Je vaše dieťa pripravené postarať sa o vlastné zvieratko?

Je vaše dieťa pripravené postarať sa o vlastné zvieratko?

Možno aj vaše deti už zatúžili po domácom zvieratku. Pred konečným rozhodnutím je nanajvýš vhodné naštudovať si dopodrobna všetky informácie. Kúpa zvieratka pre dieťa by mal byť dostatočne premyslený a zodpovedný krok. Viac informácií vám prinášajú aj nasledujúce riadky. Čítajte teda pozorne.

Kedy zadovážiť prvé zvieratko pre dieťa?

Nad kúpou zvieratka pre dieťa môžete začať uvažovať, keď je dieťa dostatočne zrelé na to, aby si dokázalo plniť svoje povinnosti a zverené úlohy. Dieťa môžete postupne privykať na pravidelné plnenie úloh týkajúcich sa samoobslužných činností, domácnosti a následne aj starostlivosť o niekoho iného.

Z nevinného a prekvapivého darčeka sa môže domáce zvieratko stať pre dieťa veľkou zodpovednosťou
zdroj: Unsplash

Predškoláci (materská škola)

Deti do troch rokov vnímajú zvieratko skôr ako ďalšiu “hračku” alebo spestrenie v objavovaní okolitého sveta. Minimálny vek, kedy je dieťa schopné zvládnuť aspoň čiastočnú starostlivosť o zvieratko je predškolský vek. Tu už dieťa začína vnímať, že zvieratko má svoje potreby a zvláda ich aspoň čiastočne, s pomocou rodičov, napĺňať. Dieťa v tomto veku môže pomôcť s kŕmením zvieratka.

Ideálne zvieratká pre takéto malé deti sú napríklad rybičky či korytnačka, ktoré sú nenáročné a starostlivosť o ne je pre deti bezpečná (nehryzú, neštípu,…).

Mladší školáci (základná škola)

V tomto veku už dieťa dokáže prebrať niektoré povinností spojené so starostlivosťou o zviera na svoje plecia. Dokáže ho samostatne nakŕmiť, vyvenčiť, postupne sa zvládne postarať aj o hygienu zvieratka.

Vhodný pre tento vek je napríklady pes, mačka, vtáčik, hlodavec (zajac, škrečok, morské prasa). Tieto zvieratká už vyžadujú väčšiu interakciu s dieťaťom a vytvára sa tak medzi nimi vzťah.

Starší školáci (stredná škola)

Starší školák sa už dokáže o domáce zviera postarať takmer samostatne. Zvláda takmer všetky činnosti, týkajúce sa starostlivosti o zviera. Zvieratko je preňho veľký kamarát/parťák, s ktorým rád trávi svoj voľný čas.

Staršie deti na prahu dospelosti sa dokážu postarať aj o náročnejšie zvieratá, ako sú hady či iné plazy.

Dom verzus byt

Pri rozhodovaní, aké domáce zvieratko kúpite do svojej domácnosti je potrebné zvážiť aj to, v akom priestore žijete a s vami bude žiť bude aj vaše nové zvieratko. Každý druh má rozdielne nároky na priestor, teplotu, rozdielne podmienky na život. Zrejme iné druhy zvierat pripadajú do úvahy v byte a iné v rodinnom dome. Pri živote v rodinnom dome môžete uvažovať aj o druhoch ako sliepky, kone, kozy, ovce, ktoré síce nie sú úplne považované za domácich maznáčikov, no sú to tiež živé tvory, o ktoré sa môže dieťa postarať.

Dve malé dievčatá kŕmia sliepky, ktoré tiež môžu byť detským prvým domácim zvieratkom
zdroj: 123RF

Čo obnáša starostlivosť o zvieratko

Medzi základné potreby, ktoré treba zvieratkám napĺňať patrí kŕmenie (kvalitná strava a tekutiny) a hygiena (podstielka pre hlodavce, toaleta pre mačky, venčenie psíkov,..). Pre mnohé z nich je dôležitý aj pohyb, aby bolo zachované ich fyzické aj duševné zdravie. Dôležité sú tiež pravidelné zdravotné prehliadky u veterinára.

Niektoré zvieratká doslova potrebujú interakciu s ľuďmi. Rybičky a plazy zrejme nie, ale takým psíkom a mačičkám robí komunikácia, hra, mojkanie veľmi dobre.

Pred kúpou konkrétneho druhu zvieratka zistite, aké vyžaduje životné podmienky a či mu ich dokážete poskytnúť. Vyhnete sa tak neskorším problémom a sklamaniam.

Klady a zápory starostlivosti o zviera

Dieťa sa veľa naučí

Starostlivosťou o zviera sa dieťa učí empatii, tolerancii, posilní sa jeho zodpovednosť a samostatnosť. Zvieratá tiež pomáhajú znižovať napätie a stres, do istej miery dokážu nahradiť chýbajúceho súrodenca či dobrého kamaráta.

Dieťa získa aj cenné informácie o kolobehu života a smrti od zrodu (narodenie mláďat, ktoré môže byť vhodným začiatkom získania vedomostí o rozmnožovaní) až po smrť a jej následky (smútok, vyrovnanie sa so stratou).

Zvieratká dokážu pôsobiť na deti aj terapeuticky

Je dokázané, že niektoré druhy zvierat dokážu uľaviť od psychických aj fyzických ťažkostí a porúch. Známa je napríklad canisterapia (psy) či hypoterapia (kone).

Starostlivosť o zvieratko prináša zdravotné benefity aj pre fyzické telo detí – viac rôznorodejšieho pohybu zabezpečí zlepšenie problémov s hmotnosťou, srdcovými problémami, diabetom, zlepšuje motoriku, pohyblivosť.

Veľmi dobré výsledky prináša aj pre psychiku – zviera zlepšuje vnímanie a sústredenie, je zdrojom nových podnetov, pomáha s agresivitou, obracia pozornosť navonok, zlepšuje spoločenské správanie.

Náš tip: Ako obliecť bábätko von a kedy ísť na prvú prechádzku?

Pozor na alergie

Nie všetky druhy zvierat sú vhodné pre alergikov. V prípade, že jedného máte doma, je vhodné poradiť sa s alergológom. Ten poradí s výberom vhodného druhu zvieratka do vašej domácnosti.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri výbere druhu vhodného zvieratka vyberajte také, o ktoré sa dieťa dokáže postarať z hľadiska svojich schopností. Myslite na to, aby ostala zachovaná bezpečnosť a zdravie dieťaťa (nekúpite pytóna predškolákovi) aj zvieratka (hlavne malé hlodavce a vtáčiky sú citlivé na zaobchádzanie).

Zviera nie je hračka

Zviera nemožno odložiť do poličky ako bábiku či autíčko. Zvieratko vyžaduje každodennú starostlivosť a opateru. V opačnom prípade môže veľmi trpieť až zahynúť. Myslite na to skôr, než si ho domov donesiete.