Ako si vybrať správny matrac?

matrac_spánok_ako si vybrať kvalitný matrac

Matrac je kľúčovým prvkom pre dobrý a kvalitný spánok. Pokiaľ sa chcete ráno prebúdzať svieži a oddýchnutý bez bolesti v chrbte či krku, tak je výber správneho matraca veľmi dôležitý. Neviete, aké sú rozhodujúce faktory pri výbere toho správneho matraca? Veľa ľudí si vyberá matrace podľa ceny, čo je však viac na škodu než na úžitok. Pri výbere matraca by cena rozhodujúcu úlohu hrať skutočne nemala. Práve naopak, mali by ste sa zamerať na oveľa dôležitejšie faktory, akými sú tvrdosť, rozmery, materiál či nosnosť matraca. V tomto článku vám všetko vysvetlíme a poradíme, aby ste si vybrali matrac, ktorý vám bude pasovať. 

Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca? 

Tvrdosť matraca je veľmi dôležitý parameter. Všeobecne sa dá povedať, že čím je hmotnosť človeka vyššia, tým tvrdší matrac by mal mať. Okrem toho sa odporúča dbať aj na to, v akej polohe najčastejšie spíte. Samozrejme, ide o všeobecné rady, ktoré nenahradia reálne vyskúšanie si matraca. Tvrdosť matracov sa štandardne označuje číslicami od 1 do 5, pričom vyššie číslo znamená vyššiu tuhosť matraca. 

  1. Poloha na chrbte – Ak najčastejšie spíte na chrbte, ideálny je pre vás tvrdší matrac, nakoľko sa na ňom váha vášho tela rovnomerne rozloží a chrbtica tak bude mať pevnú oporu.
  2. Poloha na boku – Pokiaľ najčastejšie spíte v tejto polohe, hodil by sa vám stredne tvrdý matrac. Keďže pri tejto polohe vzniká rozdielne zaťaženie plochy matraca, príliš tvrdý matrac by vám mohol spôsobiť deformáciu chrbtice. Napríklad ramená, boky a kolená zaťažujú matrac rozdielne ako stehná, krčná chrbtice alebo chodidlá.
  3. Poloha na bruchu alebo časté striedanie polôh – Ak najradšej spíte na bruchu alebo počas spánku vystriedate viacero polôh, je vhodné vyberať medzi stredne tvrdými matracmi.
matrac_spánok_ako si vybrať kvalitný matrac
Zdroj: freepik.com

Rozmery matracov

Počas výberu sa stretnete aj s rôznymi rozmermi matracov. Je to ďalší dôležitý parameter, ktorému by ste pri výbere matracu mali venovať pozornosť. Ideálna dĺžka matraca by mala byť približne o 20cm viac, ako je vaša výška. Šírka by pritom mala mať minimálne 90cm a výška matraca by mala mať aspoň 16cm. 

Z akých materiálov máte na výber? 

Materiál treba vyberať obozretne, pretože vaše telo s ním bude v kontakte každý deň, ideálne aspoň 8 hodín. Na trhu je však obrovské množstvo na výber. Jedná sa o ortopedické matrace, matrace s pamäťovou penou, matrace so studenou penou, kokosové matrace, antidekubitné matrace, taštičkové matrace, penové matrace, pružinové matrace, latexové matrace a detské matrace.

 

Ortopedický matrac

Ortopedické matrace bývajú tvrdšie, než iné matrace. Majú zloženie a konštrukciu, ktorá sa prispôsobí prirodzenému tvaru tela, čím zabezpečuje vynikajúcu ortopedickú podporu. Práve z toho dôvodu často zabraňujú vzniku bolestí chrbta. Ortopedický matrac by mal vašu chrbticu udržať v polohe, ktorá je pre ňu zdravá a v podstate by vás v nej mal zafixovať. 

Vyrábajú sa z tvrdších a odolnejších pien, často sa na ich spevnenie využíva napríklad kokos. Jedná sa o latexom ošetrené prírodné kokosové vlákno, ktoré je charakteristické svojou tvrdosťou. Stretnúť sa však môžete aj s antibakteriálnou penou. Tieto matrace majú označenie tvrdosti od 3 do 4. Takisto sa vyznačujú veľkou nosnosťou až do 150 kilogramov. 

