Ako vybrať ten správny šport pre dieťa?

thach-pham-n-SdGX3sD7GNQ-unsplash

Hokej, futbal, gymnastika či plávanie… možností, kde vášho drobca zapísať je viac než dosť. Nejedného rodiča však pri vypísaní prihlášky napadne, či ten daný šport bude dieťa baviť a či pri ňom zotrvá. Ako teda správne vybrať šport pre vašu ratolesť? 

Dieťa v každom veku potrebuje športovú aktivitu. Rodič, však musí brať do úvahy, kedy je vhodné dať dieťa na daný šport a do úvahy treba brať aj jeho schopnosti a zručnosti. Dieťa ešte pred výberom treba chvíľu pozorovať. Samo vám možno napovie, čo sa mu páči a k čomu má bližší vzťah. 

Tu je malý prehľad, ktorý vám pri prvotnom výbere môže na začiatku pomôcť.

So športom začnite do 7 roku života dieťaťa

Podľa odborníkov by ste športové základy pre svoje dieťa mali položiť práve do tohto veku. Nie, svet sa nezrúti, ak začnete neskôr, no nábeh k športovému návyku môže byť náročnejší. Výhodou je, ak sa dieťa narodí do športujúcej rodiny a vidí základy fyzickej aktivity už od útleho veku. Ak ste preto mamina na materskej, ktorá sa chce dostať do formy, nebojte sa zapojiť aj vášho drobca. Sú cviky, ktoré môže skúšať aj dieťa poprípade môže pomôcť ako „živé závažie“. 

Pozor na demotiváciu 

Tu vyvstáva jeden veľký varovný prst. Nesnažte sa dieťa tlačiť na silu k športu, ku ktorému nemá vzťah alebo ho prestane po čase baviť. Pri výbere toho správneho to skutočne môže chvíľu trvať a aj dieťa má právo na vlastný názor. Nesnažte sa preto vodiť ho nasilu na tréningy a dohovárať mu. Samozrejme, vždy je dôležité zistiť, či ho daný šport skutočne nebaví alebo nastali problémy v tíme či napríklad nezhody s trénerom. Dôležité je s dieťaťom komunikovať a vytvoriť pocit bezpečia.

  

Podľa odborníkov je tiež nebezpečné plniť si športové sny cez deti, či nútiť ich do športu, ktorý ste kedysi vykonávali vy v dobrej myšlienke, že predsa vaše dieťa pre daný šport musí mať vlohy. Vždy nechajte dieťa slobodne sa rozhodnúť a objaviť viacero športových  možností predtým, než si budete v dielni zhotovovať poličku na trofeje. 

Neviete si dať rady? Testujte!

Počuli ste už o programe SportAnalytik? Ten vychádza z kanadského vzoru a vo Vancouveri ho testovali v rámci Olympijských hier 2010 na 100-tisíc deťoch. Testovanie detí trvá dve a pol až tri hodiny, a na Slovensku stojí 33 eur. Tento test pomáha rodičom zistiť, na aký šport sa ich deti hodia a majú predpoklady. 

Dieťa testujú profesionálni tréneri, ktorí podľa výsledkov vedia naviesť rodiča i dieťa v športovom smerovaní. Podľa odborníkov v tomto programe existujú 3 typy športovcov – rýchlostný, vytrvalostný a silový. Dieťa podstúpi 8 disciplín, ktoré ponúknu komplexný obraz o tom, na čo sa dieťa hodí a v čom je dominantné. Viac o programe si môžete prečítať TU