Ako si vybrať notebook?

notebook

Výber notebooku môžeme prirovnať k výberu iných domácich spotrebičov, ako je napríklad práčka alebo chladnička. Väčšina ľudí pri nákupe očakáva, že im nový notebook vydrží zopár rokov a nebudú ho musieť tak skoro meniť. Samozrejme sa nájdu aj takí, ktorí radi menia notebooky každý rok alebo dva. Ako si ale vybrať kvalitný notebook? Čo všetko by mal obsahovať a na čo netreba zabúdať? 

Vybrať si kvalitný notebook za prijateľnú cenu vie byť niekedy fuška. Sú všeobecné parametre, ako veľkosť RAM-ky, rýchlosť procesoru alebo úložisko, ktoré pri výbere určite treba zvážiť. No hlavne je dôležité vyberať podľa osobných preferencií s ohľadom na denné úlohy, na ktoré ho chcete využívať. 

notebook

Veľkosť a tvar notebooku

Výber veľkosti je dôležitým faktorom, ktorý nie je možné neskôr zmeniť. Na výber je množstvo veľkostí a označujú sa ako „palce“. Začínajú na približne 11-tich palcoch a siahajú až k 17-tim. Väčšina veľkých a známych spoločností ako je napríklad ASUS, Dell, HP a podobne, zvyknú ponúkať približne 3 veľkosti a to – 13,3 palcov, 15,6 palcov a 17,3 palcov. Nájsť ale môžete aj iné veľkosti ako napríklad 11,6 palcov, 12,5 palcov alebo 14 palcov. 

Dá sa povedať, že pokiaľ budete notebook často prenášať, vašou pravdepodobne najideálnejšou voľbou bude menší a spratnejší počítač, ktorý vás nebude obťažovať ani svojou váhou. Tieto notebooky sú oproti ostatným tenšie, majú hmotnosť 1–1,5 kg a ich veľkosť je 12–13 palcov. Naopak, ak neplánujete počítač často prenášať a využívať ho chcete predovšetkým doma, zvoliť si môžete aj väčšie veľkosti, napríklad 16 palcový, ktoré sú samozrejme aj ťažšie a väčšie. 

Procesor

Procesor, odborne nazývaný CPU, je časť hardwaru, ktorej úlohou je umožniť notebooku akúsi komunikáciu s aplikáciami a programami. Následne interpretuje pokyny programu a vytvára výstup, s ktorým sa vy stretávate na obrazovke notebooku. Samotný procesor sa skladá z hardwaru, ktorý mu pomáha pri poskytovaní informácií a notebooku umožňuje dokončiť úlohy, ktoré chcete vykonať. Procesor sa delí na jadrá, ktoré majú určité frekvencie. Jadrá a frekvencie určujú, koľko informácií je možné naraz prijímať a ako rýchlo ich váš počítač dokáže spracovať. Táto rýchlosť, pri ktorej jadrá a frekvencie spolupracujú, sa označuje ako rýchlosť spracovania

Intel Core

Najznámejší procesor je Intel Core, ktorého nálepku ste už určite videli nalepenú na notebookoch, pretože poskytujú najlepší výkon na multitasking. Notebooky s Intel Core i3 poskytujú tú najnákladnejšiu úroveň. Intel Core i5 sa vyskytuje vo väčšine notebookoch. Procesor Intel Core i7 sú pre tých, ktorí očakávajú od notebooku ten najlepší výkon. Pri tomto type procesoru, ale treba počítať s menším prehrievaním, ktoré je ovplyvnené práve výkonom. U niektorých notebookov môžete dokonca naraziť na Intel Core i9, ktorý je ešte výkonnejší než i7. Svojím výkonom je schopný konkurovať klasickým stolným počítačom, no treba počítať aj s oveľa vyššou cenou. 

notebook

RAM

Existuje viac druhov pamäte RAM. Čo to vlastne je? Jednoducho povedané, je to vysokorýchlostný komponent, ktorý dočasne ukladá všetky informácie, ktoré notebook potrebuje. Bez nej by bolo všetko na notebookoch omnoho pomalšie. Základom je mať minimálne 4GB, no v tomto prípade platí čím väčšia, tým lepšia. V dnešnej dobe je už lepšie premýšľať nad minimálnou variantou 8GB, no pokiaľ ste jeden z tých náročnejších užívateľov, je fajn premýšľať aj nad 16GB verziou. Hráči hier by sa mali dokonca poobzerať po 32GB verzii, pokiaľ chcú mať z hier ten najlepší možný zážitok. 

Úložisko

Kedysi bol v počítačoch základ pevný disk, no s príchodom tenkých a ľahkých notebookov sa už z väčšiny nahradili SSD. Keby notebooky používali pevný disk, boli by celkom pomalé, objemné a značne hlučné a horúce. SSD ponúka vyššiu rýchlosť než pevný disk, pracuje v tichosti a v dnešnej dobe nepridávajú notebookom na váhe. Nevýhodou je, že neponúkajú toľko kapacity a celkovo sú drahšie než pevné disky. Ich veľkosť sa pohybuje buď v 128GB, 256GB alebo 512GB, pritom je už možné nájsť aj kapacity ako 1TB alebo 2TB. Pokiaľ chcete mať všetko na jednom mieste a mať aj tak dostatok úložiska, odporúčame minimálne 256GB verziu, nakoľko 128GB sa veľmi ľahko a rýchlo zaplní. 

