Ako bojovať proti chrápaniu a prestať chrápať?

chrápanie

Chrápanie vie byť poriadne nepríjemná záležitosť – a to nie ani tak pre vás, ako pre vaše okolie. V určitom veku života to začne takmer každého trápiť. Týka sa to zväčša mužov, než žien a vekom sa to vie zhoršiť. Prečo ale ľudia chrápu? Čo s tým môžete robiť? Aké sú možnosti? Na to sa pozrieme v dnešnom článku, v ktorom sa dočítate ako môžete bojovať proti chrápaniu.

muž a žena, ktorí nevedia bojovať proti chrápaniu

Jednou z možných príčin chrápania je, keď sa tkanivá v dýchacích cestách uvoľnia, čím zúžia dýchacie cesty. Kvôli tomu je prúdenie vzduchu obmedzené, čo má za následok vibrujúci zvuk, čo my počujeme ako chrápanie. Hlasitosť chrápania sa líši v závislosti od toho, ako moc je prúdenie vzduchu obmedzené. Netýka sa to však len nosu, ale dokonca aj úst a hrdla. Pokiaľ je človek prechladnutý alebo má nejaké alergie, obe uvedené skutočnosti vedia priebeh chrápania ešte zhoršiť. 

Ďalšou možnou príčinou chrápania je anatómia úst. Ľudia, ktorí majú zväčšené tkanivá a mandle majú obmedzené prúdenie vzduchu, čo môže spôsobovať chrápanie, ale skôr mierneho charakteru. Takisto aj nadváha môže spôsobiť chrápanie v dôsledku nadmerného nahromadenia tuku na krku, ktorý následne obmedzuje dýchacie cesty. 

žena, ktorá chrápe a muž, ktorý nevie spať

Spánkové apnoe

Tento pojem ešte veľa ľudí nepozná. Spánkové apnoe nastáva, keď sa vaše dýchanie výrazne spomalí alebo keď počas spánku prestanete dýchať na viac ako 10 sekúnd. Inak povedané, nastáva vtedy, keď sa prietok vzduchu zníži na menej ako 90 % normálneho telesného stavu. Ide však o veľmi závažný stav, ktorý si vyžaduje rýchlu liečbu. 

Chrápaniespánkové apnoe sa týkajú aj detí. Ich to trápi kvôli zväčšeným mandliam, čo býva najobvyklejšou príčinou. Pri deťoch sa chrápanie zvykne prejavovať aj počas dňa, napríklad zvýšenou nepozornosťou, hyperaktivitou, ospalosťou alebo inými príznakmi, ktoré súvisia so spánkom. Aj v tomto prípade, ak vaše dieťa chrápe, je vhodné zobrať ho k lekárovi. 

Ako sa diagnostikuje chrápanie?

Pri problémoch s miernym chrápaním vám lekár vykoná fyzickú prehliadku a skontroluje, či sa jedná o abnormality vo vašich ústach. V prípade závažnejších problémov s chrápaním sa robia aj iné testy. Napríklad sa k tomu môže využiť röntgen alebo CT vyšetrenia. Možné je aj využiť tzv. spánkovú štúdiu, pričom strávite noc na klinike alebo spánkovom centre so senzormi na hlave a iných miestach na tele. Tie budú zaznamenávať váš srdcový tep, rýchlosť vášho dýchania, hladiny kyslíku v krvi ako aj pohyb vašich nôh počas spánku. 

muž, ktorý chrápe a žena, ktorá nemôže spať

Liečba proti chrápaniu

Liečba bude závisieť od príčiny chrápania. Existujú aj voľnopredajné pomôcky na liečbu chrápania, avšak, tie neliečia zdroj problému. Zamerať by ste sa skôr mali na profesionálne ošetrenia, medzi ktoré patria:

  • zubné náustky umiestnené na jazyk a podnebie, aby udržali dýchacie cesty otvorené
  • palatinálne implantáty, pričom sa pletené polyesterové vlákna vstrekujú do podnebia, aby ho spevnili a znížili chrápanie
  • operácia na utiahnutie a orezanie prebytočného tkaniva v dýchacích cestách
  • laserová operácia na skrátenie podnebia 
  • masky a prístroje CPAP

Spomenuté chirurgické ošetrenia sú vo väčšine prípadov trvalého razu, len masky a náustky sa musia používať neustále. 

Čo môže chrápanie zhoršiť?

  • ospalosť počas dňa
  • ťažkosti so sústredením
  • možné dopravné nehody kvôli ospalosti
  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia srdca
  • mŕtvica
  • problémy s partnerom

žena, ktorá pokojne spí

Prevencia proti chrápaniu

Mierne, ešte nezávažné prípady chrápania sa dajú zlepšiť niekoľkými zmenami životného štýlu. Napríklad už len udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti vie telu nesmierne pomôcť nie len s chrápaním. Medzi ďalšie možnosti patrí:

  • mať pravidelný spánkový režim
  • spať na boku
  • aplikácia nosových pásikov na koreň nosa pred spaním
  • vyhýbanie sa alkoholu pred spaním
  • vyhýbanie sa jedlu pred spaním
  • zdvihnutie hlavy pomocou extra vankúša

Hoci existuje množstvo spôsobov na zmiernenie chrápania, ak chrápanie pretrváva a chrápete často, určite navštívte svojho lekára. Ten vám pomôže lepšie spať a zlepšiť kvalitu nie len vášho spánku, ale aj života celkovo.

 

Zdroje: 
Zdroje obrázkov: freepik, pixabay
https://www.healthline.com/health/snoring#prevention
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-stop-snoring#see-a-doctor
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694