5 tipov ako zatočiť s jarnou únavou

vladislav-muslakov-CwIU33KGToc-unsplash

Menia sa teploty, vône vo vzduchu a dni sa predlžujú. Prichádza jar. Práve s týmto obdobím je spojená aj jarná únava. Viete prečo vlastne vzniká a ako s ňou bojovať? 

Ako vzniká jarná únava?

Počuli ste už niekoho sťažovať sa na jarnú únavu? Veru, nie je to žiaden výmysel, ako by si mohol niekto myslieť. Počas zimy totiž naše telo produkuje viac melatonínu – hormónu spánku. S prichádzajúcou jarou sa ale jeho tvorba znižuje a do vedenia sa dostávajú iné hormóny ako napríklad serotonín. No a keďže celá táto zmena môže trvať niekoľko dní, môžeme sa v istom období cítiť vyčerpaní a unavení. 

Jarná únava sa prejavuje:

  • nepokojnosťou,
  • malátnosťou
  • vyčerpaním
  • stratou energie

5 tipov ako zatočiť s jarnou únavou

Ak vo vás prichádzajúca jar vyvoláva spomínané pocity, nemusíte sa báť. Nie je to nič nebezpečné pre vaše zdravie. S jarnou únavou sa dá dokonca hravo zatočiť. Tu je 5 tipov ako na to:

1. Pomôže čerstvý vzduch 

Pobyt v lese na prechádzke dokáže zázraky. Doprajte si pravidelne aspoň polhodinovú prechádzku, jazdu na bicykli či návštevu parku. Vďaka novému prísunu kyslíka bude vaše telo nabudené novou energiou, rozprúdite krv a načerpáte poriadnu dávku vitamínu D. Že po práci nestíhate? Čo takto vystúpiť o 2-3 zastávky skôr a prejsť sa do či z práce. Spôsob sa vždy nájde!

2. Pitný režim je dôležitý

Možno vás prekvapí, že je jarná únava spojená aj s pitným režimom, no je to tak. Ak telo nemá dostatok tekutí, človek sa môže cítiť unavene a malátne. Denne by ste mali vypiť 2 – 3 litre, za čo sa vám odvďačí telo, pokožka i vlasy. Siahnite po bylinných čajoch, čistej vode či minerálkach. Pite pravidelne a nie iba vtedy ak pociťujete smäd! 

3. Bez kvalitného spánku to nepôjde

Bojovníkom proti jarnej únave je aj kvalitný spánok. Odstráňte preto so svojej spálne rušivé elementy ako rôzne svetlá, hluky a dokonca by ste sa mali vzdať aj telky, či telefónu. Modré svetlo z elektroniky znižuje kvalitu spánku, kvôli čomu môžete byť náchylnejší k jarnej únave. Investujte do kvalitného matraca i vankúša a prikrývky. Tehotné mamičky si môžu spánkové pohodlie spríjemniť tehotenským vankúšom.  Izbu pred spánkom vyvetrajte a doprajte si kvalitný zvlhčovač vzduchu či aroma lampu. 

Tip: K skvelým bojovníkom proti jarnej únave patrí aj láska. Urobte si s partnerom pekný večer, doprajte si dobré víno a užívajte všetky spoločné chvíle, ktoré večer prinesie. 😊

4. Proti jarnej únave dobrý jedlom

Stalo sa vám už niekedy, že po zlom dni ste si dali dobré jedlo a svet bol zrazu opäť krásny? Niet sa čo diviť, aj dobré jedlo v nás uvoľňuje hormón šťastia. Proti jarnej únave teda môžete zabojovať aj stravou. Vyberajte si potraviny bohaté na minerály a vitamín D ako napríklad ryby. Doplňte aj zásoby vitamínu C a to vďaka citrusom či čerstvej zelenine. Vymeňte zimné mlsanie za zdravé jarné. 

5. Čas na relax

Posledný no nemenej podstatný bod ako sa obrniť voči jarnej únave. Nezabúdajte v kolobehu  nových povinností na seba a doprajte si dobrý kúpeľ, čas s vašou obľúbenou knihou či večernú masáž od partnera. Práva takéto „chvíľky pre seba“ dokážu s vašim telom i psychikou divy.