Háčkovanie je opäť v kurze

Háčkovanie je opäť v kurze: Návody, postupy, šablóny a ako začať.

Háčkovanie je obľúbená ručná práca a na Slovensku má dlhú tradíciu. Vlastne, nikdy nevyšla z módy. Je súčasťou retro štýlu. Teda do módy sa vracia všetko, čo bolo populárne kedysi. Ľudia vedia oceniť hand made veci.

Háčkovanie vs pletenie

Pletenie je rovnako ručná práca, ale háčkovanie má proti pleteniu niekoľko výhod:

  • stačí jedna priadza a jeden háčik
  • aktívne je len jedno očko
  • navzájom sa neovplyvňujú predchádzajúce a nasledujúce riadky
  • nie je možné, aby vám očko ušlo alebo sa vypáralo
  • vytvárate rôzne tvary – kruhové, valcovité či srdiečka…
  • pri háčkovaní sa napojíte kdekoľvek a vytvoríte samostatnú časť výrobku
  • háčkovať môžete len ručne a kdekoľvek

Možno si pod  názvom “háčkovanie” predstavíte babičkine čipky či prestierania. Biele, naškrobené dečky v minulosti nechýbali v žiadnej obývačke.

Rokmi sa háčkovanie zmenilo. Nezmenila sa technika alebo základné postupy. Zmenila sa škála výrobkov, ktoré môžete háčkovaním vyčarovať. Dokážete si vyrobiť tričko, svetrík, kabelku, náušnice, hračku pre dieťa, záložku do knihy či dokonca i plavky. Háčkované výrobky sú veľmi „in“ a žiadané.

Háčkovanie sa z voľnočasovej aktivity dá premeniť aj na výrobky, ako napríklad letné celotelové plavky.
zdroj: 123RF

Ako začať

Háčkovanie je jednoduchá technika tvorenia pleteniny. Nie je to veľmi ťažké, zvládne to každý. Potrebujete háčik a vlnu. Okrem vlny môžete použiť i priadzu rôznych hrúbok a farieb. Záleží od výrobku, ktorý tvoríte. Stačí, ak sa naučíte pár základných zručností – niekoľko  základných očiek. Napríklad počiatočný uzol, retiazku, pevné očko, krátky stĺpik, dlhý stĺpik a z nich neskôr vzniknú skutočne originálne a krásne vecičky. Začnite od jednoduchších vecí. Neskôr skúsite náročnejšie vzory. Získate prax a možno si uháčkujete vlastný sveter, originál. Vo vzoroch sa používajú symboly a ich vysvetlenie nájdete tu: symboly vo vzorkách.

Každý výrobok, ktorý vytvoríte vlastnými rukami je vám nielen užitočný, ale zvýši vaše sebavedomie, pretože vytvoriť niečo sám, v súčasnej uponáhľanej konzumnej spoločnosti je veľká zriedkavosť.

Jedinečnosť

V čakárni sedíte so svojím dieťaťom. Dieťaťu je dlho, behá po čakárni, alebo vám rovno povie, že sa nudí. Čo urobíte? Podáte dieťaťu mobil, vyhľadáte nejakú hru či pesničky. Dieťa chvíľu sedí a hľadí na displej. Vyskúšajte však niečo iné – originálne. Vytiahnite z kabelky háčkované postavičky – postavičky na prsty pre deti. Natiahnite na prsty a zahrajte s nimi divadielko. Rozvíjajte fantáziu dieťaťa. Po chvíli si dieťa samo vezme postavičky a vymýšľa vlastný príbeh.

Týmto spôsobom sa dá uháčkovať aj originálny háčkovaný dekoračný vankúš napríklad aj do vašej kuchyne či obývačky.
zdroj: Unsplash

Kde hľadať návody

Internet je zdroj neobmedzených informácií. Postupy, návody, užitočné stránky nájdete napríklad i tu. Užitočné rady nájdete i v nasledujúcom odkaze.

Názov „háčkovanie“ je prekladom francúzskeho slova „crochet“, čo znamená háčik. Keď hľadáte na internete vzory alebo čokoľvek ohľadne háčkovania, použite práve slovo crochet.

Háčkované hračky – postavy zvieratiek, rozprávkové bytosti. Nádherné sú i vrchnáčiky na ceruzky, záložky do knihy, háčkované srdiečko alebo na kancelársku sponku. Vami vyrobené – háčkované výrobky môžu byť originálnym darčekom.

S letom sú neodmysliteľne spojené plavky. Každá žena najprv chudne do plavok, a potom vyberá model, v ktorom jej postava najlepšie vynikne. Zároveň musia byť nápadité, aby pohladili ženskú dušu. Majú byť krásne a zmyselné. Iné ako všetky ostatné. A práve také môžu byť háčkované plavky. Budú mať nádych umeleckého diela.

Háčkované plavky sú vhodné pre každý typ postavy. Výhodou je, že si ich môžete urobiť na mieru. Ak ste napríklad nekonfekčná veľkosť, hore ste 38 a dolu 40. Za zhliadnutie stojí i tento typ plavok alebo tieto plavky.

Nádherný je i háčkovaný komplet alebo tieto šortky.

Na internete nájdete množstvo pinov a tiež návodov, ako vyrobiť jedinečný typ háčkovaného darčeka či vlastného originálneho výrobku, ktorý poteší nielen vás, ale zožnete obdiv i od okolia.

Neváhajte a vyskúšajte vytvoriť si vlastný originál. Možností je nespočetne veľa.