9 prirodzených ciest k dlhým a zdravým vlasom

Vždy ste túžili mať dlhé, husté a zdravé vlasy, no zdedili ste len riedke lámavé a pomaly rastúce?

Veľa žien sa dokáže vyrovnať s týmto faktom a situáciu sa ani len nepokúsi zmeniť, a to aj napriek tomu, že snívajú o bujnej a zvodnej hrive. Ak sa o zmenu aj pokúsia, väčšinou využívajú kozmetické prípravky z drogérií, ktoré vlasom vôbec neprospievajú. Vy medzi takéto ženy patriť nemusíte! My vám totižto prinášame rady, ktoré po kombinácii s trpezlivosťou zaručene prinesú viditeľné výsledky.

Zmeňte svoje návyky

V prvom rade zahoďte všetky prístroje, ktorými vaše vlasy tepelne upravujete, či už je to fén, kulma alebo žehlička. Aj tie najšetrnejšie vám totiž pri nadmernom používaní oslabujú vlasy a štiepia končeky.

žena so žehličkou na vlasy sa pozerá na rozštiepené končeky
zdroj: 123RF

Možno sa budete čudovať, no k rastu vlasov vám pomôžu aj zmeny vo vašom jedálničku. Pridať by ste do neho mali potraviny bohaté na bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny, ktoré ovplyvnia kvalitu rast i lesk vašich vlasov. Konkrétne by ste mali konzumovať viac rýb, vajíčok, strukovín, zeleniny, orechov a rôznych semienok.

Významnými látkami pre rast zdravých vlasov sú i zinok a železo, ktorých hladina ovplyvňuje aj vypadávanie vlasov. Železo si môžete pravidelne dopĺňať špenátom alebo hovädzím mäsom. Zinok je okrem iného dôležitý pri mnohých telesných procesoch a funkciách, napríklad i pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy, správnom vstrebávaní vitamínov a pri syntéze bielkovín. Udržuje v dobrom stave aj žľazy, ktoré vylučujú maz, čím sa znižuje ich šanca na spomínané vypadnutie.

Blondínka s dlhými kučeravými vlasmi
zdroj: Unsplash

Za vašimi lámavými vlasmi možno stojí nedostatok vitamínu H, inak zvaného aj B7 či biotín, ktorý sa označuje za vitamín krásy. K rastu vlasov prispieva takisto vitamín A a C, ten sa nachádza predovšetkým v citrusoch. Všetko vymenované môžete dopĺňať výživovými doplnkami, no odporúčame ich čerpať prirodzene zo stravy.

Nezabúdajte ani na pitie čistej vody a bylinkových čajov, ktoré z tela odplavujú toxíny, detoxikujú organizmus a hydratujú pokožku, čím zabraňujú vysúšaniu vlasov a ich lámaniu. Vo všeobecnosti platí, čím zdravšie potraviny budete konzumovať, tým očarujúcejšia bude vaša koruna krásy.

Nenahraditeľná pomoc z prírody

Možno aj vy poznáte nejaké „babské rady“, ktoré napomáhajú rastu vlasov. My sme pre vás zozbierali deväť najoverenejších, ktoré navyše pochádzajú z prírody, pretože vlasová kozmetika je ďalším kameňom úrazu a patrí takisto k návykom, ktoré by ste mali zmeniť. Mnohé ženy používajú aj dnes, kedy je možnosť si vyberať z obrovskej ponuky šampónov také, ktoré obsahujú parabény, teda konzervanty, ktoré sú vyrábané z ropy a majú negatívny vplyv na zdravie, čo sa u niektorých ľudí prejavilo aj v podobe rakoviny.

Prirodzené blonďavé a zdravé vlasy
zdroj: Unsplash

Ďalšími zložkami bežne dostupných šampónov je silikón a kremík, ktoré síce vyhladzujú vlasy, no takým spôsobom, že vlas obaľujú a jednoducho povedané, nedovolia im dýchať a neprepúšťajú do vlasov živiny, a teda mu zabraňujú rásť. V tejto dobe máte možnosť výberu, kde už aj bežné obchody, nie len tie s bioproduktmi, ponúkajú vlasovú kozmetiku na prírodnej báze. Je síce o pár eur drahšia, no keď ide o zdravie, netreba myslieť na peniaze.

