodlnej polohy. Nemalo by vám byť chladno ani príliš teplo – mali by ste sa prosto cítiť príjemne. A skúste sa sústrediť na jednu jedinú vec na svete: na vlastný dych.

Vykašlite sa na akúkoľvek snahu o jeho kontrolu. Namiesto toho sa sústreďte len a len na akt dýchania ako taký. Pozorujte, ako dýchate – akoby to ani neboli vaše pľúca, ktoré dýchajú, ale nejaký geniálny prístroj. Rozmýšľajte iba o dýchaní. V momente, keď sa pristihnete pri tom, že sa vám rozutekali myšlienky (a že sa to bude stávať často…), opravte to a vráťte sa k pozorovaniu.

Znie to všetko jednoducho a aj je to jednoduché. Pritom tieto až trápne či primitívne kroky, činnosti a/alebo zmeny nakopnú váš mozog. Alebo inak – meditácia je príjemný reštart pre vašu myseľ.

Meditácia je výborná forma uvedomenia si, ako nám plynie čas
zdroj: 123RF

Zrazu začnete rozlišovať dni a uvedomovať si ich množstvo

Začnete si pamätať, čo sa kedy dialo. Vaša myseľ dostane úplne nové impulzy a vy na istý čas zabudnete na multitasking aj na „to-do-list“. Zrazu nadobudnete pocit, že žijete o dvadsať rokov dlhšie. Toľko jednoduchých a po všetkých stránkach nenáročných zážitkov bude váš mozog spracúvať. Lebo to je život.