Náš zrak 2: Ako si chrániť zrak

kvapky do očí

Zdravie si vážime najviac vtedy, keď oňzačíname prichádzať. Rovnako je to aj so zrakom. Častokrát si neuvedomujeme, že mať dobrý zrak nie je samozrejmosť. Na otázky, ako by sme si mali zrak chrániť nám odpovedali MUDr. Marián Halás, PhD (vľavo), primár MUDr. Petra Böhm (v strede) a optička Petra Baranová (vpravo) z Očného centra Dr. Böhma.

MUDr. Marián Halás, PhD., primár MUDr. Peter Böhm, optička Petra Baranová
zdroj: Očné centrum Dr. Böhma – upravené

Aby pobyt na slnku neuškodil

Každý rok s príchodom leta lákajú slnečné lúče ľudí viac von. Na pobyt na slnku nedá dopustiť väčšina z nás. Aj tu však platí všetko s mierou a navyše s potrebnou ochranou. Základnou výbavou sú počas slnečných dní slnečné okuliare. Aby skutočne spĺňali voju funkciu, je dôležité si pri ich výbere všímať niekoľko parametrov:

  • UV filter – Mal by mať vlnovú dĺžku 400 nanometrov. Okuliare s takýmto UV filtrom poskytujú stopercentnú ochranu pred ultrafialovým svetlom rizikovej vlnovej dĺžky.
  • Kategória priepustnosti svetla – Rozumie sa pod tým stmavenie okuliarov. Okuliare s veľmi tmavým filtrom majú kategóriu 4 (prepúšťajú max. 3 – 8% žiarenia). Na bežné nosenie postačuje kategória 3 (okuliare prepúšťajú 8 – 18%). Nižšie kategórie nie sú vhodné na dlhodobý pobyt na slnku.
  • Veľkosť okuliarov – Správne okuliare by mali zakryť čo najväčšiu plochu tváre, aby UV lúče nemali šancu preniknúť.
  • Materiál – Pri výbere slnečných okuliarov by mal byť rozhodujúcim aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Ideálne sú okuliare zo skla alebo z tvrdeného plastu, inak sa nekvalitný materiál rýchlo poškriabe.
Ouliare z optiky Očného centra Dr. Böhma.
autor: Jana Korcek

Ak nie okuliare, tak…?

Kontaktné šošovky novej generácie sú už výrazne dokonalejšie ako v minulosti. Vyrábajú sa zo silikónu, hydrogel-silikónu a hydrogelu. Každému môžu lepšie vyhovovať iné. Ak máte napríklad alergiu na silikón, šošovky z tohto materiálu môžu pri dlhodobej práci na počítači viac vysušovať oči. V tomto prípade je preto vhodnejší skôr hydrogel.

Prepúšťajú vzduch, dokonca je možné nosiť ich aj nepretržite. Navyše, dnes sa už vyrábajú aj bifokálne, multifokálne a torické (korigujú cylindrickú chybu – astigmatizmus).

Šošovky sú aj praktickou formou dioptrickej korekcie u pacientov, ktorí trpia dioptrickými chybami, ale z rôznych dôvodov nechcú alebo kvôli kontraindikáciám nemôžu podstúpiť laserovú či vnútroočnú operáciu dioptrií.

V našich optikách pracujeme s okuliarovými šošovkami Essilor, ktoré vyrábajú špeciálnu radu na ochranu zraku proti modrému žiareniu. Hovoríme o nich ako o relaxačných, únavových či antistresových šošovkách.

Chráňte si zrak pri bežných činnostiach

Náš zrak je ohrozený aj pri drobných opravách, väčších rekonštrukciách alebo na dovolenkách, ktoré nás obzvlášť v lete čakajú. Okrem slnečných okuliarov si v lete, a nielen vtedy, môžeme náš zrak chrániť aj ďalšími spôsobmi:

Nepozerať sa priamo do slnka – Ruku na srdce, koľkokrát sme počuli vetu „Nepozeraj sa do slnka“ od svojich rodičov alebo ju povedali svojim deťom. Slnko je síce pre náš organizmus zdrojom potrebného vitamínu D, na druhej strane pohľad priamo do slnka môže mať neblahé následky na náš zrak. Nadmerné pôsobenie ultafialového žiarenia môže vyvolať zmeny na žltej škvrne sietnice (miesto najostrejšieho videnia), taktiež spôsobiť pocity podobné ako pri syndróme suchého oka alebo podráždenie spojiviek. Výnimkou nie je ani pocit zhoršeného videnia.

Nosiť ochranné okuliare – Ochrana zraku je priorita pri prácach okolo domu a pri mnohých rekonštrukciách, do ktorých sa najmä v letných mesiacoch zvyčajne púšťame. Pri fyzickej práci by mali byť samozrejmosťou ochranné okuliare. Oftalmológovia zdôrazňujú, že každý týždeň v lete ošetria pacientov, ktorým pri maľovaní, lakovaní popáli oko chemikália či technické lepidlo. Pri zváraní, brrúsení, rezaní alebo vŕtaní zase hrozí poškodenie rohovky úlomkami materiálu. Predísť takýmto nehodám je pritom jednoduché, a to nasadením si ochranných pracovných okuliarov.

Nezabudnúť na umelé slzy – Chrániť zrak je potrebné aj pri ceste za oddychom a zážitkami. Do batožiny by sme si preto mali pribaliť umelé slzy. Nadmerný pobyt na slnku totiž môže prispieť k zhoršeniu syndrómu suchého oka.

