Ako vybieliť prádlo či záclony? Skúste tieto triky

Biele záclony doteraz nevyšli z módy ani popri ich moderných farebných variantách. Aby boli dlho snehobiele, je potrebné sa o ne kvalitne postarať. Prečítajte si nasledujúce riadky. Prinášame vám niekoľko rokmi overených tipov, ako vybieliť prádlo či záclony. Pre udržanie a prinavrátenie beloby prádla ich používali už naše staré matere.

Chemických bielidiel nájdete v obchodoch niekoľko druhov. Naše tipy sú však všetky na prírodnom základe. Pomocou nich zostanú vaše prádlo a záclony biele a neuškodia ani ich materiálu.

Ocot

Tento všestranný domáci pomocník vám zaručene pomôže aj pri bielení prádla a záclon. Jednoducho pridajte pri praní do práčky pol šálky octu a problém so zažltnutými záclonami či fľakatým prádlom je vyriešený.

Okrem bielenia záclon zmäkčuje prádlo (nahradí aviváž), odstraňuje žlté škvrny od potu, odstraňuje pleseň, chráni aj práčku pred plesňou a vodným kameňom.

Soľ

Bielenie záclon pomocou soli sa nerobí priamo v práčke. Prádlo alebo záclony, ktoré potrebujete vybieliť naložte do vane alebo väčšieho vandla. Vytvorte soľný roztok v pomere 1 polievková lyžica soli na 3 litre vody. Použite toľko roztoku, aby bolo prádlo úplne ponorené. Nechajte ho v roztoku odležať približne 2-3 hodiny a po tom vyperte klasicky v práčke.

Stastné dieťa pri praní
zdroj: 123RF

Sóda bikarbóna

Sóda je rovnako ako ocot všestranný pomocník pri upratovaní. Ak použijete sódu (či už jedlú alebo kryštalickú) priamo do prania v práčke, dokáže zmäkčiť vodu a znížiť potrebu pracieho prostriedku. Pri bielení záclon môžete vytvoriť roztok zo sódy a vody (cca ½ kg sódy na 10 litrov vody) a záclonu doň namočíte. Malo by stačiť 15 – 30 minút. Záclony vypláchajte a následne vyperte v práčke ako obvykle.

Prášok do pečiva

Podobne ako sódu môžete použiť aj prášok do pečiva. Vytvore roztok z prášku a vody (4 – 6 balíčkov prášku na 5 litrov vody). Ponorte záclonu do roztoku, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Acylpyrín

Okrem bolesti hlavy zakrúti acylpyrín aj s fľakmi a zažltnutím prádla či záclon. Rozpustite 5 tabliet vo vode do ktorej na niekoľko hodín namočíte záclony. Po uplynutí potrebného času vyberte z roztoku a vyperte. Záclony budú snehobiele a prádlo bez škvŕn.

Náš tip: Tipy, ako nakupovať ekologickejšie.

Vaječné škrupiny s citrónom

Možno sa vám zdá použitie vaječných škrupín zvláštne, ale skutočne funguje. Budete potrebovať husto tkané vrecko, aby sa kúsky škupín nedostali z neho von do bubna práčky. Vrecko naplníte škrupinami a priložíte 2 plátky citróna. Prádlo alebo záclony operte v práčke spolu s týmto vreckom. Nech už použijete ktorýkoľvek z našich tipov, myslite na to, že záclony treba prať na programe pre jemné pranie (aby sa pri odstreďovaní nepotrhali) a len na nízkej teplote (30 – 40 stupňov Celzia). Vyskúšajte ktorýkoľvek spôsob, výsledok je zaručený.

Tipov a trikov na to, ako vybieliť zažltnuté či špinavé prádlo iste poznáte niekoľko. Či už chemickým alebo prírodným spôsobom, rutinné pranie môže nakoniec priniesť radosť a takisto aj ušetriť za nákupy nových.

Mohlo by sa vám páčiť