7 vecí, ktoré pred cvičením rozhodne nerobte!

Žena cvičí brušné svaly s pomocou fitlopty.

Počas leta je plavková sezóna stále aktuálna, no čo takto si spríjemniť letné chvíle niečím pre telo prospešným – cvičením. Pre aktívny pohyb nie je neskoro v žiadnom veku, ani životnom období, práve naopak. Na výber máte pritom z viacerých možností, útulnosť a komfort vlastného domu, fitnescentrum, alebo čoraz obľúbenejšie cvičenie v prírode.

Ak ste teda v cvičení začiatočníci je dobré vedieť čomu sa pred samotnou aktivitou vyvarovať. V prípade, že pre vás cvičenie nie je ničím neznámym, poďte si s nami zopakovať niekoľko vecí, ktoré pred cvičením rozhodne netreba robiť. Veď ako sa hovorí, “opakovanie matka múdrosti”.

1.  Alkohol je tabu!

Jednou z najpodstatnejších zásad, ktoré je pred cvičením dobré dodržiavať je úplná abstinencia. Neodporúča sa akýkoľvek alkohol, ani pohár vína, alebo piva, jednoducho pred cvičením si obľúbený alkohlický nápoj odpustite. Alkohol dehydruje, zužuje cievy, útočí na hladinu cukru v krvi a zamestnáva vnútorné orgány, ktoré potom prijaté promile musia postupne odbúravať. Navyše, ako to je známe, dokáže v konečnom dôsledku zvýšiť únavu, čo taktiež k primeranému výkonu neprispeje. V hre sú aj možné zranenia, na ktoré je človek po požití alkoholu náchylnejší. To je dosť argumentov na to, aby ste pred cvičením zvolili radšej čistú vodu, alebo iný bezpečný nápoj.

Náš tip: Na čo si dať pozor pri prvej návšteve fitness centra?

2.  Kedy piť vodu?

Ako sme spomenuli, alkohol pred cvičením je lepšie vymeniť za čistú vodu. Čistá voda je ideálnou voľbou pred cvičením, avšak odporúča sa najneskôr 15 – 25 minút pred jeho začiatkom, aby zbytočne nežblnkala počas aktivity v žalúdku. Aké množstvo je však optimálne? Vhodné je popíjať vodu počas celého dňa po menších dúškoch, aby bolo telo primerane hydratované.

Nápoj a miska vhodnej stravy pred cvičením a športom.
zdroj: 123RF

3.  Ako to je s jedlom pred cvičením?

V zásade ide hlavne o to, aké jedlo zvolíte a kedy ho skonzumujete. Či už hovoríme o rannom, alebo poobednom cvičení, každému môže vyhovovať niečo iné. Niekto preferuje ranné tréningy nalačno, iný aj pred ranným cvičením musí zjesť niečo drobné. Ak však trénujete počas dňa, je dobré dať si s jedlom pauzu aspoň 1 – 1,5 hodiny. Niekto potrebuje dokonca dlhší čas, pre niekoho je postačujúcich 45 minút. Do veľkej miery na to vplýva nielen váš príjem počas dňa, ale aj typ aktivity, ktorú budete vykonávať. Čo sa týka samotného jedla, odporúča sa niečo ľahko stráviteľné, určite nie pálivé či ťažké na žalúdok.

Náš tip: Najčastejšie chyby pri cvičení. Robíte ich aj vy?

4.  Vynechanie rozcvičky/zahriatia

Pred každým cvičením nezabudnite na zahriatie organizmu. Obzvlášť dôležité je to v prípade ranného cvičenia, kedy je telo stuhnuté po nočnom spánku. Pokiaľ cvičíte skupinové aktivity, väčšinou je rozcvička ich prirodzenou súčasťou, dávajte na ňu dôraz. Ak cvičíte individuálne, taktiež na ňu nezabúdajte, čas cvičenia sa predĺži len o 5 – 10 minút. Zahriatie pomáha ako prevencia zranení a príjemne naštartuje do samotnej aktivity.

Behanie na páse pred cvičením je jednou z foriem rozcvičiek, ako zahriať organizmus.
zdroj: 123RF

5.  Vynechanie plánovania

Vrhnúť sa na cvičenie len tak bez prípravy a predošlého premýšľania sa naozaj neodporúča. Cvičenie môže byť v konečnom dôsledku demotivujúce, navyše menej efektívne. Vhodné je poradiť sa s trénerom alebo skúseným cvičencom o tom, aké cviky vybrať, koľko opakovaní vykonať, ale aj aký dlhý čas celému cvičeniu venovať. Aspoň v začiatkoch to môže pomôcť ľahšie sa zorientovať, najmä pokiaľ cvičíte vo fitnescentre. Ak cvičíte v prostredí domova, dostupné sú videá na youtube, či priamo online hodiny s trénermi.

Náš tip: Prehnané cvičenie alebo čo na svalovicu.

6.  Nesprávne načasovanie

Poznáte to, stres, zhon, práca, domácnosť a rodina, a ešte si máte v tomto chaose aj zacvičiť? Aj v tomto bode by sme radi hovorili o plánovaní. Samozrejme nie je možné každý deň si naplánovať do detailu, ale skúste nájsť cvičeniu stabilné miesto. Zaradte ho do vášho dňa v čase, kedy máte čas presunúť sa do fitnescentra, prezliecť sa a v pokoji sa naň pripraviť. Pomôže vám to v motivácii a udržaniu tohto zvyku. Navyše aj v domácnosti môžete nastoliť pevný čas, kedy cvičiť chodievate a poprosiť tak zvyšok rodiny, aby vám pomohol tento návyk udržať. V dnešnej dobe je možné cvičiť aj pred obrazovkou v domácom prostredí, čím ušetríte čas s presúvaním sa do/z fitnescentra.

7.  Nevhodné nastavenie mysle

Pokiaľ budete cvičenie vnímať len ako trest za prijaté kalórie, nebude pre vás udržateľné. Z pohybu by ste mali mať radosť, pomáha udržiavať vaše fyzické a psychické zdravie. Ubúdanie centimetrov v páse a zlepšenie kondície sú len želanými bonusmi. Venujte preto čas nastaveniu mysle a výberu vhodného typu aktivity práve pre vás. Cvičenie tak bude odmenou, na ktorú sa budete tešiť. Veríme, že aj naše tipy budú nápomocné k tomu, aby ste sa vyvarovali chýb a užili si radosť z pohybu.