Ako správne zvládnuť intímnu starostlivosť

Starostlivosť o intímne partie by mala byť prirodzenou súčasťou každodennej hygieny ako u žien, tak aj u mužov. Pomôcť nám pri tom môžu rôzne čistiace gély a emulzie, vďaka ktorým môžeme predísť gynekologickým i urologickým problémom. Intímna hygiena je preto dôležitá nielen pre naše zdravie, ale aj pocit pohodlia.

Intímna hygiena ako každodenná rutina

Tak, ako aj iné časti nášho tela, aj intímne partie majú svoje prirodzené pH, ktoré je však mierne odlišné ako pH zvyšku pokožky. Prirodzené pH pokožky sa pohybuje v hodnote okolo 5,5, zatiaľ čo pH intímnych partií u žien dosahuje hodnotu 4-5.

Ak použijeme na intímnu hygienu nevhodné prípravky alebo ak hygienu zanedbáme, prirodzená rovnováha sa naruší, a to môže byť príčinou podráždenia, svrbenia, výtoku či dokonca bolesti.

Veľmi dôležitý je preto správny výber prípravkov, ich každodenné používanie, no zanedbať netreba ani výber vhodnej spodnej bielizne. Tá by mala byť ideálne z bavlny.

intimna hygiena
zdroj: 123RF

Aké prípravky používať?

Na trhu je dostupných množstvo prípravkov, ktoré vám budú pri intímnej hygiene nápomocné. Vynikajúcou voľbou sú napríklad čistiace utierky, ktoré sú mimoriadne praktické, nakoľko ich môžete použiť ako v pohodlí domova, tak aj na cestách.

Pre každodenné čistenie môžete ďalej použiť rôzne emulzie, peny a gély. Pri výbere sa riaďte ich zložením. Skvelé by bolo, ak by obsahovali niektorú z nasledovných zložiek:

  • aloe vera,
  • panthenol,
  • kyselina hyalurónová,
  • kyselina mliečna,
  • vitamín E.

Tieto zložky totiž pomáhajú udržať či obnoviť ochrannú mikroflóru a takisto pomáhajú udržať prirodzené pH intímnych partií.

Intímna hygiena a menštruácia

Faktom je, že počas menštruácie by mali ženy intímnej hygiene venovať ešte dvojnásobne vyššiu pozornosť, a to z dôvodu vyššej náchylnosti na infekcie. V tomto období by ste preto určite nemali zabúdať na pravidelnú sprchu (odporúča sa uprednostniť ju počas menštruácie pred kúpeľom) a na dôslednú hygienu. Aj v tomto prípade môžu byť skvelou pomôckou už spomínané vlhčené utierky, ktoré si so sebou môžete vziať naozaj kamkoľvek.

Mohlo by sa vám páčiť