Ako v zime na údržbu auta

Zima dáva poriadne zabrať nielen nám, ale aj našim autám. V tomto ročnom období je preto veľmi dôležité dbať vo zvýšenej miere na jeho pravidelnú vizuálnu i technickú kontrolu a hlavne nič nepodceniť či nezanedbať. Dnes si preto povieme viac o tom, ako udržiavať svoje auto v zime, kedy musíme bojovať s ľadom či so snehom.

Táto zima síce zatiaľ príliš mrazivá nie je, no počasie je nevyspytateľné a kedykoľvek sa to môže zmeniť. Je preto dobré mať na pamäti niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pri zimnej údržbe auta môžu pomôcť. Ako si teda čo najlepšie poradiť s mrazom a so snehom?

Nezabúdajte na vosk

Pokiaľ v zime chcete svoje auto ochrániť pred soľou, ľadom či namŕzaním, v zime na ňom voskom určite nešetrite. Karosériu poriadne navoskujte už pred zimou – ideálne sú 2 vrstvy. Počas zimy potom auto ešte niekoľkokrát prevoskujte. Vaša karoséria sa tak bude menej špiniť a váš lak bude ochránený. Autá, ktoré sa cez zimu nenavoskujú, budú mať na jar očividne slabší lesk.

Pozor na zmes do ostrekovačov

Pokiaľ chcete svojmu autu dopriať naozaj prvotriednu starostlivosť, vyhýbajte sa najlacnejším nemrznúcim zmesiam do ostrekovačov. Často sú totiž veľmi agresívne a môžu vám poškodiť trysky, čelné sklo či strechu. Môže sa tak stať, že čo počas zimy ušetríte, to na jar miniete pri odstraňovaní následkov – ak nie ešte viac.

čelné sklo auta v zime
zdroj: 123RF

Na zimu používajte gumové rohože

Možno nie sú práve najviac estetické a radšej by ste ich v aute nemali, no na zimu sú v aute naozaj veľmi praktické. Vodu a sneh, ktoré si zanesiete do auta, neabsorbujú tak ako klasické koberce. Nebudú vás tak trápiť zahmlené sklá či nepríjemný zápach. Navyše ich pri upratovaní môžete opláchnuť len prúdom vody a sú úplne čisté.

Klimatizáciu môžete používať aj v zime

Klimatizácia nie je skvelým pomocníkom len v lete, ale aj v zime. Môže vám totiž pomôcť vysušiť už spomínaný vlhký vzduch, ktorý môže za zahmlievanie okien. Občasné spustenie klimatizácie tiež zabezpečí kvalitnejší vzduch v kabíne, dajte si ju však vydezinfikovať.

Dôkladné a pravidelné umývanie

Určite veľmi dobre viete, aká je cestárska soľ agresívna a ako dokáže poškodiť nielen lak auta, ale aj jeho podvozkové časti. Preto je veľmi dôležité auto pravidelne a dôkladne umývať. Podvozkové časti je pritom dobré umyť tlakovou vodou, aby ste sa zbavili aj nečistôt a soli, ktoré sa usadili na ťažko dostupných miestach.

Mohlo by sa vám páčiť