Saunujte sa správne. Aká sauna je pre vás tá pravá?

Už tisícky rokov vieme, že zohrievanie tela má priaznivé účinky na ľudský organizmus. No viete, ako sa správne saunovať a prečo je to prospešné?

Saunovanie v prvom rade zvyšuje cirkuláciu krvi, vyhrievanie tkanív a podporuje potenie, čím z tela vyplavuje škodlivé látky. Sauny nie sú len skvelou relaxáciu, no vášmu organizmu prinášajú nemalé zdravotné výhody.

Wellness centrá často poskytujú niekoľko druhou sáun. Najčastejšie sa pravdepodobne stretnete s parnou, fínskou či infračervenou saunou. I vy ste často v pomykove, v ktorej z nich by ste mali, stráviť, čo najviac času vzhľadom na vaše zdravotné problémy?

Fíni vedia, ako na to

Azda najrozšírenejším typom sauny je fínska sauna. Ide o tradičnú suchú teplú saunu.

Fínske sauny sú tradične vyhrievané horúcimi kameňmi. Samotný kameň je ohrievaný umiestnením na oheň alebo elektrický zdroj v saune. Tieto horúce kamene následne produkujú teplo, ktoré preniká do tela viac ako teplo parnej sauny.

sanovať sa dá správne aj za použitia vhodných doplňujúcich prípravkov, ako sú napríklad oleje
zdroj: 123RF

Správne saunovanie prináša nemálo zdravotných benefitov. Teplo zlepšuje krvný obeh v končatinách i pokožke. Zmierňuje tak i kožné problémy ako sú psoriáza či ekzém. Uľavuje od bolesti kĺbov a artritídy. Suché teplo taktiež urýchľuje liečbu poškodenia svalov, väzov a šliach. Saunovaním docielite zmiernenie chronickej a akútnej bolesti krku, bolesti chrbta a kĺbov.

Potením vylučujete z tela toxíny a preto je vhodným doplnkom detoxikácie. Okrem iného z tela vyplavujete nahromadenú škodlivú ortuť.

Pravidelné saunovanie vo fínskej saune má taktiež dlhodobý vplyv na zlepšenie imunity. Súčasne tradičné náhle ochladenie po saunovaní zlepší váš metabolizmus a rozprúdi krvný obeh.

Pozor ale ak trpíte srdcovocievnymi problémami, saunovanie vo fínskej saune nie je pre vás ideálnou voľbou a mali by ste sa mu vyhýbať.

Parné sauny

Počiatky saunovania sa v parných saunách možno nájsť v antickom svete, Rusku či Turecku. Parné sauny využívajú ohriatu vodnú paru. Vlhké teplo má bezpochyby svoje jedinečné výhody. Parné kúpele sa niekedy označujú ako „mokré sauny“.

Parná sauna je skvelá najmä pre ľudí s respiračnými ťažkosťami. Mokré teplo sauny uvoľňuje sekréty z hrdla, dutín a pľúc. Ak sa u vás prejavujú príznaky nachladnutia mali by ste zamieriť do parnej sauny. Tá zmierňuje príznaky nachladnutia a pomáha pri otváraní upchatých nosných priechodov.

Parná sauna vo Wellness Hotel Patince
zdroj: wellnesspatince.sk

Vlhký vzduch taktiež zmierňuje bolesť hrdla a podráždenie nosa. Je skvelou voľbou i pre astmatikov.

Navyše vďaka saunavaniu v parnej saune oveľa lepšie zaspíte a zvyšujete čas strávený v REM hladine spánku .

Okrem týchto zdravotných benefitov para sauny príjemne zvlhčuje pokožku, čím sa stáva pokožka jemnejšou a v konečnom dôsledku spomaľujete jej starnutie.

Najnovšou saunou je infračervená sauna

Infračervené sauny sú taktiež suchými saunami podobne ako fínske sauny. Rozdiel medzi nimi a fínskou saunou spočíva vo vyhrievaní sauny. Infračervené sauny sú ohrievané infračervenými ohrievačmi. Infračervené ohrievače vysielajú vlny intenzívneho tepla v rozsahu infračervených žiaričov – o ktorých je známe, že majú nádherné terapeutické výhody.

Výhodou pre tých, čo si vysoké teploty až tak neužívajú je, že infračervené ohrievače vytvárajú teplo a potenie pri oveľa nižšej teplote vzduchu ako fínske sauny. Takže sedieť v infra saune je oveľa príjemnejšie.

infračervená sauna je tiež jedno z možností, ako sa správne saunovať
zdroj: 123RF

Infra sauny prinášajú väčšinu výhod suchých fínskych sáun, no i niečo navyše. Infračervené sauny sú jediný typ sauny, ktorý je bezpečný pre väčšinu pacientov so srdcovo cievnymi problémami. Dokonca takýmto pacientom dokáže pomôcť a zlepšiť ich stav. Infračervená sauna teda nezvyšuje krvný tlak a môže ho dokonca znížiť.

Teplo infračervenej sauny je oveľa koncentrovanejšie a ľahko ho dokážete upriamiť na problematické oblasti ako je chrbát či nohy. Teplo teda preniká hlbšie, takže účinky sú oveľa intenzívnejšie. V kratšom čase vám pomôže dosiahnuť vyšší účinok.

Náš tip: Wellness pobyty na Slovensku – Porovnanie.

Či už by ste radšej sedeli v parnej miestnosti s maximálnou vlhkosťou vzduchu, alebo v suchom vzduchu, je záležitosť osobných preferencií. Pravidelné saunovanie ale pozitívne nevplýva len na zdravotný stav, no i ten duševný. Je súčasne formou nevídanej relaxácie a oddychu. V saune máte čas iba pre seba a vaše každodenné problémy sa teplom úplne vyparia po kvapkách potu.

Mohlo by sa vám páčiť