Ako predísť striám? Čo na ne platí?

ako predísť striám a čo na ne platí

Ak strie nemáte vy sama, určite poznáte niekoho, kto ich má. Pre tento estetický problém sa trápi mnoho žien. Pýtate sa, ako na strie? S nami im predídete, viac sa dozviete v čláku.

Čo sú strie a prečo vznikajú?

Strie spoznáte ako prúžky na koži, ktoré sú bielej až tmavofialovej farby. Vznikajú v dôsledku rýchleho naťahovania kože a hormonálnych zmien, napríklad v tehotenstve, kedy sa niektoré časti tela veľmi rýchlo zväčšujú. U tehotných žien sa tieto jazvy objavujú najmä na miestach, kde sa ukladá tuk – teda na bruchu, prsníkoch, zadku a stehnách. Po určitom čase blednú a pripomínajú strieborné pásiky, avšak stále ostávajú viditeľné.

Strie na bruchu, ako im predchádzať
zdroj: 123RF

Striám sa vyhne len približne 10 % tehotných mamičiek. A – hoci neohrozujú zdravie – predsa len ide o nepríjemnú estetický problém či chybičku krásy.

Strie nevznikajú len počas tehotenstva

Aj keď tehotenstvo je snáď najznámejšia príčina vzniku strií, nie je jediná. Strie vznikajú aj v puberte. V tomto období strie na niektorej časti tela získa až 75 % dievčat a tretina chlapcov. Môžu sa vyskytnúť aj v dôsledku nadmerného cvičenia, napríklad v posilňovni.

Objavujú sa tiež pri náhlom pribratí na váhe, pri užívaní kortikoidov a niektorých ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním. Posledné dve príčiny spôsobujú strie po celom tele, aj na tvári. Strie nepatria k život ohrozujúcim problémom. Ak ich však spozorujete mimo tehotenstva, a pritom priberáte na trupe a máte zvýšený krvný tlak, neodkladne navštívte lekára.

Náš tip: Nestihli ste zhodiť kilo navyše? Máme pre vás niekoľko rád, ako to napraviť.

Najdôležitejšia je prevencia

Áno, najistejšie, ako na strie je ak sa im snažíte predchádzať. Pomôžu vám aj jednoduché domáce prostriedky – napríklad olivový olej, ktorý sa natiera na miesta najviac ohrozené vznikom strií. Ako prevencia funguje aj striedanie teplej a studenej sprchy, ktorá podporuje krvný obeh a pomáha pokožke, aby zostala pružná.

Okrem toho existuje množstvo kozmetických prípravkov, napríklad krémy či oleje proti striám, ktoré sú určené práve na prevenciu tohto problému. Obsahujú najmä kolagén, elastín a prírodné výťažky určené na spevnenie pokožky. Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb a správnu životosprávu.

Pokožku by ste však mali chrániť aj mimo tehotenstva. Aby pokožka zostala elastická a nestrácala kolagén, masírujte ju a používajte hydratačné krémy. Pokožke škodia tiež náhle výkyvy teplôt a úzke oblečenie, ktoré brzdí krvný obeh. Kontrolujte si svoju hmotnosť, aby nedošlo k náhlym prírastkom na váhe. Dbajte tiež na dostatočný príjem tekutín, ktoré zabezpečia hydratovanú a pružnejšiu pokožku.

Dajú sa liečiť?

Smutná pravda je, že aj keď svojej pokožke počas tehotenstva budete venovať mimoriadnu starostlivosť, aj napriek tomu vzniknúť môžu. Avšak, ich odstránenie určite patrí k tým záležitostiam, ktoré chcete dať po tehotenstve do poriadku.

Ak sa už vyskytli, najlepšie je ich odstrániť čím najskôr. Staršie strie sa totiž odstraňujú ťažšie ako čerstvé. Z domácich receptov pomáha napríklad každodenné nanášanie citrónovej šťavy, ktorá pomáha zjednotiť tón pokožky.

Z náročnejších procedúr sa úspešne aplikuje najmä liečba kyselinou trichlóroctovou v kominácii s laserom, prípadne liečba retinoidmi. Novú nádej poskytuje aj technológia mikroihličkovej rádiofrekvencie, ktorá dosahuje zlepšenie strií až o 70 %. Výrazné strie sa riešia operačne pomocou abdominoplastiky, pri ktorej sa odstraňuje koža so striami. Žiaľ, úplné odstránenie strií bez chirurgického zásahu je takmer nemožné.