Ako sa učiť cudzí jazyk efektívne?

vlajky rôznych štátov

Dá sa naučiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne? Dá, jediné čo potrebujete, je motivácia. Ak máte čas a chuť, tak to určite zvládnete. Každý si musí nájsť svoju vlastnú cestu k učeniu, no ovládať cudzie jazyky je v dnešnom svete nevyhnutnosťou. Nie len, že z toho plynie veľa výhod pre vás, ale zdokonaľujete si tým vaše schopnosti. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, prečo sa učiť cudzí jazyk, ako na to a na čo si dať pozor. Taktiež vám dáme zopár nápadov na to, ako si oprášiť cudzí jazyk, ktorý už ovládate.

 

„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ 

 

Prečo sa učiť cudzí jazyk?

Ak si nie ste istý, či sa chcete začať učiť cudzí jazyk, tu je zopár dôvodov, ktoré by vás mohli presvedčiť o tom, aby ste tak urobili. Ak sa učíte cudzí jazyk, zlepšujete si tým pamäť, koncentráciu, kritické myslenie a schopnosť robiť viac vecí naraz. Tiež sa tým zdokonaľujú vaše analytické schopnosti, komunikačné zručnosti aj slovná zásoba. Ak ovládate aspoň jeden cudzí jazyk, zvyšuje sa tým i vaša hodnota na trhu práce. Veľa výhod to má najmä, ak cestujete do zahraničia či už pracovne, alebo za odpočinkom.

Dvoma najhovorenejšími jazykmi na svete sú angličtina a čínština. Medzi najpoužívanejšie jazyky sveta tiež patrí španielčina, francúzština, arabčina, ruština či portugalčina. 

pozdravy v cudzích jazykoch

Ako sa učiť cudzí jazyk?

Ak sa začínate učiť cudzí jazyk, je veľmi dôležité, aby to pre vás nebola nepríjemná záležitosť. Skúste sa pri výbere slovnej zásoby zamerať na to, čo vás baví a zaujíma – to by vás mohlo viac motivovať k učeniu. Samozrejme by ste si mali zaobstarať nejaké pomôcky, ktoré vám pomôžu pri štúdiu a opakovaní. Slovnú zásobu napríklad môžete vyberať aj z textov vašich obľúbených piesní, z kníh alebo filmov a seriálov. 

Filmy, seriály, hudba a knihy

Pozeranie filmov a seriálov môže byť nápomocné aj pri tom, keď sa učíte správnu výslovnosť. Nebojte sa opakovať počuté slová alebo výrazy nahlas. Opakujte ich viackrát po sebe, aby ste si ich najlepšie zapamätali a aby pre vás bola ich výslovnosť prirodzená. 

Pravidelnosť

Pri učení je dôležitá pravidelnosť. Ak sa chcete naozaj naučiť cudzí jazyk efektívne, určite si každý deň hodinku, kedy sa tomu budete venovať. Taktiež sa môžete prihlásiť do jazykového kurzu a ak nemáte čas na kurzy dochádzať, nájdete aj online jazykové kurzy, ktoré sú vyučované cez internet. Tieto jazykové kurzy vám môžu byť nápomocné hlavne pri gramatike.

dievča, ktoré sa učí cudzí jazyk online

Internet

Veľkým pomocníkom môže byť pre vás internet. Viete na ňom nájsť aplikácie a stránky na precvičovanie slovnej zásoby a gramatiky. Môžete pozerať videá v cudzích jazykoch o témach, ktoré vás zaujímajú aj čítať články alebo denné správy zo sveta.

Opakovanie

Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti a pri výučbe cudzích jazykov to platí dvojnásobne. Každý deň si zopakujte, čo ste sa už naučili a prejdite si materiály, ktoré ste už dokončili. Dajte si však pozor na to, aby ste sa nezasekli v tej iste rutine, pretože to môže mať na vaše učenie sa jazyk, negatívny vplyv. Obmieňajte svoje aktivity a rovnako aj témy. V jeden deň si napríklad spravte cvičenie z gramatiky, na ďalší deň si vypíšte zaujímavé nové slovíčka z vášho obľúbeného filmu. 

Cestovanie

Ak ste si už sami sebou celkom istý, je tu jeden spôsob, ktorý vám ukáže, na akej úrovni sú vaše nadobudnuté jazykové schopnosti a tým je vycestovanie do zahraničia. Tak budete prinútený cudzí jazyk používať na dennej báze a naučíte sa toho omnoho viac, ako za rok samoštúdia. Dá vám to aj nové skúsenosti a spoznáte veľa zaujímavých ľudí, s ktorými môžete po návrate domov zostať v kontakte a naďalej si s nimi precvičovať cudzí jazyk. 

noviny v angličtine

Na čo si dať pri učení pozor?

