Večná dilema žien: Ako sa zbaviť chĺpkov?

aký je najlepší spôsob, ako odstrániť chĺpky na nohách?

Predstava dokonalej ženy v mužskej mysli určite zahŕňa i obraz hodvábne hebkej pokožky bez jediného nadbytočného chĺpku. Množstvo žien sa ale i bez ohľadu na mužské pokolenie cíti príjemnejšie s jemnou pokožkou bez chĺpkov. Ak rozmýšľate nad tým, ako si ochlpenie čo najefektívnejšie z tela odstrániť, ponúkajú sa vám dve základné možnosti – epilácia a depilácia.

Epilujem….

V čom je rozdiel? Jednoducho povedané, ak chcete chĺpky odstrániť i s korienkom, napríklad pomocou vosku alebo epilátora, tak si chĺpky epilujete. V tomto prípade je efekt hladkej pokožky dlhšie trvajúci ako v prípade depilácie, no výrazne bolestivejší.

depilácia chĺpkov na nohe pomocou depilačných pásikov
zdroj: 123RF

…či depilujem?

Depilácie je naopak holenie si chĺpkov žiletkou alebo krémom. V tomto prípade sú chĺpky odstraňované iba tesne nad povrchom pokožky, čo znamená, že už za krátko povrch vašej kože pri dotyku stratí hebkosť. I keď pri depilácii, navzdory poverám, nerastú chĺpky rýchlejšie ani hrubšie, ich konce sú po oholení ostrejšie, a preto sa vám môže zdať, že efekt depilácie sa veľmi rýchlo stráca. Preto, ak sa rozhodnete pre depiláciu bude potrebné, aby ste vaše chĺpky odstraňovali častejšie.

Žiletka nikdy nesklame

Ak sa potrebujete chĺpkov rýchlo zbaviť, žiletka vám vždy pomôže. Pri depilácií žiletkou ale vždy použite depilačný krém alebo gél, ktoré zjemnia chĺpok a predídu podráždeniu pokožky. Je tiež dôležité siahnuť po kvalitnej variante s viacerými čepieľkami a ergonomickou hlavicou, aby ste predišli úrazu.

Depilačné krémy

Takéto krémy odstraňujú chĺpky za pomoci chemického procesu. Po nanesení krému na depilovanú časť pokožky, látky rozložia chĺpok, a tým je z pokožky odstránený. Za pomoci škrabky následne krém odstránite a opláchnete. Hodvábne jemné nohy si vďaka depilačnému krému môžete užívať o niekoľko dní dlhšie ako po odstránení žiletkou.

Voskovanie

Nanášanie teplého vosku alebo aplikácia voskových páskov sú najbežnejšími formami epilácie. Vosk sa nanáša na depilované miesta a následne po stuhnutí sa pomocou pásikov strhne proti smeru rastu chĺpkov a so sebou odnesie i chĺpky s korienkami. Ide o jeden z najefektívnejších spôsobov ako získať dokonale hladké telo. Samozrejme, je to i veľmi bolestivý proces, a preto odporúčame zveriť sa do rúk odborníkov.

epilácia voskom je najbežnejšia forma, ako odstrániť chĺpky na nohách
zdroj: 123RF

Cukrová pasta

Variantnou k horúcemu vosku je i doma pripravená cukrová pasta, ktorá chĺpky odstráni podobne ako vosk. Pastu si pripravíte z 500 g kryštálového cukru, 50 ml vody a 50 ml citrónovej šťavy. Suroviny varíme pri 120º za stáleho miešania, kým zmes naberie konzistenciu pasty. Po vychladnutí aplikujte pastu podobne ako vosk. Po strhnutí pasty podobne ako v prípade vosku musíte epilované miesta ošetriť mastným krém, či inými mastnými prípravkami, aby ste odstránili lepkavosť.

Odstraňovanie laserom

Laser je v súčasnej estetickej medicíne takým malým zázrakom využiteľným na riešenie takmer všetkých problémov. Pomocou laseru je teda možné odstraňovať i nadbytočné ochlpenie. Laser rozloží vlasovú cibuľku, čím sa zabráni opätovnému nárastu chĺpka. Epilácia laserom je najefektívnejším, no i finančne najnáročnejším riešením.

Akokoľvek ste sa chĺpky rozhodli odstrániť, treba vždy pamätať na to, aby ste si následne pokožku poriadne očistili a podľa potreby hydratovali. Ako sa hovorí, pre krásu sa trpí a v prípade epilácie to platí 100-násobne. Nemusíte sa obávať nechať vytrhávanie chĺpkov na odborníkov, ktorí vedia vaše utrpenie zmierniť. Výsledok v podobe hodvábne jemných nôh stojí rozhodne za každý ston či uhryznutie si do pery.