Ako v zime na údržbu auta

Zima dáva poriadne zabrať nielen nám, ale aj našim autám. V tomto ročnom období je preto veľmi dôležitá správna údržba auta. Dbajte vo zvýšenej miere na jeho pravidelnú vizuálnu i technickú kontrolu a hlavne nič nepodceňujte či nezanedbávajte. Dnes si preto povieme viac o tom, ako udržiavať svoje auto v zime, kedy musíme bojovať s ľadom či so snehom.

Či už zima nie je príliš mrazivá, počasie je nevyspytateľné a kedykoľvek sa to môže zmeniť. Je preto dobré mať na pamäti niekoľko osvedčených tipov, pri ktorých sa vám zimná údržba auta už nebude zdať taká problematická. Ako si teda čo najlepšie poradiť s mrazom a snehom?

Nezabúdajte na vosk

Pokiaľ v zime chcete svoje auto ochrániť pred soľou, ľadom či namŕzaním, v zime na ňom voskom určite nešetrite. Karosériu poriadne navoskujte už pred zimou – ideálne sú 2 vrstvy. Počas zimy potom auto ešte niekoľkokrát prevoskujte. Vaša karoséria sa tak bude menej špiniť a váš lak bude ochránený. Autá, ktoré sa cez zimu nenavoskujú, budú mať na jar očividne slabší lesk.

Pozor na zmes do ostrekovačov

Pokiaľ chcete svojmu autu dopriať naozaj prvotriednu starostlivosť, vyhýbajte sa najlacnejším nemrznúcim zmesiam do ostrekovačov. Často sú totiž veľmi agresívne a môžu vám poškodiť trysky, čelné sklo či strechu. Môže sa tak stať, že čo počas zimy ušetríte, to na jar miniete pri odstraňovaní následkov – ak nie ešte viac.

Nezabúdajte na údržbu auta v zime pred ani po jazde
zdroj: 123RF

Na zimu používajte gumové rohože

Možno nie sú práve najviac estetické a radšej by ste ich v aute nemali, no na zimu sú v aute naozaj veľmi praktické. Vodu a sneh, ktoré si zanesiete do auta, neabsorbujú tak ako klasické koberce. Nebudú vás tak trápiť zahmlené sklá či nepríjemný zápach. Navyše ich pri upratovaní môžete opláchnuť len prúdom vody a sú úplne čisté.

Klimatizáciu môžete používať aj v zime

Klimatizácia nie je skvelým pomocníkom len v lete, ale aj v zime. Môže vám totiž pomôcť vysušiť už spomínaný vlhký vzduch, ktorý môže za zahmlievanie okien. Občasné spustenie klimatizácie tiež zabezpečí kvalitnejší vzduch v kabíne, dajte si ju však vydezinfikovať.

Dôkladné a pravidelné umývanie

Určite veľmi dobre viete, aká je cestárska soľ agresívna a ako dokáže poškodiť nielen lak auta, ale aj jeho podvozkové časti. Preto je veľmi dôležité auto pravidelne a dôkladne umývať. Podvozkové časti je pritom dobré umyť tlakovou vodou, aby ste sa zbavili aj nečistôt a soli, ktoré sa usadili na ťažko dostupných miestach.

Mohlo by sa vám páčiť