Blíži sa koniec školského roka a vy neviete, ako náležite odmeniť svoje deti za vysvedčenie?

Letné prázdniny klopú na dvere a opäť je tu čas rozdávania vysvedčení. Deti sa ich už nevedia dočkať, no vy si lámete hlavu nad tým, ako svoje ratolesti za vysvedčenie odmeniť? Ešte stále máte čas na vymýšľanie a my vám s tým v tomto článku radi pomôžeme.

Peniaze nemajú hodnotu

Je nám jasné, že deti najviac ocenia nový mobilný telefón, tablet či peniaze, za ktoré si môžu samé niečo kúpiť, no tým, že svojmu dieťaťu kupujete len takéto darčeky, dovoľujete, aby sa od vás vzďaľovali. Tým teraz nemáme na mysli túlanie sa s kamarátmi niekde vonku, ale práve citovú vzdialenosť. Môžete spolu sedieť v jednej miestnosti, no každý z vás vo svojom vlastnom virtuálnom svete.

Radosť z takýchto darčekov je prchavá, pretože o rok trh ponúkne ďalšiu novinku a dieťa sa bude dožadovať nového mobilu bez akejkoľvek citovej väzby na ten starý. S dieťaťom je potrebné otvorene komunikovať a snažiť sa o to, aby nachádzalo pravý význam šťastia v iných hodnotách. K tomu ho ale musíte viesť práve vy a neustále mu to ukazovať.

Výlet s rodinou
Vezmite deti na čerstvý vzduch.

Šťastie je spoločne strávený čas

Mnohí z vás ťažko pracujete a len zriedka máte chvíľu voľného času pre svoje deti. Spoločný večer pri televízii vám k upevňovaniu vašich vzťahov príliš nepomôže. Preto máte príležitosť si naplánovať spoločný výlet, kde budete mať čas len pre svoje dieťa. Vyberajte však také miesta, ktoré deti zaujmú. Nemusíte kvôli nim cestovať až tak ďaleko. Ak poznáte aspoň trochu záujmy svojho dieťaťa, o to ľahšie si svoje cieľové miesto zvolíte.

Je vaše dieťa neposedné?

Pre športovo založené deti odporúčame, napríklad bobové dráhy na Donovaloch či v Demänovskej doline alebo lanové parky, ktoré dnes nájdete už na každom rohu.

Najväčšou sieťou lanových parkov je Tarzania, ktoré môžete nájsť v Bratislave (Devínska Nová Ves), pri Trnave (Vlčkovce), Skalici, Trenčíne, Veľkom Mederi, na Liptove (Hrabovo, Jasná), na Horehroní (Tále), v Slovenskom raji (Ostrá skala) a v Košiciach (Alpinka).

Adrenalín zažijete i u našich poľských susedov pri Krakowe, kde môžete navštíviť zábavný park Energylandia. V parku sa nachádzajú rôzne atrakcie rozdelené do troch sekcií, a to rodinná, extrémna a sekcia pre najmenších. Stačí ak si kúpite vstupenku a všetky atrakcie v parku môžete využívať neobmedzene.

Oddych pre vás a zábava pre deti

Počas teplých dní určite aj vám dobre padne schladiť sa vo vode, preto môžete využiť rôzne wellness hotely, ktoré ponúkajú aktivity pre celú rodinu a aj počas nepriaznivého počasia môžete stráviť príjemné chvíle vo vnútorných bazénoch. V týchto zariadeniach väčšinou pracujú animátori, ktorí sa o program a zábavu vás aj detí postarajú. Zaujíma vás pravý význam slova wellness?

Deti v bazéne v Patinciach

Samozrejme, že môžete využiť naše slovenské aquaparky, kde si oddýchnete a deti sa môžu vyblázniť na tobogánoch a vodných atrakciách.

Trochu dobrodružstva pre celú rodinu

Po celom Slovensku sa začali budovať populárne Escape room – únikové izby ako interaktívna zábavná hra zameraná na rozvíjanie logického zmýšľania. Cieľom je totiž dostať sa z miestnosti vďaka spolupráci len pomocou drobných nápovied. Tematické zameranie týchto miestností je rôzne, najčastejšie sa vyskytujú hororové miestnosti.

Osvedčená klasika

Ak má vaše dieťa rado históriu, môžete ho vziať do múzea či na naše hrady a zámky. Múzeum nemusí byť vždy nudné, príkladom je aj Slovenské technické múzeum v Košiciach, v ktorom aj dospelý človek zaručene strávi dlhé hodiny. Rôzne vedecké poznatky sú totiž znázornené interaktívnou formou, nad ktorými si potrápite svoje hlavičky.

Ak sa zaujíma o zvieratká, poteší ho výlet do zoologickej záhrady. Odporúčame vám ZOO Zlín so zámkom Lešná. Zlínska ZOO je jedinečným miestom, kde môžu návštevníci vidieť zvieratá všetkých kontinentov v prírodnom bioparku s voľným výbehom. Zvieratá tu žijú vo vydarenej napodobenine ich pôvodného prostredia.

Zaujímavým miestom je, napríklad i Zubria obora pri Topoľčiankach vybudovaná v nádherných dubových lesoch. Okolo celej obory vedie náučný chodník a nikdy neviete, na ktorom úseku uvidíte zubra.

Slovensko i naše susedné štáty vám ponúkajú množstvo možností na výlety, prvoradé je však plánovať spoločne. Zaujímať sa o to, čo vaše dieťa baví, na čo sa zameriava a podporovať ho v tom. Potom sa aj tieto zážitky vryjú dieťaťu hlboko do duše a bude sa nimi chváliť pri každej príležitosti. Príjemné zážitky vyfarbujú dušu dieťaťa, rozveseľujú ich a nedovolia im stať sa dospelými skôr, než je to potrebné. Veď aj v očiach nás dospelých neraz zasvietia hravé iskričky pri spomienkach z detstva.

A čo v prípade, že dieťa nemá na vysvedčení dobré známky?

Predtým, než budete chcieť na svoje dieťa kričať a vyhrážať sa mu, skúste sa spýtať sami seba, či ste mu obetovali dostatok času počas učenia sa doma. Koľkokrát ste sa ho spýtali, či rozumie každému učivu? Koľkokrát ste mu ponúkli pomocnú ruku a ako dlho ste s ním sedeli nad úlohami?

Pozerajte sa na vaše dieťa menej kriticky. Ak má trojku z matematiky, ale jednotku z jazykov, nebude to typ pre ekonomický smer, no dotiahne to ďaleko s jazykmi. Ak si radšej krásne maľuje po zošitoch namiesto písania poznámok, prihláste ho na výtvarnú a podobne. Má vaše dieťa problémy s čítaním a písaním? 

Sledujte nepriame náznaky vášho dieťaťa a umožnite mu venovať sa tomu, čo ho baví. Rozvíjajte jeho nadanie. Takýmto prístupom vo vás bude vidieť kamaráta a vy sa nemusíte báť, že vás jedného dňa znenávidí kvôli hysterickým prejavom a prísnemu autoritatívnemu režimu. Aj dieťa má nárok na vlastný názor, uvidíte, že sa vám za to odvďačí.

Mohlo by sa vám páčiť