Plavky – nosíte správny strih pre vašu postavu?

plavky

Plavky sú dôležitou súčasťou vybavenia na letné mesiace. Všetky chceme, aby nám plavky sedeli, zvýraznili prednosti, a zároveň zakryli nedokonalosti. Práve preto je dôležité nájsť ten správny typ plaviek podľa typu vašej postavy. Žiaľ, nie vždy je to jednoduché, a preto vám prinášame rady, ako si vybrať tie správne, ktoré vám sadnú ako uliate. 

Každá jedna ženská postava je výnimočná a krásna. Z toho dôvodu je blbosť porovnávať sa s inými ženami alebo dokonca modelkami. Lepším krokom je mať rada samú seba a svoju postavu takú aká je, uvedomiť si jej prednosti a prijať jej nedokonalosti, ktoré si väčšina ľudí ani nevšimne, hoci ich pre svoj lepší pocit chceme zakryť. 

Podľa prieskumu spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou plaviek a spodnej bielizne LASCANA sa zistilo, že až 90% mužov na Slovensku sa nezaujíma o to, aký vzor majú vaše plavky. Nezaujíma ich, či na nich máte bodky, kvietky, geometrické útvary alebo zvieracie vzory. Rozhodujúci je práve strih a to, či vám plavky sedia a robia vás príťažlivou.

plavky
Zdroj: www.unsplash.com

Základné pravidlá pri výbere plaviek: 

 1. mali by vám obopínať postavu
 2. plavky by sa vám nikde nemali zarezávať
 3. dajte pozor, aby vám neboli príliš voľné
 4. plavky by ste mali mať v správnej veľkosti
 5. pre dokonalú súhru laďte farbu plaviek s farbou vašej pleti a vlasov

Podľa čoho si vyberať farbu?

Pokiaľ máte svetlú pokožku a k tomu blond alebo červené vlasy, pristanú vám farby ako zelená (ale pozor na odtieň limetková) a rúžová. Neodporúča sa ísť do farebných tónov oranžovej a žltej farby. Ak ste plavovlasá alebo bruneta, odporúčajú sa červené farby a iné, živé a teplé odtiene. Ak ešte navyše máte opálenú pokožku, vyskúšať môžete aj žlté a ružové odtiene. 

Výber plaviek podľa typu postavy

Ženské telá delíme na rôzne typy. Najzákladnejšie a najpoužívanejšie delenie sú: pravítko, obrátený trojuholník, presýpacie hodiny, jablko, hruška a diamant. V našom článku sa však zameriavame jednotlivými postavami podrobnejšie, nakoľko ženská krása nie je len o plnom dekolte a broskyňovom zadočku.

plavky
Zdroj: www.freepik.com

Postava pravítko 

Postava pravítko sa hovorovo zvykne nazývať aj chlapčenskou. Je tomu tak preto, že ženy, ktoré sa profesionálne venujú športu alebo len aktívne športujú, zvyknú mať pretiahnutý a svalnatý trup s málo tvarovanými krivkami. Práve kvôli tomu je prechod medzi bokom a pásom takmer neviditeľný. Pokiaľ máte tento typ postavy, odporúča sa podporiť vašu ženskosť a skrz plavky vytvarovať krivky. Pre tento účel sú ideálne bedrové nohavičky napríklad so zaväzovaním. Platí však, že čím je spodný diel menší, tým plnšie krivky vytvára. Ak by ste svoje krivky chceli ešte viac zvýrazniť, odporúčame vo vrchnej časti voliť vzorované alebo volánikové kúsky. Siahnuť môžete aj po jednodielnych plavkách s výstrihom alebo zaujímavým strihovým riešením.

 

Postava obrátený trojuholník

Táto postava má typicky široké ramená, ktoré sú širšie ako samotné boky. Tieto ženy zvyknú mať úzky pás. Na odvrátenie pozornosti od ramien odporúčame zvoliť pestrofarebný spodný diel plaviek. Ten dokáže vizuálne odviesť pozornosť od vršku. Zvoliť môžete aj rôzne riasenia a iné strihové riešenia, ktoré sa hodia pre tento typ postavy. Čo sa týka samotného tvaru spodného dielu, veľmi na tom nezáleží. Môžete tak zvoliť ako bikinové, tak bokovky, kraťasky, s vysokým pásom a podobne. Kreativite sa medze nekladú, avšak najviac vám pristanú už spomínané bokové. Samozrejme, vrchný diel sa odporúča zvoliť v jednoduchom štýle a spracovaní. 

