Pripravte si Kneippov kúpeľ aj doma

Aj prechádzka v potoku vie do istej miery pôsobiť ako Kneippov kúpeľ.

Leto je v plnom prúde, dovolenková sezóna tohto roku praje skôr pobytu na Slovensku, alebo dokonca v pohodlí vlastného domova. V prostredí domova sa dá pritom zažiť veľmi príjemný relax podobný procedúram z wellness hotelov. Jednou z takýchto procedúr je aj Kneippov kúpeľ. Čo to je, aké sú jeho účinky a ako je možné pripraviť si ho doma, budeme hovoriť v nasledujúcej časti.

Človek, podľa ktorého bola procedúra pomenovaná bol Sebastian Kneipp, pochádzal z Nemecka a bol to kňaz a liečiteľ. Sám ochorel na tuberkulózu, ktorú sa snažil vyliečiť práve pomocou vodoliečby a možností s ňou spojených. Chodieval do Dunaja, kde sa kúpal, využíval rannú chôdzu naboso ešte po rose. Postupne sa mu podarilo nad tuberkulózou zvíťaziť. Zistenia, ku ktorým na sebe dospel, začal postupne aplikovať na druhých a položil tak základy moderného otužovania.

Studená voda na nohy ako forma hydroterapie dokáže zastúpiť Kneippov kúpeľ.
zdroj: 123RF

Čo je princípom tejto metódy?

Princípom je prešľapovanie medzi horúcou a studenou vodou. Horúca voda by pritom mala mať 40 – 45 stupňov a tá studená potom 12 – 14 stupňov Celzia, niektoré zdroje uvádzajú ešte chladnejšiu, a to 10 stupňovú. Okrem vody sa používajú aj drobné kamienky, ktoré sú umiestnené na dne nádobiek, v ktorých je voda umiestnená. Tie pomáhajú stimulácii reflexných bodov na nohách. Prvý je realizovaný vstup do teplej vody, v ktorej sa prešľapuje asi minútu, následne sa pokračuje do tej studenej. Zakončenie patrí taktiež studenej vode. Nohy je potom dobré zabaliť do uteráka a dôsledne vysušiť. Pre najlepší efekt je vhodné celý proces zopakovať minimálne 6, ideálne 10-krát.

Náš tip: Aké benefity nám ponúka otužovanie? Ako sa správne otužovať?

Aké účinky môžeme tejto metóde pripísať?

Striedanie teplôt napomáha rozširovaniu žíl a následnému zmršťovaniu, čo pomáha rozprúdiť krv, ale najmä lymfu. Niektoré ženy ho využívajú pre zlepšenie vzhľadu pokožky, alebo celulitídy. Tento kúpeľ blahodárne pôsobí aj pri silných bolestiach hlavy – migrénach, uvoľňuje dolné končatiny, členky. Jeho využitie sa odporúča aj pre pacientov so začínajúcimi kŕčovými žilami. Dokáže zmierniť ťažkosti v spánkovom režime. Navyše, pôsobí na imunitu, zlepšuje stav organizmu pri prechladnutí.

Netreba však zabúdať, že Kneippov kúpeľ je len akýmsi doplnkom k celkovej liečbe organizmu. Pokiaľ má žena celulitídu, je potrebné upraviť životosprávu, v prípade kŕčových žíl, či bolestiach dolných končatín je na mieste aj zaradenie vhodného pohybu. Ak chceme zlepšiť imunitu, či zmierniť prejavy prechladnutia, taktiež nesmieme zabudnúť na zaradenie dostatočného množstva vitamínov v podobe ovocia a zeleniny.

Kneippov kúpeľ – zobrazenie miesta s teplou vodou zvýrazneným červeným svetlom.
zdroj: 123RF

Ako si ho môžeme pripraviť doma?

Ak ste sa zľakli, že Kneippov kúpeľ môžete zažiť len vo wellness hoteli, nezúfajte! Pripraviť sa dá aj v pohodlí domova, potrebovať budete len pár vecí. Pripravte si:

  1. dva lavóriky, alebo iné dostatočne priestranné nádoby na vodu
  2. uterák
  3. niečo na zabalenie nôh
  4. teplomer

Do pripravených nádob si nachystajte teplú a studenú vodu, pričom ich teplotu skontrolujte prostredníctvom teplomeru. Množstvo vody by malo byť také, aby boli zakryté členky. Začnite v nádobe s teplou vodou, prešľapujte asi minútu, potom pokračujte do toho so studenou vodou. V studenej vode sa zdržte asi 10 sekúnd, tento proces potom zopakujte aspoň 6-krát. Zakončenie, ako sme už spomínali, patrí studenej vode. Na dno je možné použiť kamienky, alebo soľ, ktorá nohy dokonale uvoľní. Po skončení celej procedúry nohy dôkladne usušte a zabaľte na pár minút do uteráka.

Náš tip: Neodkladajte wellness na dôchodok.

Procedúru pravidelne opakujte, výsledky bývajú viditeľné, či citeľné v priebehu pár týždňov. K celkovej atmosfére môže pozitívne zapôsobiť aj príjemná hudba, či vonné tyčinky a sviečky. Čokoľvek, čo vám pomôže navodiť relax a pokoj je vítané. Túto domácu metódu môžete použiť aj ako prekvapenie pre partnera. Užijete si tak príjemný spoločný večer spojený s oddychom.