Pre správny typ pleti len ten správny krém

Aký typ pleti máte?

Pulty v drogériách sa prehýbajú pod ťarchou krabičiek a téglikov. Kým jeden krém je hydratačný, druhý regeneračný, tretí zmatňujúci,… Výber správneho krému z takého množstva je častokrát hotové umenie. Ako teda zistiť, ktorý je pre vás?

Viete, aký máte typ pleti?

Pred tým, ako sa s plnou peňaženkou vrhnete na nákupy kozmetických vychytávok, zistite, aký máte typ pleti. Každá z nás dostala do vienka niečo iné, a preto skôr ako si pleťový krém kúpite, musíte vedieť, aký vôbec potrebujete. V opačnom prípade môžete vašej pleti uškodiť a namiesto záchrany sa kozmetické chyby na vašej pokožke ešte viac prehĺbia.

Zapamätajte si základné delenie typov pleti: suchá, mastná, zmiešaná a normálna. Každý z uvedených typov pleti má určité charakteristické znaky, podľa ktorých do jednej zo štyroch skupín zaradíte aj vašu pleť. Potom už pre vás výber krému nebude španielskou dedinou, ale doslova hračkou.

Náš tip: 15 každodenných zvyklostí, ktoré škodia vašej pleti.

Suchá pleť: Preč so šupinkami a vráskami

Poznávacím znamením suchej pleti je drsný pocit a to, že pôsobí mdlo. Na takto zvädnutej pleti sa okem typických drobných šupiniek môžu miestami objaviť aj červené fľaky a samozrejme, obávané vrásky. Najväčším nepriateľom suchej pleti sú poveternostné vplyvy – chlad a vietor a v lete slnečné žiarenie, preto si tento typ pleti vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Tým pravým orechovým sú (najmä v zime) hydratačné produkty s krémovou textúrou, ktoré pleť zvláčnia a vrátia jej svieži vzhľad.

Aplikácia krému pod oči podľa typu pleti
zdroj: 123RF

Mastná pleť: Zbytočne ju nevysušujte

Pokiaľ máte mastnú pleť, nevyhnete sa zväčšeným pórom ani zvýšenému lesku. Príčinou je nadmerná produkcia mazu, ktorá spôsobuje tvorbu akné a neželaných vyrážok. Dobrou správou je, že na mastnej pleti sa tvorí oveľa menej vrások ako na suchej. Starostlivosť o mastnú pleť spočíva v dôkladnom čistení a v používaní vhodného krému. Ten by mal byť ľahký a so zmatňujúcim efektom, aby potlačil nadbytočný lesk. Krém by mal pleť zároveň hydratovať a nesmie ju nevysušovať.

Zmiešaná pleť: Mastná aj suchá v jednom

Zmiešaná pleť je kombináciou normálnej až suchej pleti a mastnej. Tento typ pleti sa vyskytuje u väčšiny žien. Problémová je tzv. T zóna – čelo, nos a brada, kde sa tvorí viac mazu. Naopak, suchá pokožka prevláda v oblasti líc. Keďže je zmiešaná pleť prakticky spojením dvoch typov, potrebuje hydratáciu aj zmatnenie v jednom. Pri výbere krému sa preto zamerajte na produkty, ktoré majú oba spomínané účinky.

Náš tip: Ako na ľahké letné líčenie? Máme pre vás niekoľko tipov.

Normálna pleť: Ideál, ktorý má len pár z nás

Pleť, o ktorej všetky tajne snívame, sa nazýva normálna. Nie je suchá, nie je premastená, je bez vrások – je to skrátka ideálny typ pleti. Koža je pružná a vyzerá sviežo. Žiaľ, dokonalou pleťou sa môže pochváliť iba málo žien, keďže tento typ je pomerne zriedkavý. Jedno je ale isté, aj o bezproblémovú pleť sa musíte poctivo starať. Aby ste si ju udržali, nevynechajte každodennú rutinu a nakrémujte sa ráno a večer. A aký krém je najlepšie zvoliť? Hydratačný, na normálnu a zmiešanú pleť, ktorý zlepší pevnosť a pružnosť pokožky.

A ak ste už zistili, aký typ pleti máte, vyberte si ten správny krém napríklad TU tak, aby ste žiarili a svojej pokožke neublížili.