Poradíme vám, ako správne očistiť štetce na make-up

štetce na make up ako ich čistiť

Dnes by sme vás chceli naučiť ako správne čistiť a starať sa o štetce na make-up. Prečo by ste mali kozmetické štetce pravidelne čistiť? Okrem zvyškov make-upu sa na štetcoch usádzajú i baktérie, čiastočky odumretej kože, čiastočky olejov a nečistôt, ktoré vám môžu spôsobiť rozsiahle kožné problémy. Pri nesprávnej údržbe vašich kozmetických pomôcok si môžete privodiť nepríjemné infekcie, zápaly, ekzémy, akné a mnohé iné kožné problémy.

Čím čistiť štetce na make-up?

Samozrejme štetce môžete čistiť špeciálnymi prostriedkami na kozmetické pomôcky, ktoré bežne dostať v lepšej drogérií. Ak ale pátrate po lacnejšom a možno i ekologickejšom variante ponúkneme vám pár náhrad. Okrem týchto receptov, vám odporúčame štetce čistiť i šampónom s vysokým podielom prírodných zložiek alebo detský šampón.

Levanduľový roztok

Na prípravu potrebujete:

  • 1 šálku destilovanej vody
  • 3 lyžičky detského mydla
  • 1 lyžička kokosového oleja
  • 5-7 kvapiek esenciálneho oleja levandule

Všetky ingrediencie spolu premiešajte.

Roztok s olivovým olejom

Na prípravu potrebujete:

  • 2 lyžice detského šampónu
  • 1 lyžica olivového oleja

Všetky ingrediencie spolu premiešajte.

Roztok z olejom z čajovníka

Na prípravu potrebujete:

  • 1 lyžica extra panenského olivového oleja
  • 2 lyžice levanduľového mydla
  • pár kvapiek oleja z čajovníka – ktorý má antibakteriálny účinok

Všetky ingrediencie spolu premiešajte.

Možno ste sa stretli s receptami, ktoré obsahujú aj ocot alebo jedlú sódu, tieto zložky však neodporúčame používať, keďže sú príliš agresívne.

Ako čistiť stetce na make-up
zdroj: 123RF

Ako čistiť štetce na make-up?

Roztoky zrieďte v  1/4 šálky horúcej vody. Namočte štetce aspoň na 5 minút. Pri silnejšom znečistení aspoň na 10- 15 minút.

Následne štetce opatrne preplachujte krúžením  v roztoku tak aby sa z nich uvoľnili nečistoty. Postupujte ale opatrne tak, aby ste nerozštiepili štruktúru a tvar štetca. Ak máte pocit, že sú štetce stále znečistené, môžete si zaobstarať i špeciálne silikónové podložky na čistenie.

Po vírení v roztoku štetce opäť namočte, no tento krát do pohára s čistou horúcou vodou a opäť rovnakými krúživými pohybmi uvoľnite zvyšné stopy make-upu a nečistôt. Pozor! Na štetce ale netlačte, aby ste neporušili ich tvar. Štetce nenechávajte namočené príliš dlho. Mohli by ste tak zvýšiť množenie baktérií.

Ako štetce na make-up vysušiť?

Vyčistené štetce jemne stláčajte čistým uterákom tak, aby absorbovali prebytočnú vlhkosť. Následne položte kefy na suchý uterák a nechajte vyschnúť na vzduchu. Ak sa bojíte, že štetce pri sušení stratia svoj tvar, v špecializovaných predajniach si môžete zakúpiť špeciálne sieťky, ktoré stlačia štetinky a vaše štetce tak nestratia tvar. Vaše kozmetické štetce by mali byť teraz čistučké a voňavé.

Ako často štetce čistiť?

Samozrejme záleží ako často štetce využívate. Ak však predpokladáme, že štetce používate každý deň, odporúčame štetce čistiť minimálne  raz za mesiac, no ideálne je čistiť ich raz za 2 týždne.

Pri čistení myslite i na ostatné kozmetické pomôcky, ako sú špongie na make-up a pudrenku. Tie taktiež vymáčajte v roztoku a vytlačte znečistenú tekutinu.

Doprajte svojim štetcom wellness tak často, ako sa len dá a uvidíte, že sa to odrazí i na kvalite vašej pleti. Pri čistení je dôležité dbať najmä na prostriedky, ktorými štetce čistíte. Nevystavujte svoju pleť zbytočným chemikáliám a stavte na prírodné zložky. Myslite nato, že na štetcoch neostáva iba zvyšný make-up, no i nebezpečné baktérie a nečistoty.