Ďalšie dôležité parametre notebooku

Kvalita obrazovky je takisto dôležitý faktor, pretože mať obrazovku vo Full HD a 4K je pomerne veľký rozdiel nie len v kvalite, ale aj v cene. Takisto, dnešné notebooky už mnohé obsahujú dotykové obrazovky, takže môžete mať notebook a tablet v jednom, čo vie byť mnohokrát veľmi užitočné a efektívne pre prácu s počítačom. 

Existujú rôzne typy klávesníc. Vo všeobecnosti je dôležité, aby sa vám na nej dobre písalo, klávesy boli dostatočne veľké a mali dobrú odozvu. Niektoré klávesnice sú aj podsvietené, čo sa môže hodiť najmä ak ste nočný tvor.

Okrem toho sa môžete zamerať aj na životnosť batérie, pričom ale počítajte s faktom, že časom výdrž batérie klesá a raz ju vymeniť budete musieť. Zvážte aj výstup portov z notebooku a aké všetky potrebujete – sú porty na USB C, USB A, HDMI, kábel na internet a podobne. Preto si zvážte vopred, čo všetko potrebujete, aby ste sa vyhli nákupu redukcií. Môžete premýšľať aj nad biometrickým zabezpečením notebooku, či už vo forme otlačku prstu alebo skenovania tváre. 

Notebook a jeho delenie:

Mnohí predajcovia pred samotným rozhodovaním o kúpe notebooku napomáhajú a delia notebooky na rôzne kategórie podľa toho, na čo ich chcete využívať:

Študentský notebook

Výborná voľba pre študentov, ktorí hľadajú kvalitný študentský notebook ako na prácu, tak aj na štúdium. Väčšinou hľadajú ľahké a prenosné počítače, ktoré však majú výborný výkon, výdrž batérie a dostatočne veľké úložisko. 

študentský notebook HP

Notebook na bežné používanie

Pod pojmom na bežné použitie, sa rozumie štandardný notebook, ktorý je využívaný primárne na surfovanie po internete, pozeranie filmov, hranie jednoduchých hier a celkovo na kancelárske potreby

notebook lenovo

Herný notebook

Herné notebooky využívajú tí najnáročnejší používatelia, hráči a ľudia, ktorí si potrpia na kvalitnej grafike a výbornom výkone počítača. Často majú veľkú kapacitu, neskutočný výkon a veľké obrazovky, ktoré hráčov doslova vtiahnu do hry a ponúknu im maximum. 

Pracovný notebook

Inak nazývané aj ako profesionálne notebooky. Je to z dôvodu, že poskytujú vysoký výkon, ktorý je potrebný pre určité typy prác ako napríklad grafik, tvorca videí, práca s 3D aplikáciami a podobne. 

pracovný notebook s dotykovou obrazovkou.jpg

Operačný systém

MacOS vs. Windows

Notebooky sa ešte zvyknú deliť podľa operačného systému. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa ľudia delia na dve primárne kategórie,  a to na používateľov operačného systému MacOS od spoločnosti Apple alebo operačného systému Windows. Oba systémy ponúkajú iné funkcie, iné používateľské rozhranie a samozrejme majú svoje plusy a mínusy. Ďalším, avšak, menej používaným operačný systémom je Linux.

Príslušenstvo a komponenty

Aj keď notebooky poskytujú skvelý základ, bola by chyba si jeho používanie nespríjemniť a nezjednodušiť. Čím si svoj notebook môžete ešte vylepšiť?

K základnej výbave počítača jednoznačne patrí myš a podložka pod myš, pre zefektívnenie používania a komfortu. Ak na to nie ste zvyknutý, môžete po chvíli pociťovať kŕče a bolesti v prstoch z touchpadu. Okrem toho by ste si mali zadovážiť aj reproduktory, ktoré počúvanie hudby alebo pozeranie filmov ešte viac spríjemnia a dodajú atmosféru ako z kina. 

Pokiaľ si chcete pre istotu zálohovať svoje dáta, odporúčame zakúpiť si externý disk, na ktorý všetko umiestnite. Okrem toho ho môžete využiť aj na ukladanie dát z mobilu či fotoaparátu.

Dnes už je na výber skutočne veľké množstvo doplnkov ako je napríklad bezdrôtová nabíjačka, chladiaca podložka pod notebook alebo dokovacia stanica. Rozhodnite sa pre čokoľvek z doplnkov pre notebooky, zážitok z používania vášho notebooku týmto príslušenstvom ešte rozhodne vylepšíte.

 

Zdroje:
https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/what-is-processor-speed
https://www.pcworld.idg.com.au/article/556585/top-10-things-consider-when-buying-new-laptop/
https://www.digitaltrends.com/computing/what-is-ram/