5 správnych potravín pred cvičením

Výber správnych potravín a výživných látok je dôležité pre efektivitu celého cvičenia. Pred štandardným tréningom ako zdvíhanie, cyklistika či beh, je dobré sa uistiť, že máte v tele dostatok sacharidov a bielkovín. Týchto päť potravín vám zabezpečí optimálny prísun energie a poslúži ako palivo pre váš tréning.

Banány

Žlté chutné ovocie, alebo vrchol výživy pre športovcov. Banány sú nabité stráviteľnými sacharidmi, a preto sú vhodné na konzumáciu do jednej hodiny pred tréningom. Sú obohatené o draslík, ktorý pomáha udržiavať nervovú a svalovú funkciu v optimálnom stave.

Skôr než sa ponoríte do cviženia, pre udržanie hladiny živín si doprajte jeden stredný banán. Pred ranným tréningom sa odporúča kombinácia s gréckym jogurtom.

Grécky jogurt

Nielen s banánom, ale aj iným ovocím. Grécky jogurt, v porovnaní s obyčajným jogurtom obsahuje takmer dvojnásobok hodnoty bielkovín. Jeho variantom a obmenou môže byť rovnako výživný biely tvaroh, či cottage cheese.

Bielka z vajíčok

Skúste si pripraviť omeletu iba z bielok. Tuk vaječných žĺtkov spôsobuje spomalenie metabolizmu. Počas cvičenia sa preto môžu objaviť v tele pocity nafúknutia a malátnosti. Odporúčame zvoliť efektívnejšiu formu stravy, a to bielka. Jedno bielko poskytuje 4 gramy bielkovín a žiadny tuk.

Ovsené vločky

Nielen pridať do čokoládovej masky, ale pohár ovsených vločiek si doprajte aj 30 minút pred cvičením. Ovos je plný vlákniny a sacharidov, ktoré sa postupne a rovnomerne uvoľňujú do krvi. Obsahuje aj vitamín B, ktorý tieto uvoľnené sacharidy premieňa na energiu.

Sušené ovocie

Skvelá voľba, ak máte len pár minút pred tréningom a potrebujete narýchlo doplniť energiu. Sušené ovocie je ľahké, preto vás tieto jednoduché sacharidy okamžite nakopnú. Do štvrtiny šálky si nasypte sušené bobule, marhule a ananás, alebo mix s lieskovými orieškami.

Čomu by ste sa mali naopak vyhnúť?

Uistite sa, že ste sa pred cvičením vyhli tučným jedlám, ktoré opúšťajú naše telo veľmi pomaly. Pred tréningom je vhodné zvoliť optimálne menšie porcie. Príliš veľký prísun potravy môže spôsobiť poruchy trávenia, nevoľnosť až zvracanie.

Vyššie uvedené potraviny sú iba návrhmi na občerstvenie. Nejde totižto o samotné jedlá. Na strane druhej, vyvarujte sa pokušeniu nejesť vôbec. Nízka hladina cukru v krvi spôsobená absenciou stravy má taktiež neblahé následky, ako napríklad únavu a závraty.

Správne množstvo kvalitného paliva vás povedie k lepším výkonom.

Mohlo by sa vám páčiť