Ako si splniť novoročné predsavzatie?

Predsavzatie

Začiatok roka je presne ten čas, kedy si ľudia zvyknú dávať novoročné predsavzatia. Podľa výskumov si nejaké novoročné predsavzatie dáva až 93% svetovej populácie. Medzi najčastejšie patria – schudnúť, ušetriť viac peňazí, zdravšie sa stravovať či začať pravidelne cvičiť. Ako si ale novoročné predsavzatie dať a ako ich ho dodržať? Tu je malý návod.

Kde vlastne novoročné predsavzatia vznikli?

Či už patríte k ľuďom, ktorí si radi dávajú novoročné sľuby a prísne sa ich držia alebo patríte k úplným nováčikom, je dobré začať pekne od začiatku a zistiť, kde vlastne tradícia novoročných predsavzatí vznikla. Tento zvyk predsavzatí bol veľmi populárny už v Rímskej ríši. Predsavzatia boli spojené s bohom Janusom. Ten bol bohom nových začiatkov a starých koncov. Je považovaný za boha s dvoma tvárami. Práve v Rímskej ríše si pravidelne na nový rok dávali ľudia (väčšinou vysoký hodnostári) predsavzatia, že zostanú verní cisárovi i republike.

Novoročné predsavzatie – 4 tipy ako si ho určiť a ako od neho neupustiť

1. Vyjasnite si svoj cieľ a vytvorte si plán

Ujasniť si, čo je vašim cieľom v novom roku je veľmi podstatné. Zabudnite na všeobecné frázy – chcem schudnúť, či chcem pravidelne cvičiť. Cieľ musí byť jasný hneď od začiatku. Ak chcete schudnúť, presne určite koľko kíl a majte už aj plán ako, minimálne číslo na osobného trénera vo svojom mobile. Dôležité je začať v malom. Stanovte si jeden cieľ, jedno predsavzatie, zbytočne to nepreháňajte a hlavne, stanovte si ciele, ktoré dokážete dosiahnuť! 

Dôležitým krokom je tiež vytvorenie si plánu ako budete so svojim predsavzatím postupovať. V ktoré dni budete chodiť cvičiť, v ktoré dni si nedáte obľúbenú sladkosť či alkohol…Takýto plán vám lepšie pomôže urobiť si prehľad a pripraviť telo na to, čo ho v daný týždeň čaká. 

Ciele diár
zdroj: unsplash.com

2. Urobte prvý krok 

Len čo budete mať jasnú víziu toho, čo chcete dosiahnuť, začnite víziu novoročného predsavzatia premieňať na realitu. Urobte prvý krok a vytočte číslo posilňovne či osobného trénera. Chcete si nájsť partnera? Vytvorte si profil na zoznamke, nechajte si vypracovať jedálniček stravovania. Využívať môžete aj aplikácie (napr na cvičenie), vďaka ktorým môžete svoje ciele dosahovať aj doma. Jednoducho nečakajte a urobte prvý krok!

3. Nehovorte ľuďom o vašom zozname novoročných predsavzatí!

Isté štúdie dokazujú, že čím viac ľuďom hovoríte o svojich novoročných predsavzatiach, tým menej pravdepodobné je, že ich skutočne splníte. Preto sa nimi nechváľte medzi priateľmi a už vôbec o nich neinformujte na sociálnych sieťach. Ak potrebujete podporu, povedzte o svojich plánoch partnerovi, či kamarátovi, s ktorým možno máte rovnaké predsavzatie. Podporu tiež môžete hľadať na rôznych fórach či v rôznych skupinách na internete, kde môžete vystupovať aj anonymne. 

zdroj: unsplash.com

Novoročné predsavzatie je tiež potrebné správne formulovať. Vedeli ste napríklad, že náš mozog nepozná slovíčko “nie”. Preto si nikdy neformulujte predsavzatie v štýle – “Tento rok nepriberiem.” Skúste to radšej štýlom “Tento rok schudnem 5 kíl”. Pozitívna formulácia novoročného predsavzatia dokáže divi! 

4. Sladká odmena 

Pár mesačná tortúra si zaslúži sladkú odmenu, preto si nezabudnite pri svojich predsavzatiach naplánovať aj svoju odmenu. Aj váš mozog sa veľmi rád nasmeruje na túto pozitívnu udalosť a bude sa vám ľahšie splniť zadanie vašich novoročných predsavzatí. 

Pri stanovení si novoročných predsavzatí myslite hlavne na svoje budúce “ja” a jeho zdravie. Stanovte si ciele, vďaka ktorým budete zdravší a šťastnejší. Určite sa vyvarujte drastickým diétam či premršteným cieľom, ktorých nesplnenie vás iba demotivuje a sklame! 

Novoročné predsavzatia a pravidlo 21

Počuli ste už o pravidle 21? Toto pravidlo sa veľmi často využíva práve pri novoročných predsavzatiach a hovorí o tom, že ak urobíte niečo 21-krát, mozog si to zapamätá a začne to považovať za samozrejmosť. Podľa vedcov si vďaka tomuto pravidlu dokážte do života nastoliť akýkoľvek zvyk. 

Prehľad populárnych novoročných predsavzatí na Slovensku 

Dali ste si svoje novoročné predsavzatie a rozmýšľate či ste jediný? Štatistiky za rok 2021 sa k nám dostanú až neskôr, no v roku 2020 si najviac slovákov predsavzalo, že chce schudnúť. Na druhom mieste bolo zdravšie stravovanie, na treťom menej stresu a na štvrtom šport. 

Chudnutie
zdroj: unsplash.com

Z odpovedí opýtaných tiež vyplynulo, že muži chcú tiež prestať fajčiť, menej piť či viac sa venovať rodine. Ženy zase chcú po chudnutí najčastejšie dodržiavať pitný režim či sa správne stravovať. 

Tak, čo, aké novoročné predsavzatie ste si tento rok dali? Každému odvážnemu držíme palce, aby mu motivácia vydržala a predsavzatie vyšlo.