Rada oftalmológa: Pozor na pitný režim  V lete je dôležité nepodceňovať dostatočný pitný režim. Vplyvom dehydratácie sa zvrašťuje sklovec (rôsolovitá hmota vyplňujúcej vnútro oka). Odlupovanie sklovca spôsobuje naťahovanie sietnice. To predstavuje zvýšené riziko vzniku trhliny sietnice, dokonca následné odlúpenie sietnice. V tomto prípade ide o závažný stav, ktorý je treba okamžite operačne riešiť, inak môže dôjsť k oslepnutiu.

Žena si aplikuje kvapky do očí.
zdroj: 123RF

Keď je prevencia na mieste

Vo vzťahu k nášmu zraku je dobré používať rácio. Keď spozorujete, že sa vám zhoršuje akýmkoľvek spôsobom videnie, je potrebné vyhľadať lekára, ktorý komplexným vyšetrením odhalí alebo vylúči konkrétne príčiny. 

Dôležitý je celkový zdravý životný štýl. Je dokázané, že pobyt na čerstvom vzduchu a zdravá strava (bohatá na ovocie a zeleninu, vitamíny C, E, minerály ako selén a zinok, omega-3 mastné kyseliny a karotenoidy luteín a zeaxantín), dostatok spánku a znižovanie stresu prospieva nielen celkovo ľudskému organizmu, ale aj nášmu zraku.

Čoraz častejšie diagnostikujeme ochorenie, ktorého hlavným príznakom je sústavný a intenzívny stres – centrálnu seróznu chorioretinopatiu. Izraelskí oční lekári tomu hovoria choroba pilotov. Ide o ochorenie zo stresu, ktoré spôsobí opuch a vytvorenie pľuzgieru na sietnici. Pre nás je to jasný dôkaz toho, že človek žije pod neustálym stresom. Medzi pacientami s touto diagnózou sa vyskytujú najmä muži vo veku tridsať až štyridsať rokov, často sedia na vysokých manažérskych stoličkách.  Ochorenie sa prejavuje náhlym zhoršením videnia. Opisujú, že vidia zelený kruh. 

U diabetických pacientov, ktorí sa liečia na diabetickú retinopatiu alebo vekom podmienenú degeneráciu makuly, sú dôležité pravidelné kontroly. Len vďaka správne nastavenej liečbe dokážeme stabilizovať stav, videnie, a predísť závažných stavom odtrhnutia sietnice. Ostražití by mali byť najmä pacienti s vysokou krátkozrakosťou, po úrazoch oka, hlavy, s degeneratívnymi zmenami sietnice a s pokročilým stavom cukrovky. Kontrolný očný skríning by mali podstúpiť každý rok, respektíve podľa pokynov lekára

Vyšetrenie zraku pacientky
zdroj: Očné centrum Dr. Böhma

Oči trpia aj v práci

Do práce sa chodiť musí. Čas strávený na pracovisku však tiež prispieva k zhoršeniu zraku. Administratívne priestory sú vybavené zväčša umelým osvetlením, ktoré spoločne s absenciou kyslíka unavuje oči. Záťažou pre zrak je aj dlhodobá práca s počítačom alebo klimatizácia v miestnosti, kedy môže dochádzať k narušeniu slzného filmu, ktorý sa tvorí na povrchu oka.

Rada oftalmológa: V očnom lekárstve poznáme pravidlo 20 – 20 – 20. Približne každých 20 minút intenzívnej práce za počítačom si spraviť na dvadsať sekúnd prestávku tak, že sa zapozeráme do diaľky (min. na 20 metrov a viac). Každú hodinu – dve si spravte dlhšiu prestávku. Oči poriadne prežmurkajte, vhodné sú aj krátke gymnastické úľavové cvičenia – napríklad môžete očami akoby kresliť obrysy trojuholníka alebo ležatú osmičku.

Iným nebezpečenstvom, ktoré na nás číha, je modré svetlo alebo svetlo modrého spektra. Ide o žiarenie z digitálnych zariadení, akými sú monitory obrazoviek, smartfóny alebo tablety. Nadmerné žiarenie tejto farby s krátkou vlnovou dĺžkou sa môže prejaviť práve na celkovom videní a spôsobiť zrakovú únavu. Tá môže byť dvojaká: vonkajšia a vnútorná. Kým vonkajšia zraková únava môže byť príčinou suchého oka a začervenania, vnútorná spôsobuje preťaženie akomodácie šošovky (zaostrovanie).

Rodičia, všímajte si zmeny u detí

Na tom, aký bude mať dieťa zrak, má svoj podiel genetika. Pokiaľ jeden z rodičov trpí tupozrakosťou, prípadne škúlením, je potrebné sledovať zrak aj u dieťaťa. Vďaka skorej prevencii môžu lekári zvoliť vhodnú liečbu už v ranom veku. Každý rodič by mal preto sledovať zmeny týkajúce sa zraku u detí. Návšteva oftalmológa je na mieste vždy, keď sa rodičom niečo nezdá: dieťa si častejšie šúcha oči, zakopáva, sadá si bližšie k televízoru. Pokiaľ špecialista potvrdí diagnózu, dôležité je dodržiavať pravidelné kontroly a prehliadky. Samozrejme taktiež prizvukovať vašim deťom, že chrániť si zrak je v tomto prípade obzvlášť potrebné.

 

Náš zrak 1: Najčastejšie ochorenia očí