Ako sa zbaviť molí pri prekvapivej návšteve šatníka

Ako sa zbaviť molí pri prekvapivej návšteve šatníka

Dni sa nám začali postupne skracovať, vonku sa ochladzuje, prichádza jesenné a postupne aj zimné počasie. Letné oblečenie pomaly, ale isto vraciame do šatníka a vyberáme z neho to teplejšie, hrejivejšie. Čo robiť v prípade, že v priebehu leta navštívili naše skrine nepozvaní hostia? Áno, správne tušíte, reč je o moliach. Konkrétne moliach šatníkových, ktoré vytvoria na našom obľúbenom pletenom svetri, či vlnených šatách nepekné dierky. Signálom o prítomnosti molí v skrini môže tiež byť naftalínový zápach, či akoby bielo zaprášené oblečenie. V niektorých prípadoch sa zbaviť molí dokonca otestuje nervy nejedného z nás.

Ako sa teda týchto nepozvaných hostí zbaviť?

Prvá pomoc je vybrať všetko oblečenie zo skrine a napadnuté veci vyprať v práčke. Opäť pripomíname, že napadnuté šatstvo nemusí mať len dierky, ale aj iné znaky, preto ho dôkladne prezrite. Po vypraní je výbornou voľbou sušička, ktorá má miesto v mnohých domácnostiach. Nie všetky materiály sú do sušičky bielizne vhodné, a tak sú tu ešte ďalšie možnosti. Materiály, ktoré nie sú vhodné do sušičky je potrebné dať aspoň na 24 hodín do mrazničky a po vybratí ešte znova vyprať. Vypraté a prirodzene vysušené oblečenie je možné ešte navyše prežehliť klasickou žehličkou, samozrejme pri primeranej teplote.

Spôsob, ktorým je možné zbaviť sa molí sú aj voňavé vrecúška do skrine
zdroj: 123RF

Ako sa postarať o skrine?

Ošetrením oblečenia celý proces nekončí a na rad prichádza samotná skriňa. Je potrebné umyť a očistiť všetky police, pričom osobitnú pozornosť si zaslúžia škáry a iné nedokonalosti, kde môžu byť vajíčka molí už nakladené. Odporúča sa použiť ocot a vodu, ktoré postačia ako náhrada drahších chemikálií. Škáry a police je potrebné navyše povysávať, vrecko od vysávača ale potom nečistite doma. Vyberte ho radšej von pred dom, aby ste tak zabránili šíreniu vajíčok.

Náš tip: Vyberáme (ne)zatuchnuté oblečenie zo skrine.

Nie je však podstatné len to, ako v prípade napadnutia odevu moľami postupovať, ale aj to, ako pôsobiť preventívne, aby sa nám táto nepríjemnosť oblúkom vyhla. V prvom rade nikdy nedávajte do šatníka oblečenie pokiaľ je špinavé či spotené. Takéto šatstvo je vhodné vždy vyprať a každé prádlo dobre vysušiť, než ho opäť uložíte do skrine.

Prevencia je najúčinnejšia zbraň

Raz za tri-štyri mesiace, vyberte všetko oblečenie zo skríň a police dôkladne poumývajte. Skriňu a oblečenie prevetrajte, svetlo mole nemajú rady. Kúsky oblečenia, ktoré ste na sebe nemali odeté už nejakú chvíľu, operte. V skrini mávajte trvalo umiestnené odpudzovače molí. Foriem je hneď niekoľko. Či už použijete závesné vrecúška so sušenou levanduľou, alebo levanduľové gule, to je na vás, no podstatná je intenzita vône. Po jej vyprchaní sa odporúča levanduľovú vôňu obnoviť, poslúži vám aj niekoľko kvapiek levanduľového oleja. Levanduľová vôňa je pre tento účel najlepšia, pretože je pre mole odpudivá. Obdobne by mala poslúžiť aj cédrová vôňa, či dokonca výber skríň z tohto kúsku dreva. Staré mamy zmiešavali tymián, klinček a citrón. Okrem odpudenia tohto škodlivého hmyzu, bude vaše oblečenie príjemne voňať.

To, či sa rozhodnete pre dostupné chemické prípravky z obchodov alebo naše prírodné tipy v prípade, že sa molí chcete nadobro zbaviť, je len na vás. Rozhodne však nezaspite na vavrínoch a ak vás už raz molia návšteva potrápila, buďte obozretní a dôslední, aby ste ju nemuseli vítať opäť!