Vhodné sú pre ľudí, ktorí dávajú prednosť spánku na chrbte, nakoľko tvrdý matrac poskytne chrbtici v tejto polohe najlepšiu oporu. Určite by sa im mali vyhnúť seniori trpiaci bolesťami kĺbov a zníženou pohyblivosťou. V tomto prípade by tvrdý matrac mohol vytvárať protitlak a ten by mohol byť na už spomínané bolestivé kĺby veľmi nepríjemný. 

 

Matrac s pamäťovou penou

Tieto matrace sú veľmi obľúbeným typom, nakoľko sa vyznačujú niekoľkými skvelými vlastnosťami, ktoré sa postarajú o kvalitný spánok. Vyrábané sú z jemného, príjemného materiálu, sú odolné voči tlaku a sú veľmi flexibilné, takže dokonale dokážu kopírovať vaše telo. Okrem toho sú vzdušné, vďaka čomu výborne reagujú na teplo, a tak je nemožné, aby sa v takomto prostredí rozmnožovali baktérie a roztoče.

Základom tohto matraca je polyuretán, čo je rovnaký materiál, z ktorého sa vyrábajú i lacnejšie penové matrace. Rozdiel je, že v prípade pamäťového matraca sa do pamäťovej peny dávajú špeciálne plyny, ktoré menia vlastnosť polyuretánu, vďaka čomu má úplne iné vlastnosti. 

Tieto matrace fungujú na princípe, že pena sa dokáže dokonalo prispôsobiť krivkám vášho tela, čiže kopíruje jeho tvar, vďaka čomu je spánok na ňom veľmi pohodlný. Aj napriek tomu, že je pena mäkká a flexibilná, poskytuje vášmu telu dostatočnú oporu a na telo nevytvára tlak. 

Sú vhodné prakticky pre každého. Tieto matrace určite ocenia alergici a ľudia trpiaci bolesťami chrbta alebo kĺbov. Skvelou voľbou bude aj pre manželov, ktorí nechcú mať oddelené matrace, nakoľko tlmí pohyby partnera v spánku. Nezáleží dokonca ani na tom, v akej polohe zvyknete spávať, pretože sa postará o dokonalý spánok v každej polohe. 

 

Matrac so studenou penou

Studená pena patrí medzi najmodernejšie materiály na výrobu matracov. Pri výbere je najdôležitejšia kvalita použitej peny a spôsob, akým bola studená pena vyrábaná. Trendom vo výrobe je výroba studenej peny bez mechanickej úpravy štruktúry peny. Táto technológia sa volá „no crash technology“. Matrace vyrábané touto technológiou majú výrazne dlhšiu životnosť než matrace s bežnou studenou penou. Lepšie sa prispôsobujú tvaru tela, majú lepšiu tvarovú pamäť. Je možnosť použitia aj antibakteriálnej peny, čo je cenená vlastnosť matracu. Poskytujú lepšiu ventiláciu. Výborne regulujú teplotu – v lete chladia a v zime hrejú.

Niekedy sú tieto matrace nazývané aj ako sendvičové matrace. Skladajú sa z niekoľkých komfortných vrstiev pien spolu s prírodnými materiálmi akými sú kokosové vlákno alebo vlákno agáve. Tieto vrstvy sa navzájom dopĺňajú, čím tieto matrace majú jedinečné vlastnosti. Zvyknú sa striedať tvrdšie vrstvy s mäkšími, pričom každá vrstva má svoju funkciu. Stred býva tvrdší a garantuje potrebnú tuhosť, teda určuje ortopedický stupeň podpory chrbtice. Poddajnejšie horné vrstvy optimalizujú výslednú tuhosť a komfort matraca. Ľudia si ich obľúbili práve kvôli schopnosti sa výborne prispôsobiť tvaru tela, sú antibakteriálne a antialergické. Vyznačujú sa skvelou elasticitou, pružnosťou a nenáročnosťou na údržbu. 

