Ako vyjsť z lockdownu s novými schopnosťami a zručnosťami

wellness

Zatvorené školy, vzdelávacie inštitúty či zrušené workshopy. Ak ste si medzi predsavzatia na tento rok zaradili aj sebarozvoj či samovzdelávanie, nekončiace lockdowny a protipandemické opatrenia vám postavili do cesty nemalé prekážky. Ako efektívne využiť dlhé a monotónne dni doma?

Kde sa jedny dvere zatvorili, iné sa otvárajú

Dajte šancu online kurzom. V čase karantény sa s nimi vrece roztrhlo. Prišla nová éra vzdelávania v rôznych oblastiach. Jednými z najobľúbenejších sú kurzy pre MS Excel, pretože sú vysoko praktické a rýchlo získate certifikát.

Naštartujte svoju kariéru

Jednou z oblastí osobného rozvoja a vzdelania je práve tá pracovná. Z lockdownu môžete pokojne vyjsť s vyššou kvalifikáciou v súčasnom zamestnaní. Rozšírte si obzory a naučte sa nové metódy. Prekvapte zamestnávateľa vlastnou iniciatívou. Výsledkom môže byť kariérny rast a s tým spojené finančné ohodnotenie.

Situáciu využite aj na prehodnotenie súčasného zamestnania. Máte prácu, ktorá vás napĺňa alebo len platí účty? Ak snívate o vlastnom podnikaní alebo inej profesii, teraz je dosť času na prieskum. Z pohodlia domova sa môžete rozvíjať a začať aj online biznis. Absolvujte kurzy, ktoré vás nasmerujú do novej životnej kapitoly. Jednoducho vezmite všetok voľný čas a premeňte ho na nové príležitosti.

Koníčkami proti úzkosti z karantény

Online platformy ponúkajú aj obrovské množstvo kurzov v oblasti voľnočasových aktivít. Skúste maľovať alebo sa začnite učiť po anglicky. Navštívte kurz ručných prác. Odpúta to vašu myseľ od negatívnych myšlienok a o vianočné darčeky máte postarané. Ak je niečo, čo ste roky odkladali, lebo stále nebolo dosť času, teraz je na to priestor.

Počas lockdownu je veľmi ľahké skĺznuť do depresie či úzkosti. Nenechajte sa tým ovládnuť. V podstate nezáleží na tom, čomu sa venujete. Dôležité je nájsť aktivitu, ktorá vás pobaví či naučí niečo nové. Neprepadnete tak do frustrácie a vyčistíte si hlavu. Do ulíc sa vrátite silnejší a s novými schopnosťami.

Kde hľadať a ako si vyberať

Skvelou cestou ako nájsť rôzne vzdelávacie platformy sú sociálne siete. Webináre o knihách, umení, politike či nových trendoch v marketingu – to všetko je vám k dispozícii. Sociálna sieť na vás neskôr sama zacieli podujatia, ktoré by pre vás mohli byť zaujímavé.

Veľmi často je úvodná hodina kurzu zdarma. Alebo nájdete voľne dostupné prednášky, rozhovory a workshopy. Využite možnosť pozrieť sa na spôsob prezentácie bezplatne a rozhodnite sa, či vám vyhovuje alebo nie. Môže sa stať, že vás zaujme téma, ale prevedenie nezodpovedá vašim očakávaniam. Žiaden problém, jednoducho sa odpojíte.

Zvýšte svoju efektivitu

Problém môže nastať pri „dochádzke“. Je veľmi ľahké svoju účasť odvolať či jednoducho odignorovať, že ste sa chceli na webinári vôbec zúčastniť. Sebadisciplína je ďalší atribút, ktorý si precvičíte. Anonymita láka k prokrastinácii. Ale ak sa z kurzov či workshopov stane vaša rutina a prekonáte samých seba, prinesie to svoje ovocie.

Účasť na rôznych vzdelávacích či voľnočasových podujatiach má aj ďalší obrovský benefit. Virtuálne sa stretnete s novými ľuďmi. Začleníte sa do komunít, kde sa účastníci spoznávajú. Ľahšie tak prekonáte obdobie izolácie. Nové kontakty môžu naštartovať ďalšie projekty či už v práci alebo v osobnom živote.