Ako sa zbaviť pocitu unavených očí

Od momentu, kedy ráno vstaneme, až dovtedy, keď si znova ľahneme do postele, sú naše oči vystavené veľkej námahe. Sú unavené, podráždené, začervenané a môžu páliť. K tomu sa pridáva pocit ťažkých viečok, ktoré od únavy padajú a sťažujú sústredenie sa na prácu, domáce úlohy, čítanie či pozeranie televízie. Unavenými očami trpia najmä ľudia, ktorí trávia väčšinu dňa pred obrazovkou. Ako môžete vyčerpaným očiam pomôcť? Spísali sme pre vás účinné tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pocitu únavy.

Obrazovka, knihy, tabuľa

Obrazovka, obrazovka a ešte raz obrazovka. Tá je najčastejšou príčinou našich unavených očí.  Svoje o tom vedia ľudia, ktorí prevažnú časť dňa trávia prácou za počítačom, dlho pozerajú televíziu alebo si len krátia čas nekonečným pozeraním do tabletu či mobilu. Oči sa rýchlo unavia, začnú svrbieť, páliť alebo slziť.

Rovnaké symptómy sa prejavia aj pri činnostiach, ktoré si vyžadujú veľkú mieru koncentrácie. Ak sedíte niekoľko hodín za volantom a plne sa sústredíte na situáciu na vozovke, po čase vaše oči premôže pocit únavy. Podobný pocit zažívajú aj žiaci v škole, ktorí svoju pozornosť venujú výkladu učiva a tomu, čo je napísané na tabuli. Žiaľ, aj relaxačné činnosti vedú k vyčerpaniu očí. Keď to preženiete s čítaním kníh, môžete si byť istí, že nepríjemné pocity vás neminú.

unavene oci

Ako pomôcť unaveným očiam

Pred tým, ako siahnete po očných kvapkách, vyskúšajte niekoľko trikov, ktoré zmiernia pocit unavených očí.

  • Ak pracujete s počítačom, doprajte si viacero kratších prestávok, kedy sa vaše oči zamerajú na iný bod ako na obrazovku. Výhodou je, ak je vaše pracovné miesto umiestnené blízko okna, pretože aj počas práce sa môžete pozrieť do diaľky a nechať tak oči na chvíľku oddýchnuť.
  • Zatvorte oči na krátky okamih. V práci je to, samozrejme, ťažšie, ale nie nemožné. Využite každú chvíľku, ktorá sa naskytá, napríklad pri telefonátoch, ktoré počas dňa musíte vybaviť.
  • Čerstvý vzduch nabudí nielen vašu myseľ, ale pomôže aj unaveným očiam. Počas pracovnej doby cez obednú pauzu sa odporúča stráviť aspoň pár minút na vzduchu. Po  práci je však ideálna dlhšia večerná prechádzka, ktorá s vaším telom spraví hotové divy.
  • Ani nízka úroveň vlhkosti vzduchu neprospieva vašim očiam. Dbajte preto, aby ste v miestnosti, v ktorej sa nachádzate, mali vždy vyvetrané. Na toto pravidlo myslite najmä v zime počas vykurovacej sezóny.
  • Viečkam padajúcim pod ťarchou únavy uľavíte masážou. Jemne po nich a po celých očných partiách poklopkajte končekmi prstov. Pokiaľ máte nočný krém, aplikujte ho. Pri masáži očí musíte však byť veľmi opatrní, pretože pokožka v ich okolí je veľmi tenká a citlivá.
  • Keď nemáte poruke čerstvú uhorku, doprajte si čajový obklad. Najlepší účinok majú kvety harmančeka, ktoré po zaliatí horúcou vodou vylúhujete a tekutinu necháte vychladnúť v chladničke. Potom do studenej harmančekovej vody iba namočíte vatový tampón alebo látkovú vreckovku, priložíte na oči a necháte 10 minút pôsobiť.
  • Očné kvapky sú alternatívou, ktorá sa mnohým osvedčila. Unavené oči nie sú dostatočne zvlhčené, preto vám kvapky môžu padnúť vhod. V každom prípade ale platí, aby ste si pred ich použitím pozorne prečítali informácie na príbalovom letáku alebo sa poradili s vaším lekárom.

Pokiaľ vás však problém s unavenými očami sužuje dlhodobo a máte pocit, že sa k tomu pridružujú aj ďalšie ťažkosti, nenechávajte nič na náhodu a vyhľadajte lekára. Ten vaše oči skontroluje a na základe vyšetrení vám stanoví primeranú liečbu.

Mohlo by sa vám páčiť