  • Ak sa učíte slovíčka, neučte sa ich moc naraz. Radšej si ich rozdeľte na viac dní, je tak väčšia pravdepodobnosť, že si ich zapamätáte. 
  • Ak sa učíte gramatiku, naučte sa najprv čas, ktorý budete najviac používať. Ľudia, ktorí využívajú cudzí jazyk len rekreačne (napríklad na dovolenke) nemusia poznať gramatické pravidlá všetkých časov. Je to najzložitejšia vec na jazyku a ak sa gramatike venovať chcete, rozdeľte si to na viac úsekov a nezabudnite opakovať, čo ste sa už naučili.
  • Nezabúdajte počúvať cudzí jazyk, ktorý sa učíte. Ak budete vedieť veľa slovíčok, ale nebudete ich vedieť správne vysloviť, tak vám to bude viac menej na nič. Aby ste vedeli komunikovať v cudzom jazyku, musíte mu porozumieť.

šálka kávy položená na zošite

Ako sa mám zdokonaľovať v cudzom jazyku, ktorý už ovládam?

Aj cudzí jazyk, ktorý ste sa učili a myslíte si, že ho máte v malíčku, je dôležité precvičovať. Najideálnejšie na dennej báze, no samozrejme nie každý má na to čas. Je však nutné si ten čas nájsť, pretože sa môže stať, že zabudnete veľa slovíčok, ktoré nepatria do základnej slovnej zásoby. Nemyslíme tým, že by ste si mali raz za týždeň sadnúť za učebnicu a robiť gramatické cvičenia, precvičovať sa môžete aj zábavnejšou formou.

Tipy ako sa efektívnejšie učiť cudzí jazyk:

  1. Stiahnite si do mobilu aplikáciu so slovnou zásobou. Na každý jeden cudzí jazyk sa dá takáto aplikácia nájsť a bezplatne aj stiahnuť. Slovíčka si tak môžete precvičovať napríklad v autobuse počas cesty domov, do práce alebo do školy. 
  2. Snažte sa čo najviac filmov pozerať v cudzom jazyku. Obohatí to vašu slovnú zásobu viac, ako si myslíte a navyše sa z toho naučíte aj zaužívané frázy a vypočujete výslovnosť. Titulky si samozrejme zapnúť môžete. Tým, ktorí si veria viac, odporúčame zapnúť si aj titulky v cudzom jazyku. Je to tak väčšia výzva. 
  3. Počúvajte zahraničnú hudbu a snažte sa čo najviac porozumieť slovám a celému textu. 
  4. Čítajte v cudzom jazyku knihy alebo časopisy, prípadne aj články. Vyčleňte si na to každý deň napríklad iba 20 minút, aj to vám pomôže osviežiť si pamäť. 
  5. Ak natrafíte na cudzinca a on sa vás niečo spýta, nebojte sa s ním komunikovať. Nebude od vás očakávať, že jeho jazyk ovládate na 100% a ani vás nebude súdiť za vašu gramatiku, naopak bude určite rád, že našiel niekoho, kto mu poradí.

Ako k cudzím jazykom viesť deti?

Na to, aby sa vaše deti začali učiť cudzí jazyk, nikdy nie je príliš skoro. Práve naopak, vášmu dieťaťu to môže len pomôcť, pretože to podporuje zdravý vývoj a taktiež kognitívny a sociálny vývoj. Výskumy tiež ukazujú, že malé deti využívajú na učenie sa cudzieho jazyka tú istú časť mozgu, ktorou sa učia aj materinský jazyk, takže učenie sa ďalšieho jazyka je pre nich oveľa jednoduchšie. Ako ich ale motivovať k tomu, aby sa cudzí jazyk učiť chceli?

deti na hodine geografie

Dnes už majú mnohé škôlky aktivity, kde zapájajú do výučby cudzí jazyk. Je dobré, ak sa dieťa učí slovíčka, ktoré ho zaujímajú, ako napríklad zvieratká, farby alebo rodinu. Do učenia sa môžete zapojiť aj vy, bude to mať na vaše dieťa veľmi dobrý vplyv. Ak cudzí jazyk, ktorý sa dieťa učí, ovládate, tak sa s ním v ňom rozprávajte. Urobte z toho akúsi formu hry. Počas prechádzky alebo cesty zo škôlky, či školy ukazujte na veci okolo vás a nechajte vaše dieťa, nech ich pomenuje. Doma mu môžete kľudne pustiť rozprávku v cudzom jazyku a pozerať ju s ním a ak niečo nebude vedieť tak mu s tým pomôžete. Môžete ho zapísať na jazykový kurz, kde sa nie len zdokonalí v cudzom jazyku, ale tiež nadviaže nové priateľstvá. Podporujte vaše dieťa v tom, aby cudzí jazyk používalo a keď bude staršie, určite sa vám za to poďakuje.

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pexels
https://www.leadwithlanguages.org/why-learn-languages/early-childhood-elementary/ 
https://www.ef.com/wwen/blog/efacademyblog/encourage-child-to-learn-language/ 
https://cla.auburn.edu/world-languages/future-students/25-reasons-to-study-foreign-languages/ 
https://www.mosalingua.com/en/strategies-to-learn-a-language-effectively/ 
https://www.fluentu.com/blog/how-to-study-a-language/ 
https://www.goabroad.com/articles/language-study-abroad/10-best-ways-to-learn-a-new-language