8 netradičných športov sveta

pes

Šport je obľúbenou činnosťou mnohých ľudí, či už sa mu priamo venujú alebo ho iba sledujú. Všetci poznáme klasické športy ako je futbal, hokej, basketbal, volejbal a ďalšie. Hrávali sme ich už ako deti a učili nás ich pravidlá v škole na telesnej výchove. Počuli ste už o tom, že aj šach je považovaný za šport? A to nie je jediné, čo vás môže prekvapiť vo svete športu.

Moderná doba so sebou priniesla netradičné športy, nad ktorými niektorí len krútia hlavami. Ale ako sa hovorí šport má byť aj zábavnou aktivitou a niektoré krajiny to zobrali doslovne. V našom článku sa dozviete akých 8 netradičných športov sa objavilo vo svete a že ľudská fantázia skutočne nemá hraníc.

1. Psí surfing

Medzi netradičné športy určite môžeme zaradiť psí surfing. Tento šport pochádza z USA a rozšíril sa najmä v surférskych oblastiach v Kalifornii a na Havaji počas 20.storočia. Psieho surfingu sa môžu zúčastniť akékoľvek plemená psov a ako každý šport aj tento má svoje pravidlá. Pred začiatkom súťaže sa majitelia psov aj so svojimi štvornohými chlpáčmi predvedú svojim divákom a potom sa ide surfovať.

Tréner stojí na brehu a dáva psovi príkazy. Pes k nemu pravidelne prichádza na surfe za pomoci asistenta, ktorý ho vo vode púšťa v ten správny čas. Ak si myslíte, že v tomto športe ide len o to, aby sa pes dostal na surfe na breh, tak sa mýlite. Odborná porota hodnotí aj techniku, istotu psa na surfe a veľkosť vlny, po ktorej sa vezie. Časový interval prevedenia je 10 minút a porota vyberie toho najlepšieho.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/8GEOmMGM72M

2. Nosenie manželky

Manželka sa neprenáša len cez prah a vo Fínsku o tom vedia svoje. Od roku 1994 sa každoročne vo fínskej obci Sonkajarvi koná šampionát v nosení manželky. Tento šport sme rozhodne museli zaradiť medzi netradičné športy. Princíp spočíva v tom, že muži nesú svoje manželky na chrbte, na ramene alebo okolo krku a zdolávajú takto rôzne prekážky. Behajú cez piesok, brodia sa vodou a preliezajú ploty, to chce naozaj poriadnu dávku odvahy. 

Hlavnou podmienkou súťaže je, že ženy sa nemôžu dotýkať zeme. Súťaž vyhráva ten pár, ktorému sa podarí zdolať všetky prekážky v čo najkratšom čase. Odmenou je toľko piva, koľko váži manželka. Dokonca podľa organizátorov, muži, ktorí nemajú manželku si môžu požičať susedovu. 

Zdroj: https://unsplash.com/photos/rpANTTIl9ng

3. Metlobal

Ak ste aspoň raz v živote videli Harryho Pottera, tak určite viete, čo je to metlobal. Aj keď sa vám to môže zdať akokoľvek zvláštne, muklovský metlobal jednoznačne patrí medzi netradičné športy. Dnes už to nie je len detský sen, ale skutočný šport a do metlobalového tímu sa viete dostať aj vy. Tento šport sa začal organizovať v USA a viac ako 300 vysokých škôl sú členmi americkej metlobalovej asociácie. 

Na rozdiel od filmov a kníh Harryho Pottera, nevieme lietať a tak môžeme s metlou behať len po ihrisku. Metlobal je jediný zmiešaný kontaktný šport na svete a zúčastňujú sa ho muži aj ženy. Možno vás to prekvapí, ale na Slovensku sa už v roku 2015 odohral prvý metlobalový turnaj a začali sa konať aj otvorené tréningy. Nuž ako sa hovorí, nič nie je nemožné. 

Zdroj: TASR

4. Extrémne žehlenie

Žehlenie je pre väčšinu ľudí jednou z najmenej obľúbených činností a nikoho by ani len nenapadlo, že môže patriť medzi netradičné športy. Extrémne žehlenie vzniklo v Anglicku v roku 1997 a princíp tohto športu spočíva v tom, nájsť extrémnu lokalitu a doniesť si so sebou dosku na žehlenie. Ide o jeden z najnebezpečnejších a najextrémnejších športov, aké kedy vznikli. Tento šport je kombináciou outdoorovej aktivity a domácich prác. 

Účastníci tohto športu idú niekedy naozaj až za hranice zdravého rozumu a bežne ich môžeme vidieť žehliť na kolmých skalách, lyžiarskych svahoch, zasnežených ľadovcoch, pod vodopádom, na dne jazera, či dokonca v oblakoch. Výsledkom je dobre vyžehlený kus oblečenia, zvyčajne tričko alebo košeľa. Tento šport rozhodne zbúral predsudky, že žehlenie je tou najnudnejšou činnosťou. 