Sú vhodné pre široké spektrum ľudí. Pokiaľ netrpíte žiadnymi zdravotnými problémami, ktoré by vyžadovali špeciálne vlastnosti, tak sú tieto matrace pre vás ideálne. Patria medzi tie najkvalitnejšie, hlavne ak sú spojené s latexom, čo sa samozrejme odzrkadlí aj na cene. Ak si chcete dopriať skutočné pohodlie a zdravý spánok, nie je nad čím váhať. 

 

Kokosový matrac

Nejedná sa o kokosové matrace, ale o matrace s kokosovým vláknom. Sú charakteristické vysokou odolnosťou voči vlhkosti a človeku prinášajú veľmi kvalitnú oporu chrbtice. Majú nadštandardnú tvrdosť a tvarovú stálosť, sú známe ich pozitívnym vplyvom na odkloňovanie geopatogénnych zón. Vhodné sú pre ľudí, ktorí preferujú tvrdšie matrace, a hlavne pre alergikov či astmatikov. 

matrac_spánok_ako si vybrať kvalitný matrac
Zdroj: freepik.com

Antidekubitný matrac

Sú to zdravotnícke pomôcky, ktoré slúžia ako prevencia proti dekubitom. Dekubity, ľudovo nazývané preležaniny, sú rany spôsobené zástavou krvného obehu v dôsledku pôsobenia tlaku na postihnuté miesto medzi kosťou a podložkou, čo vedie k nedostatočnému prekrvovaniu. Na ich výrobu sa najčastejšie používa studená HR pena a moderná pamäťová pena. Ideálny antidekubitný matrac dosahuje hodnotu tlaku na rizikových miestach pod 32mmHg – 4,27 kPA, čo je tlak, pri ktorom dochádza k preležaninám. Odporúčame ich pre dlhodobo ležiacich ľudí, ľudí pripútaných na lôžko alebo pacientov v nemocniciach. 

 

Taštičkový matrac

Tieto matrace patria do kategórie pružinových matracov. Jednotlivé pružiny sú uložené v samotných textilných puzdrách, čo napomáha k lepšiemu rozloženiu váhy. Majú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Sú pružné, vzdušné, hygienické a vhodné aj do vlhšieho prostredia starších stavieb. Nevýhodou je, že týchto matracov na trhu existuje veľmi veľké množstvo rôznych cien a kvalít. Sú to pružinové matrace 21. storočia – preto sú vhodné pre všetkých užívateľov bez rozdielu veku. Ak sa vám tieto matrace pozdávajú, treba už len nájsť ten pravý kus pre vás. 

 

Penový matrac

Penové matrace sú tvorené z rôznych druhov pien. Vyššie sme vám do detailov popísali matrace s pamäťovou a studenou penou, ktoré patria do tejto kategórie. Peny majú rozličné vlastnosti a dajú sa navzájom kombinovať. Ich hlavnou prednosťou je univerzálnosť – dajú sa vytvoriť v rôznych tvrdostiach. Obecne sa delia na dve hlavné skupiny pien a to: 

  1. Studená pena (HR, Sonocell, Eli.soft, Eli.form,…) 
  2. Viskoelastická pena (memory pena, lazy foam, pamäťová pena,…)

Penové matrace sa prispôsobujú telu a sú dostupné aj ich obojstranné verzie, kde každá strana má inú tvrdosť.  Odporúčame ich pre ľudí s bolesťami chrbta a pre seniorov. Naopak, neodporúčame ich ľuďom s nadváhou. 

 

Pružinový matrac

Pokiaľ ste voči pružinovým matracom skeptický, pretože si pamätáte na časy, kedy sa tieto matrace zarezávali do tela a spanie na nich bolo utrpenie, máme pre vás dobrú správu. Moderné pružinové matrace sú pohodlné a postarajú sa o váš pokojný spánok. Na rozdiel od penových matracov sa nedokážu dokonale prispôsobiť ľudskému telu. Na druhú stranu, majú vyššiu nosnosť a sú priedušnejšie. Odporúčame ich ľuďom, ktorí spia na chrbte a ľuďom s vyššou telesnou hmotnosťou.. 

