Ako nenavštevovať lekára viac, než je nutné

Ako často zájsť k zubárovi, gynekológovi, urológovi či všeobecnému lekárovi? Pripravili sme si pre vás krátky prehľad harmonogramu návštev lekárov. Tráviť čas v čakárni u lekára neobľubuje takmer nik. Pravidelná preventívna prehliadka je však potrebná preto, aby ste sa v čakárňach neobjavovali viac ako je nutné.

Návšteva všeobecného lekára

Pravdepodobne najčastejšie sa stretávate so svojim obvodným lekárom. Toho by ste mali navštíviť minimálne raz za dva roky. Ak ste ale registrovaným darcom krvi alebo orgánov nárok na prehliadku máte raz za rok. Počas prehliadky u všeobecného lekára sa dozviete najmä o svojom zdravotnom stave. Podstúpiť by ste mali komplexné vyšetrenie tela, hematologické a biochemické vyšetrenia, preskúmanie rodinnej anamnézy či životného štýlu.

→ Všeobecný lekár – 1x za 2 roky

preventívnu prehliadku o svojho všeobecného lekára by mal každý absolvovať raz za dva roky
zdroj: 123RF

Prehliadka u gynekológa

Komplexné gynekologické vyšetrenie by mali obsahovať ženy po dosiahnutí 18 rokov alebo od prvého tehotenstva raz do roka. U žien od 40 do 69 sa taktiež raz za 2 roky vykonáva i RTG mamografia. Gynekológ musí pri každej prehliadke vykonať i palpačné vyšetrenie prsníkov.

→ Gynekológ – 1-krát za rok

Vyšetrenie u urológa

Do veku 50 rokov by ste mali vidieť svojho urológa minimálne raz za 3 roky. Okrem chemického rozboru krvi na prítomnosť antigénu a kreatínu je taktiež testovaný moč.  Pacient samozrejme podstupuje i vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník palpačné vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a taktiež  obličiek.

→ Urológ – 1-krát za 3 roky

Preventívna gastroenterologická prehliadka

Na prehliadku konečníka a hrubého čreva by ste mali za špecialistom zájsť raz za 10 rokov. Samozrejme v prípade pacientov so zvýšeným rizikom prepuknutia ochorenia je potrebné kolonoskopiu podstúpiť častejšie – raz za 5 rokov.

→ Gastroenterológ – raz za 10 rokov

Návšteva stomatologickej ambulancie

Návšteva zubára je pre mnohých nočnou morou, pri preventívnej prehliadke chrupu sa ale nemusíte ničoho obávať. Prehliadku chrupu musíte od 18 roku podstúpiť aspoň raz v kalendárnom roku. Okrem chrupu je vám stomatológ povinný skontrolovať parodontu, mäkké tkanivá ústnej dutiny, vzájomné postavenie zubov, zubné náhrady, či dentálnu hygienu.

→ Stomatológ – raz za kalendárny rok

prventívna prehliadka u zubára sa každému odporúča raz ročne
zdroj: 123RF

Samozrejme, ak sa u vás vyskytnú nejaké zdravotné problémy je potrebné navštíviť špecialistu, čo najskôr.

Na prehliadku by ste sa mali samozrejme pripraviť. Na odbery je väčšinou potrebné prísť nalačno či doniesť si vzorku moču. Ak máte u gynekológa naplánovaný i ultrazvuk, mali by ste prísť s plným močovým mechúrom. Ak si nie ste istý v akom „stave“ sa máte u lekára ukázať pokojne sa poraďte s lekárom či zdravotnou sestrou, no spravidla dostanete pokyny už pri samotnom objednaní.

Mohlo by sa vám páčiť