6. júl – Medzinárodný deň bozkávania

žena_muž_bozk_pár

Vedeli ste, že 6.7. je medzinárodný deň bozkávania? Bozkávanie má oveľa hlbší význam ako sme si pôvodne mysleli. Okrem toho, že druhej osobe dávame najavo lásku, dôveru, pocit istoty, intimitu a iné dobre známe prejavy, zároveň to prospieva nášmu psychickému aj fyzickému zdraviu. Je pre vás niekto dôležitý? Práve dnes mu to môžete dať najavo vďaka bozkom a osláviť spolu medzinárodný deň bozkávania. V našom článku sa dozviete viac o tomto dni, ale aj pôvode bozkávania, benefitoch a rôzne ďalšie zaujímavosti.

žena_muž_bozk_pár_zamilovanosť_bozkávanie_posteľ
Zdroj: www.freepik.com

Aký je pôvod bozkávania?

Aj keď si mnohí myslia, že bozk má svoj pôvod vo Francúzsku, nie je to pravda. Klasický bozk pôvodne vôbec nebol prejavom lásky. Legenda z Grécka hovorí o tom, že počas dobyvačných vojen muži odchádzali dobývať ďaleké územia a ich ženy museli ostávať doma. Tie si krátili čas ochutnávaním vína, čo sa mužom nepáčilo a po príchode domov ovoniavali ženám ústa. Podľa vône vedeli, koľko vína žena vypila. Neskôr začali ženy túto vôňu prekrývať a muži ich pery ochutnávať. Bozkávanie podľa legendy dostalo výraz ochutnávanie pier. Vedci sa však domnievajú, že bozk sa vyvinul z kŕmenia z úst do úst, kedy matky primátov predžúvali jedlo svojim deťom a spracovanú potravu im vkladali zo svojich úst do ich ústnej dutiny.

kone_kobyla_žriebä_pasenie
Zdroj: www.pexels.com

Aké benefity má bozkávanie pre telo?

Bozkávanie je zdravé a preto by ste sa mu určite nemali vyhýbať. Pravidelné bozkávanie dokáže znížiť hladinu stresu a uvoľňuje množstvo adrenalínu. Pri bozkávaní sa totiž zrýchľuje tlkot srdca a to pozitívne ovplyvňuje aj tep. Podľa štúdie z roku 2009 publikovanej v časopise Western Journal of Communication výskumníci zistili, že romantické bozkávanie môže znížiť tiež cholesterol a zvýšiť u partnerov celkovú spokojnosť vo vzťahu. 

Justin Lehmiller, profesor psychológie z Harvardu dokonca tvrdí, že pri bozkávaní sa vylučujú hormóny šťastia ako dopamín, serotonín a endorfín. Podľa odborníkov navyše znižuje krvný tlak, bolesti hlavy, ženám zmierňuje menštruačné bolesti a podľa stomatológov bojujete so zubným kazom. Bozkávanie má pozitívny vplyv aj na vaše sebavedomie. Tieto všetky benefity dopomohli k tomu, že sa ustanovil medzinárodný deň bozkávania.

muž_žena_bozk_pár_bozkávanie
Zdroj: www.unsplash.com

Zaujímavosti o bozku:

Myslíte, že o bozkávaní už viete všetko? Tak to určite nie. Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste istotne ani len netušili:

  • Najdlhší bozk na svete trval neuveriteľných 58 hodín, 35 minút a 58 sekúnd. Bozkávanie sa odohralo v thajskom meste Pattaya.
  • Bozkávaniu sa venuje aj seriózna veda filamatológia. 
  • Počas bozku dvoch ľudí si dvojica vymení od 10 miliónov do 1 miliardy baktérií. Hovorí sa, že práve niektoré z týchto baktérií zaisťujú ochranu proti zubnému kazu a paradentóze.
  • V americkom štáte Indiana platí doteraz zákon, že bozk na verejnosti je trestným činom proti mravom a previnilci môžu dostať za bozk finančnú pokutu alebo dokonca rok väzenia. Našťastie, asi aj americkí sudcovia vedia, čo je to bozkávať sa, a tak už dlhé roky tento paragraf nepoužili.
  • V stredoveku bolo bozkávanie cirkvou zakázané, bozkávať sa mohli len kríže, sochy svätých alebo prstene biskupov či pápežov. Inak mohli bozky dávať len matky svojim deťom, ostatné bozky boli prísne zakázané.
  • V rôznych krajinách majú spoločenské bozky svoje pravidlá. Vo väčšine Európy sa dávajú bozky dva, čiže na jedno aj druhé líce. Výnimku tvorí Francúzsko a Rusko, kde je bozk až trojitý, a dokonca v Belgicku sa dávajú spoločenské bozky až štyri.
  • Rozšírené zreničky je nevedomé priznanie toho, že vás tá druhá osoba priťahuje. Výskumy ukázali, že takmer 92 percent žien má pri bozkávaní zatvorené oči, naproti tomu u mužov sa toto číslo ledva vyšplhalo na 50 percent. 
  • Štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 1000 študentov vysokých škôl dokázala, že ženy hodnotia bozkávanie ako podstatnejšiu časť vzťahu, na rozdiel od mužov. Čím je vo vzťahu viac bozkávania, tým viac sú ľudia so svojimi polovičkami spokojnejší.
  • Takmer žiadne zvieratá sa nebozkávajú, ak nerátame niektorých jedincov ľudského druhu. Bozky si vymieňajú jedine šimpanzy a niektoré ďalšie druhy opíc.