 

Postava presýpacie hodiny

Ľudovo nazývaná postava „krv a mlieko“. Charakteristická je tým, že má rovnako široké ramená ako boky a zároveň má úzky pás. Ženy s touto postavou sa považujú za veľmi ženské a príťažlivé. Práve vďaka tomu si môžete na seba dať skutočne hocičo. Asymetrické strihy, plavky bez ramienok, väčší horný a menší spodný diel alebo naopak, alebo dokonca aj jednodielne plavky.

Postava jablko

Postava charakteristická tým, že jej najsilnejšia časť je v oblasti bruška. Hrudník je širší, pás je takmer neznateľný a ramená a boky sú užšie. Ideálne sú pre vás nohavičky s vysokým pásom ako aj tankiny. Odporúčame zvoliť riasenie látky v oblasti pásu, čo má za následok optické zjemnenie kriviek. Určite sa nebojte experimentovať a svoj plavkový outfit ozvláštniť rôznymi plážovými doplnkami ako sú sukne, šary, parea alebo tuniky. Tie dnes zoženiete v rôznych vzoroch a farbách, takže si môžete vytvoriť viac outfitov k jedným plavkám. A to znie super, že?

 

Postava hruška

Pri tomto type postavy je najdôležitejšie nájsť rovnováhu medzi spodnou a vrchnou časťou tela. Pre ženy s týmto typom postavy je vhodný väčší výstrih, nakoľko vďaka tomu upriamite pozornosť na hornú časť tela. Pre spodnú časť tela bude dobrou voľbou sukňa, ktorá zľahka padá a zakrýva problémové partie alebo už spomínané tankiny. Neodporúča sa nosiť šortky alebo vrstvené spodné diely. 

 

Postava diamant 

Ženy s typom postavy diamant majú problémy so stredom tela, ich pás je takmer neviditeľný a nohy a vrch tela sú oproti stredu štíhlejšie. Odporúčame vám plavky, ktoré práve problematický stred tela zamaskujú. Preto odporúčame siahnuť po jednodielnych plavkách alebo po tankinách. Neodporúča sa nosiť dvojdielne plavky, ktoré by len zbytočne upriamili pozornosť na stred vášho tela.

plavky
Zdroj: www.unsplash.com

Čo ak …. ?

 • … mám veľký dekolt? 
  • Pokiaľ máte väčší dekolt, základom je, aby vyzeral pevne. Určite sa vyhnite push-up podprsenkám a rôznym aplikáciám ako sú volániky, ktoré dekolt opticky ešte viac zväčšujú. Ideálnou voľbou sú vrchné diely s kosticami a samozrejme, hrubšie ramienka.
 • … mám malé prsia?
  • Na rozdiel od veľkého dekoltu si môžete dovoliť viac experimentovať s tvarmi, strihmi, detailmi ako aj farbami a vzormi, nakoľko pevná podpora nie je prvoradá. Zvoliť môžete napríklad trojuholníkový strih, push-up vrchný diel alebo si môžete skúsiť vybrať menší vrchný diel, avšak vyberajte tak, aby ste sa aj napriek tomu v plavkách cítili pohodlne a príjemne.
 • … mám plochý zadok?
  • Ak vás trápi plochý zadok, tento problém viete opticky zväčšiť pomocou ozdôbok alebo riasenia. Odporúča sa vyberať spodný diel vo svetlých a jasných farbách. Vyskúšajte rôzne zaujímavé a pútavé vzory alebo potlač, ktoré opticky vytvárajú plnší zadok. Nemusíte sa báť ukázať svoj zadok, pretože vo vašom prípade platí, že čím viac ukážete, tým oblejšie bude pôsobiť. Preto môžete vyskúšať aj tzv. brazilky.
 • … mám väčší zadok?
  •  Ak chcete svoje zadné partie radšej skryť alebo prípadne opticky zmenšiť, vyhnite sa plavkám s tenkou šnúrkou. Naopak zvoľte spodný diel, ktorý prekrýva väčšiu časť zadku.
 • … mám krátke nohy?
  •  Pokiaľ máte kratšie nohy, máte svojim spôsobom šťastie. V poslednej dobe sú v móde vykrojené plavky, či už jedno alebo dvojdielne. Tie vám vedia poslúžiť pri optickom predlžovaní nôh, pretože vďaka nim ukážete viac kože.

Dnes už máte na výber nekonečné množstvo plaviek, ktoré sa od seba líšia materiálom, farbami, strihom a detailmi. Určite majte v zálohe viac dámskych plaviek. Vymieňajte si ich nielen z hygienických dôvodov,  okrem toho z vás môže byť každý deň nová žena. Či už budete tráviť leto na Slovensku na kúpaliskách alebo v zahraničí pri mori, hlavne si leto užite a so správne zvolenými plavkami to bude jedna radosť!