A teraz k tým „babským radám“

  1. Najjednoduchšiu vec, ktorú môžete pre rast vašich vlasov urobiť je, že si počas umývania budete na ne striedavo púšťať studenú a teplú vodu, čo prekrví pokožku vašej hlavy. Neumývajte si vlasy príliš teplou vodou, pretože tá vám môže vlasy poškodiť. Pravidelné česanie takisto zabezpečuje prekrvenie pokožky a prispieva k lepšej cirkulácii krvi, ktorá oživuje vlasové folikuly. Nerozčesávajte si však mokré vlasy, ideálne je, ak sú polosuché.
  2.  Keďže sa už roztopil sneh, začne onedlho zo zeme vykúkať jarná žihľava, ktorá je pre skvalitnenie a rast vlasov priam zázrakom a navyše je aj skvelým prostriedkom pre detoxikáciu tela zvnútra. Môžete si z nej napríklad, vyrobiť jednoduchý odvar, ktorý si budete vylievať na vlasy a pokožku hlavy a následne ju masírovať.
  3. Na rovnakom princípe fungujú aj listy z brezy, ktoré ešte navyše aj zbavujú vlasy lupín.
  4. Počas zimy vám ako náhrada týchto odvarov môžu poslúžiť vlasové vody od Alpy, ktoré sú veľmi lacné a účinné, kúpite ich v každej drogérii či lekárni a potom ich už len stačí masírovať do pokožky hlavy.
  5. Ďalším zázračným odvarom, ktorý podporí rast vašich vlasov a budú sa vám po ňom aj nádherne lesknúť je odvar z cibule. Potrebujete naň dve alebo tri cibule, ktoré nakrájané uvaríte vo vode a neskôr si tento vývar nalejete na vlasy.

Alebo ďalšie zázraky

  1. Po umytí si môžete opláchnuť vlasy aj jablčným octom zmiešaným s vodou, ktorý kúpite hotový na rozdiel od predošlých odvarov. Octom posilníte vlasové folikuly, vaša hriva bude pevnejšia, zdravšia a bude rásť rýchlejšie.
  2. Vyskúšať môžete aj rôzne masky, stačia vám na to suroviny, ktoré máte dostupné bežne doma. Vyrobiť si môžete napríklad masku z vaječných bielok alebo inú, ak zmiešate šťavu z troch zemiakov, jeden žĺtok a lyžičku medu. Získate tak prírodnú masku na vlasy, ktorá ich posilní a pomôže im rásť rýchlejšie. Môžete využiť aj samotnú zemiakovú šťavu, no žĺtok a med dodajú vlasom potrebnú vlhkosť.
  3. Pre výživu vlasov sú vhodné rôzne oleje, od kokosového, cez hroznový, arganový a mnohé ďalšie, po ktorých budú vaše vlasy vyzerať úžasne. Skúste si naniesť tieto oleje na vlasy, poriadne vymasírovať pokožku hlavy a zabaliť do potravinárskej fólie, nechajte pôsobiť minimálne hodinu a následne umyte. Pri pravidelnom používaní sa vám už viac nebudú štiepiť a konečne podrastú.
  4. Poslednou radou od nás je používanie henny. Poznali ju už v starom Egypte a hojne ju využívali na farbenie. Dnes zažíva znova svoj veľký návrat. Dodáva vlasom rastlinné proteíny, ktoré podporujú ich rast, zabraňujú vlasom, aby sa štiepili a ešte ich aj vyživujú a obmedzujú ich vypadávanie. Odporúčame kupovať hennu v bioobchodoch, kde nájdete vždy tú najkvalitnejšiu. Hennu využívajú ženy najčastejšie na farbenie vlasov. Vlasy zafarbia výlučne prírodné zložky, ktoré sú do henny primiešané. Samotný proces nanášania henny je náročný, pretože je potrebné ju najprv opatrne rozmiešať vo vode, naniesť na vlasy a približne tri hodiny nechať pôsobiť na dôkladne zabalených vlasoch, aby z nich neunikalo teplo.

Všetky vymenované rady nahrádzajú to množstvo kozmetických prípravkov, ktoré ponúkajú drogérie. Pritom vám k dlhým, hustým a zdravým vlasom stačia bežné prírodné produkty zväčša dennej potreby. Príroda je štedrá, bol by hriech jej dary nevyužiť.

Mohlo by sa vám páčiť