 

Latexový matrac

Ak vás zaujali latexové matrace, kvalita a cena sú kľúčové. Tieto matrace sa vyrábajú z kaučuku a syntetického latexu. Žiaľ, mnohokrát sa môže stať, že narazíte skôr na penový matrac s prímesou latexu. Keď si kúpite pravý latexový matrac, môžete očakávať priedušnosť a vysokú bodovú elasticitu. Vhodný je aj pre alergikov. Jeho veľkou výhodou je, že ani po dlhšom používaní sa nepreleží tak rýchlo, ako penový matrac. Veľmi rýchlo sa vráti do pôvodnej polohy a skvelo sa prispôsobuje telu. Odporúčame ich hlavne pre ľudí, ktorí zvyknú spávať na boku a často v noci menia polohy. 

 

Detské matrace

Výber správneho matraca pre dieťa veľmi vplýva na jeho ďalší vývin. Matrac je totižto kľúčom k jeho zdraviu. Malé dieťa strávi v posteli aj 18 hodín denne. Správnym výberom matraca už v ranom veku predídete neskoršiemu zlému držaniu tela a zlému vývoju chrbtice. Pri výbere sa zamerajte na tieto parametre:

  • Správny rozmer – Pre deti sú ideálne rozmery 120×60 alebo 140×70.
  • Hrúbka matraca – Ideálne je 8-10 cm, ak si zvolíte viac, nič sa nestane.
  • Tvrdosť – Pre deti nie je vhodný príliš mäkký matrac, ideálna je stredná a vyššia tvrdosť.
  • Zóny pohodlia – Majú ich takmer všetky matrace (najvyšší tlak v bedrovej oblasti = zmiernenie). Pre malé deti sa neodporúčajú, pretože sa zvyknú veľa hýbať a točiť.

Pre deti sa odporúča skôr výber pružinových matracov. Penové matrace sa neodporúčajú, pretože sa pot z dieťaťa dostáva do matraca. To môže viesť k rozmnoženiu roztočov, baktérií a plesní, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie dieťaťa. Ideálne sú teda buď pružinové alebo latexové matrace, výber je čisto na tom, čo vaše dieťa potrebuje. 

matrac_spánok_ako si vybrať kvalitný matrac
Zdroj: freepik.com

Kedy treba matrac vymeniť? 

Výmenu matraca by ste mali zvážiť v prípade ak: 

  • súčasný matrac vám už nevyhovuje
  • používate matrac denne už 10 a viac rokov – životnosť matraca je v priemere 7-10 rokov
  • viditeľná opotrebovanosť matracu:
    • trhliny, priehlbiny, hrbole
    • nepohodlné ležanie, ranný pocit „polámaného tela“
    • zlé odvetrávanie, tým pádom zadržiavanie vlhkosti
    • plesnivenie
    • ak sa v ňom necítite z hygienického hľadiska dobre aj napriek tomu, že si posteľ často prezliekate

Ako sa starať o matrace? 

Aby vám matrac vydržal čo dlhšie, musíte ho správne položiť, a to na pevný alebo lamelový rošt. Tie vám zaručia voľné prúdenie vzduchu k matracu. Čo sa samotnej starostlivosti týka, riaďte sa pokynmi výrobcu a symbolmi na etiketách, ktoré určite z výrobkov neodstraňujte. 

Odporúčame časté pranie posteľnej bielizne a poťahov na matrace, hlavne u alergikov a osôb pripútaných na lôžko. Matrace vydržia dlhšie, ak ich budete pravidelne vysávať, vetrať a otáčať.  Neohýbajte ich a neskáčte po nich. Keď si chcete na posteľ sadnúť, sadajte si skôr do stredu než na okraje matraca. Odporúčame dokúpiť aj chrániče matracov, ktoré zadržujú nečistoty, alergény, vlhkosť a navyše, investícia do nich nie je veľká.