Začínate s turistikou? Poradíme vám, ako na to

turistika na Slovensku ako začať

Lákajú vás hory? Nevydať sa na turistiku a nevyužiť ich krásy by bola naozaj veľká škoda. Vďaka turistike totiž môžeme popracovať nielen na svojej fyzickej kondícii, ale priam skvelý vplyv má aj na naše psychické zdravie. Krásne výhľady, čerstvý vzduch a veľakrát i prekonanie seba samého je balzamom na našu dušu.

Ak ste však ešte len začínajúcim turistom a neviete, ako vlastne začať, v tomto článku vám veľmi radi poradíme.

Náš tip: Chýba vám adrenalín? Skúste zjazd na bicykli!

Na čo by ste ako začínajúci turista nemali zabudnúť?

Svoju trasu si vždy dôkladne naplánujte. Dôležité je to, samozrejme, vždy, no predovšetkým v prípadoch, kedy s turistikou naozaj len začínate a nemáte odhad, koľko jednotlivé túry trvajú.

Začínajte jednoduchšími trasami. Keď ešte neviete odhadnúť svoju fyzickú kondíciu, najlepšie urobíte, keď začnete jednoduchými a nenáročnými túrami. Obtiažnosť potom samozrejme môžete stupňovať.

Vždy niekomu povedzte, kam sa chystáte. V prípade, ak idete niekam do lesa alebo do hôr, vždy by to mal niekto vedieť – pre prípad, že by sa vám náhodou niečo stalo. Je to samozrejme málo pravdepodobné, avšak v prípade ohrozenia vám to môže zachrániť život.

Čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Ak ste sa rozhodli začať s turistikou, určite by ste nemali podceniť ani výber vhodného oblečenia, obuvi či doplnkov. Tie vás ochránia pred nepriaznivým počasím a doprajú vám komfort, vďaka čomu budete schopní zvládnuť aj náročnejšie túry.

Kvalitná obuv. Tá je pri turistike asi najdôležitejšia. Vyberte si turistické topánky, ktoré budú nepremokavé, s pevnou podrážkou a s oporou aj pre vaše členky, no zároveň budú vzdušné, ľahké a dostatočne flexibilné.

turistika obuv
zdroj: 123RF

Tričko a nohavice. Aj v tomto prípade siahnite radšej po kvalite, ide o naozaj dobrú investíciu. Kvalitné turistické oblečenie je priedušné a bez problémov tak odvádza z vášho tela pot, no zároveň aj nepremokavé – nemusíte sa preto báť ani dažďa.

Bunda. V horách je vždy chladnejšie a bundu by ste si preto mali vždy vziať so sebou. Aj tá by samozrejme mala byť nepremokavá a hlavne vetruvzdorná.

Pokrývka hlavy. Tá je dôležitá ako v zime, kedy vás ochráni pred chladom, tak aj v lete, kedy vám zas poskytne ochranu pred slnkom. Skvelým riešením sú napríklad turistické šatky.

Akými trasami začať?

Ako sme už odporúčali vyššie, ideálne je začať kratšími a menej náročnými trasami. Našťastie, Slovensko je na turistiku priam ako stvorené a skutočne si je z čoho vyberať. Na začiatok môžete preto vyskúšať napríklad tieto trasy:

·       Štrbské Pleso – Popradské pleso a späť

·       Štrbské pleso – vodopád Skok a späť

·       Štrbské pleso – Chata pod Soliskom a späť

·       Starý Smokovec – Hrebienok

·       Hrebienok – Zamkovského chata

·       Náučný chodník Pramenisko