Ako pripraviť svoje dieťa na prvé kurzy plávania

Rozhodli ste sa svojho drobca prihlásiť na kurzy plávania? Prečítajte si naše štyri prípravné kroky, ktoré by ste mali absolvovať pred prvou lekciou.

Dostatočná príprava na plavecký výcvik pomôže sprostredkovať vášmu dieťaťu pozitívnu skúsenosť. Na začiatku je potrebné sa ubezpečiť, že je vaše dieťa naozaj pripravené naučiť sa plávať.

Pred nástupom na kurz by si malo vaše dieťa na vodu navyknúť a užívať si v nej každý svoj pohyb. Môžete tak predísť zbytočným slzám na prvej hodine. Aj ďalšie kroky vám pomôžu pripraviť sa na nové dobrodružstvo.

KROK 1

Ako sme už na začiatku uviedli, mali by ste sa uistiť, či budú kurzy plávania pre vaše dieťa to pravé orechové. Chcete mu dopriať len to najlepšie, ale čo keď ešte na to nie je pripravené? Poraďte sa s detským pediatrom a spoločne prediskutujte, či je vaše zlatíčko dostatočne zdravé a fyzicky pripravené na bazén.

Požiadajte organizátorov kurzu o možnosť nezáväznej návštevy. Vezmite aj svoje dieťa, aby ste zistili, či sa to javí ako príjemná a dobrá skúsenosť. Niektoré detičky nie dobre reagujú na nové prostredie a cudzích ľudí, no nenechajte sa tým  odradiť.

KROK 2

Urobte si prieskum a navštívte viaceré miesta, kde sa kurzy konajú. Pri rozhodovaní sa medzi ponukami berte do úvahy aj podmienky, vybavenie a prostredie jednotlivých zariadení.

Je na plavárni teplo, alebo skôr chladno a prievan? Zdá sa vám voda príliš studená? Sú striktne určené nejaké pravidlá? Tieto informácie vám rovnako pomôžu pri správnom výbere.

KROK 3

Nájdite si čas a vytvorte vášmu malému s vodným živlom iba pozitívne asociácie. Osoží aj pohľad na druhé deti, ktoré sa sa hrajú a šantia na kúpalisku. O trochu dlhšie s ním pobudnite doma vo vani, aby si dieťatko navyklo na vodu a zvuky, keď sa v nej čľapká.

KROK 4

Aklimatizujte svoje dieťa vo vode počas spoločného kúpeľa. Pomôžte mu vznášať sa na chrbte. Prejdite s ním jemne hore a dole po hladine, počas pohybu mu stále opatrne podopierajte hlavičku. Rozprávajte sa s ním a môžete mu aj zaspievať. Čím viac pozitívnych spomienok si s vodou spolu vytvoríte, o to ľahší a bezproblémový bude pobyt vo veľkom bazéne.

Nalejte mu jemne vodu na hlavičku a tvár, alebo vezmite drobca so sebou pod sprchu. Nie je to vždy príjemné, no užitočné. Postupne si navykne aj na striekajúcu vodu.

KROK 5

Ak už máte rezervovaný kurz, snažte sa na hodiny prichádzať včas. Svedomito sa pripravujte na každú lekciu. Nakŕmte svoje dieťa minimálne pol hodinu pred vstupom do bazéna. Po príchode ho nechajte oblečené, obyčajnú plienku mu za tú plaveckú môžete vymeniť až tesne pred vstupom do bazéna.

Deti sa vedia rýchlo unaviť. Preto sa posnažte, aby malo vaše malé čo najviac energie na zábavu vo vode.

TIP na záver

Nezabudnite zbaliť veci aj sebe. Niekedy v tom zhone mamičky zabúdajú, že idú do bazéna spoločne s dieťaťom. Ďalej si vezmite so sebou náhradné plienky, uterák pre vás aj pre bábätko, plus náhradné suché oblečenie po tréningu. Vhodný je aj kočík alebo sedačka, do ktorej uložíte vaše malé, zatiaľ čo sa budete prezliekať.

Mohlo by sa vám páčiť