Čo spôsobuje akné a ako sa ho zbaviť?

Príčiny vzniku akné a ako sa ho zbaviť

Problematická pleť nie je nebezpečná, no dokáže naozaj potrápiť. Ľudia trpiaci akné sa trápia nielen fyzicky, ale aj psychicky. Čo spôsobuje akné a ako sa ho zbaviť si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.

Čo je akné

Akné je kožná choroba prejavujúca sa pórmy upchatými mazom a ich následnym zápalom. Vyskytuje sa najmä na tvári, krku, hornej časti hrudníka, chrbta a ramien pretože v týchto miestach sa vyskytuje najviac mazových žliaz.

Ako vzniká akné

O akné sa hovorí, že ide o multifaktoriálne ochorenie, pretože príčin vzniku môže byť viacero. Rozdeliť ich môžeme na vonkajšie ovplyvnené prostredím a vnútorné ovplyvnené procesmi vo vlastnom tele.

Vnútorné príčiny vzniku

Medzi najhlavnejšie vnútorné príčiny vzniku akné patria hormonálne výkyvy spôsobené v puberte najmä zmenou hormonálnej hladiny v tele. V dospelom veku, hlavne u žien sú hormonálne zmeny viazané na fázy menštruačného cyklu, tehotenstvo alebo nástup menopauzy.

žena s akné na tvári a tele
zdroj: 123RF

Ďalšou príčinou môže byť genetika. Ak sa akné vo vašej rodine vyskytuje u viacerých členov, je veľkou pravdepodobnosťou na príčine genetická predispozícia.

Vonkajšie príčiny vzniku akné

Ako jednu z hlavných príčin vzniku akné sa v poslednej dobe spomína stres. S ním je spojená aj zvýšená produkcia kortizolu a androgénu (testosterónu), ktoré spôsobujú zvýšenie tvorbu kožného mazu.

Výrazný vplyv na tvorbu akné môže mať aj použitá kozmetika. Nevhodne zvolené kozmetické prípravky môžu upchávať póry a tým prispievať k vzniku kožných problémov.

Taktiež prehnaná alebo nedostatočná hygiena. Dôsledkom môže byť premnoženie nežiadúcich baktérií na povrchu pokožky alebo pretrvávajúca nadmerná mastnota kože a následné upchávanie pórov.

Lieky a strava, ktoré prijímame do svojho tela majú tiež veľký vplyv na stav pokožky. Príčinou vzniku akné môže byť príjem príliš veľkého množstva cukrov a tukov v strave, príjem hormónov a antibiotík, ktoré narúšajú prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá ovplyvňuje bakteriálne zloženie nielen vo vnútri tela ale aj na pokožke.

Náš tip: 7 signálov pre nedostatok vápnika.

Ako liečiť akné

Rovnako ako príčiny vzniku akné môžu byť vnútorné aj vonkajšie, tak aj jeho liečba sa môže uberať týmito dvoma smermi. Najúčinnejšia je samozrejme ich kombinácia.

Vnútorná liečba akné

Už sme spomínali, že nevhodná strava môže byť príčinou vzniku akné. Naopak vhodne zvolený systém stravovania môže podporiť liečbu akné. Základom je eliminovať potraviny, ktoré spôsobujú problémy. Môžete si viesť denník stravovania a odsledovať si vplyv jednotlivých potravín na stav vašej pokožky.

Príjem vitamínov ako sú C, D, E a B podporuje samoliečiace protizápalové procesy v tele. Zinok má tiež veľmi dobrý vplyv na pokožku. Príjem dostatočného množstva tekutín taktiež ovplyvňuje stav pokožky. Vhodné spôsoby, ako sa akné zbaviť sú napríklad bylinkové čaje (žihľavový, repíkový, rumančekový, zelený), ktoré majú antibakteriálne a protizápalové účinky.

bylinkové čaje pomáha zbaviť sa akné ako vnútorná liečba
zdroj: 123RF
Náš tip: Vymeňte kozmetiku z drogéri za prírodné varianty.

Vonkajšia liečba akné

Základom je správna hygiena, pretože zbytočne budete používať vhodnú kozmetiku, pokiaľ pokožka nebude čistá. Ideálne je nepreháňať to s množstvom používanej kozmetiky, zvoliť radšej prírodná, hypoalergénne produkty, ktoré pokožku zbytočne nezaťažujú.

Umývať sa po športe (zvýšené množstvo mazu) a práci (zvýšené množstvo nečistôt) by malo byť samozrejmosťou.