Zdroj: https://coolofthewild.com/extreme-ironing/

5. Preteky v kadibúdkach

Preteky sú veľmi obľúbenou športovou aktivitou a poznáme bežecké, lyžiarské, plavecké, cyklistické, automobilové a mnohé ďalšie. Tieto sú nám známe a nevnímame ich ako netradičné športy. Čo ale také preteky v kadibúdkach? Nie to nie je vtip a naozaj existujú. Preteky v kadibúdkach sa organizujú v USA a v Austrálii a disciplín v kadibúdke je naozaj veľa. 

Základom pretekov sú originálne vyzdobené kadibúdky, v ktorých nesmie chýbať doska na sedenie či toaletný papier. Džokej sedí v kadibúdke a tlačia ho do cieľa na 250 metrov dlhej trati. Počas týchto pretekov určite nehrozia tráviace ťažkosti, kadibúdka je predsa vždy k dispozícii. 

Zdroj: Flick

6. Kanoe pólo

Netradičné športy sú mimoriadne obľúbené a často sú kombináciou dvoch iných športov. Za zmienku určite stojí aj kanoe polo. Je to kolektívny šport a zároveň loptová hra, ktorá sa hrá na kajakoch. Kanoe polo je oficiálnou disciplínou Medzinárodnej kanoistickej federácie a v talianskom Trieste sa organizujú národné majstrovstvá v tomto športe. 

Cieľom je nastrieľať čo najviac gólov do súperovej bránky s vodnopólovou loptou. Hracie pole je rozdelené na dve polovice a hrá sa 5 na 5 hráčov, pričom každý tím má 3 hráčov na striedačke. Pravidlom je, že ak sa hráč snaží hrať rukou, súper nesmie používať pádlo. 

 

7. Šachbox

Ak ide o netradičné športy, tak niektoré kombinácie sú prinajmenšom zvláštne. Napadlo by vás, že box a šach môžu mať niečo spoločné? Boxéri nie sú iba drsní muži, ale aj veľkí intelektuáli. To dokazuje šport nazývaný šachbox. Vznik tohto športu sa pripisuje bratom Jamesovi a Stuartovi Robinsovým, ktorý si vždy po boxe dopriali partičku šachu. James pre server This Is Local London popísal vznik šachboxu takto: „Jedného dňa neprišiel do telocvične tréner a nablízku bol šachový klub. Napadlo nás, prečo to nespojiť.“ Neskôr sa kombinácia šachu a boxu objavila vo filme The Mystery of Chess Boxing a taktiež v komiksovej knihe Enkiho Bilala. 

Prvý svetový šampionát šachboxu sa uskutočil v roku 2003 a stal sa nielen amatérskym športom, ale aj profesionálnym. Zápas má 11 kôl, pričom 6 kôl je šachových a 5 boxových. Zápas sa môže skončiť knockoutom, rozhodnutím rozhodcu, matom, vypršaním časového limitu šachovej partie alebo vzdaním sa súpera. Šachbox nie je pre každého a vyžaduje si špeciálny tréning, pri ktorom sa hráči učia zvládať prechod medzi fyzickou a mentálnou aktivitou. 

Zdroj: Wikimedia Commons

 

8. Preteky prasiat

Preteky prasiat môžeme zaradiť skôr k zvieracím športom a pochádzajú údajne z Austrálie. 4 trénované prasiatka prekonávajú prekážky na jednej dráhe a na záver skočia do bazéna. Takto nejako by mala vyzerať zvieracia disciplína. Len pred niekoľkými rokmi mnohých prekvapila správa z farmy Pennywell v anglickom Devone. 

V roku 2015 sa rozhodli, že výsledky májových všeobecných volieb v Británii budú predpovedať preteky prasiat. Päť malých prasiatok mali byť oblečené v straníckych farbách a predstavovať hlavné politické strany. Podľa majiteľa farmy mali predsa len niečo spoločné: „Rovnako ako politici aj prasiatka sú radi, keď sú pri válove.“ Preteky prasiat sa organizujú aj v iných krajinách ako sú Japonsko, Čína, Kanada, USA, Lotyšsko, Francúzsko, Taliansko, Grécko, Ukrajina, Bielorusko a ďalšie. 

Zdroj: Flick

Vedeli ste, že existujú tieto netradičné športy? Ktorý z nich by ste si chceli vyskúšať? Aj keď šport možno nikdy nebol to, v čom ste vynikali, tieto športy by možno predsa len boli niečo pre vás. Pri niektorých vám stačí len odvaha a chuť zabaviť sa. Kto vie, aký ďalší netradičný turnaj sa zorganizuje na Slovensku.