Detské letné tábory prispôsobené záujmom vašich ratolestí

Tráviť leto v tábore je jednou z najpopulárnejších detských aktivít počas leta. Deti si z tábora odnášajú množstvo zážitkov a príhod, no a rodičia sa nemusia báť či ich dieťa doma náhodou nevytápa susedov. Letný tábor je plný nových dobrodružstiev a úžasných spomienok. I ja sama na chvíle strávené v letnom tábore spomínam ako na jedny z najkrajších detských zážitkov. Stráviť leto v dennom či týždennom tábore nie je skvelou voľbou iba pre deti, no i pre rodičov, ktorí tak nemusia zabezpečovať extra program pre svoje deti.

V dnešnej dobe ale existuje veľké množstvo detských táborov a je ľahké stratiť sa v ponuke. Či už máte doma malú modelku, alebo budúceho vojaka, určite nájdete letný tábor i preň. Výber správneho letného tábora môže byť niekedy stresujúci. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu urobiť to správne rozhodnutie SPOLOČNE.

Začiatok hľadania

Letné tábory, najmä tie kvalitné, sa rýchlo naplnia. Začnite preto hľadať tábor čo najskôr. Zúžte výber na niekoľko najlepších alternatív. Možnosti, ktoré zvolíte by mali čo najlepšie spĺňať očakávania vášho potomka i tie vaše. Čiže, ak napríklad už teraz viete, že nebude možné, aby ste dieťa vozili na denný tábor, hľadajte radšej tábory, ktoré ponúkajú i prenocovanie. Ak vaše dieťa nemá vzťah k hudbe, neprihlasujte ho na hudobný tábor i keď má skvelé referencie a dobrý program.

Diskutujte o želaniach dieťaťa

Sadnite si so svojím dieťaťom a rozprávajte sa o tom, čo by si chcelo odniesť z letného tábora a čo od neho očakáva. Dieťa vám samo najlepšie povie, čo by chcelo robiť a naopak, akým aktivitám by sa chcelo vyhnúť. Dôležité je ale i správne im porozumieť. Ak napríklad zvažujete letný tábor, kde by muselo dieťa prespávať a ešte v takomto tábore nebolo, skúste sa ho spýtať, či z toho má nejaké obavy. Nebuďte ale prehnane úzkostliví, dieťa to vycíti a prenesiete naň negatívne pocity.

Urobte si prieskum

Porozprávajte sa s priateľmi a rodinou a získajte informácie o rôznych táboroch, o ktorých uvažujete. Zistite, aké mali skúsenosti s jednotlivými tábormi a získajte ich recenzie. Taktiež zistite u známych do akého táboru idú ich deti. Ak do tábora dieťa ide s kamarátom, či súrodencom je možné, že sa bude cítiť istejšie. Nemal by to ale byť primárne rozhodujúci faktor. Nechajte i samo dieťa nech sa porozpráva s rovesníkmi o ich skúsenostiach z tábora. Deti totiž majú iný pohľad na prostredie či aktivity a lepšie si medzi sebou vymenia skúsenosti.

Letný tábor s večernou opekačkou či stanovačkou bude pre deti nezabudnuteľný zážitok
zdroj: 123RF

Nebojte sa klásť otázky

Urobte si zoznam otázok, ktoré vás zaujímajú a kontaktujte tábor na ich kontaktnom čísle. To vám môže pomôcť zmierniť obavy a získať lepší pohľad, či bude letný tábor vhodný pre vaše dieťa. Opýtajte sa na bezpečnosť, stravu, aktivity, personál, ubytovanie, špeciálne potreby, odbornosť, atď. Ak máte dojem, že zamestnanci tábora vám nepodávajú informácie korektne, možno bude lepšie zvážiť iný tábor, ktorý je viac transparentný.

Náš tip: Je tu koniec školského roka a vy neviete, akú odmenu za vysvedčenie?

Zapojte dieťa do konečného rozhodnutia

Keď ste výber zúžili na tábory, ktoré sa zdajú byť najvhodnejšími, sadnite si so svojím dieťaťom a urobte konečné rozhodnutie spoločne. Majte na pamäti, že toto je ich leto a je dôležité, aby sa cítili dobre. Tým, že im poskytnete určitú slobodu voľby, budú sa do tábora viac tešiť a vychutnávať si ho.

Sadnite si so svojim dieťaťom a odpovedajte si spolu na nasledujúce otázky. Tie vám pomôžu lepšie sa orientovať v ponuke táborov a vybrať ten najlepší letný tábor.

Chceš ísť do tábora doma alebo v zahraničí?

Chceš navštevovať denný tábor alebo tábor, kde prespíš?

Ako dlho by si chcel v tábore ostať?

Chceš ísť do tábora s kamarátmi/ súrodencami?

V tábore sa chceš hlavne hrať a zabávať?

V tábore by si sa chcel aj niečo naučiť?

Chcel by si tráviť leto v prírode?

Chcel by si leto tráviť pri vode?

Chcel by si sa starať a hrať v tábore so zvieratkami?

Chcel by si sa naučiť niečo nové?

Chcel by si sa zlepšiť v tom čo ťa baví? (hudba, tanec, šport, ….)

Načo sa najviac tešíš?

Ako si predstavuješ perfektné leto?

Dnes je ponuka táborov naozaj pestrá a záleží len od vás a dieťaťa o aký tábor by malo záujem. Existujú dokonca rôzne cestovné agentúry pre deti, ktoré ponúkajú pobyty pre deti doma i v zahraničí. Vybrať si môžete od hudobného, IT, skautského, modelingového, umeleckého, jazykového, astronomického…. až po vojenský či knižný tábor.

Venujte výberu tábora naozaj dostatok času a nenechajte sa zlákať iba cenou, recenziami či dobrou dostupnosťou. Rozhodnúť by ste sa mali spolu s dieťaťom. Veď práve ono bude v tábore tráviť svoje drahocenné leto, tak nech je to leto plné zážitkov.

Mohlo by sa vám páčiť