5 príznakov, že máte problémy s pečeňou

imani-bahati-L1kLSwdclYQ-unsplash

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov v našom ľudskom tele. Má na starosti viac ako 500 funkcií v našom tele –  od neutralizácie toxínov až po boj s infekciami. Viete, ale rozpoznať, kedy tento orgán potrebuje zvýšenú pozornosť? Tu je 5 príznakov, ktoré naznačujú, že s pečeňou nie je všetko v poriadku. 

Prvé príznaky sú takmer neviditeľné

To, že s pečeňou nie je všetko v poriadku človek nezistí zo dňa na deň. V prvotných štádiách sa neobjavujú žiadne komplikácie ani bolesti, ktoré by naznačovali, že sa s pečeňou niečo deje. Dokonca vo veľa prípadoch vyjdu aj pečeňové testy v poriadku. Kedy ale zbystriť pozornosť?

Keď cítite bolesť brucha v pravej časti pod rebrami

Práve bolesti v týchto miestach sa najčastejšie spájajú s podráždením žlčníka či žalúdka, v mnohých prípadoch sa však ukáže, že bolí pečeň. K týmto bolestiam sa v ďalších štádiách môže pridať aj zväčšenie objemu brucha či dokonca sa môžu zvýrazniť žily v okolí brucha. Tento neliečený tlak a nárast brucha môže tlačiť na bránicu i pľúca a tak spôsobovať ťažkosti pri dýchaní. 

Keď trávenie spôsobuje problém

Ochorenie pečene je veľmi často spojené s nafukovaním či plynatosťou. Človek môže spozorovať nepríjemné kŕče v bruchu, tlak či dokonca nevoľnosť. Objaviť sa môžu aj problémy s vyprázdňovaním či hnačka. Ak máte podobné ťažkosti, sledujte si stolicu, pri problémoch s pečeňou býva výrazne bledá! V niektorých prípadoch sa v nej môže objaviť krv.

Keď sa koža mení

Koža dokáže signalizovať problémy s pečeňou vo veľmi skorom štádiu. Na koži sa môžu tvoriť svrbivé miesta, ktoré sa postupne rozširujú. Koža je pri problémoch s pečeňou veľmi citlivá a suchá, preto pri riešení treba myslieť aj na hydratáciu pokožky. Ak je pečeň narušená a neuvoľnuje z tela toxické látky, tak sa začne hromadiť farbivo – bilirubín. Práve to spôsobí na koži žltkastý nádych. Väčšinou sa to ukáže na špičke prstov či nechtov.

Keď únava pretrváva

Únava, malátnosť či úplná strata energie, aj to môžu byť signály, že s vašou pečeňou nie je všetko v poriadku. Ak nejde iba o prechodné obdobie, ktoré momentálne prežívate, určite sa objednajte na vyšetrenie pečene.

Keď ručička na váhe klesá

Strácate v poslednej dobe rapídne na hmotnosti? Ak za tým nie je účinná diéta či zmena životného štýlu, môže ísť o problém s pečeňou. Keď tento orgán nefunguje správe, človek stráca chuť do jedla, dokonca ho môže trápiť nevoľnosť.

Ďalšie prejavy, ktoré môžu súvisieť s poškodením pečene:

  • bolesti hlavy, kĺbov či chrbtice
  • zvýšená telesná teplota
  • zvýšená kazivosť zubov
  • zápaly žíl
  • hemoroidy
  • depresia, agresivita, iné poruchy správania
  • poruchy koncentrácie
  • poruchy pamäti, amnézia

Nezanedbávajte preto svoju pečeň! Je to skutočne nenahraditeľný orgán pre naše ľudské telo.  Prevencia pred chorobami pečene je pritom taká jednoduchá. Zaraďte do svojho jedálnička cviklu, ovocné i zeleninové šťavy. Nezabúdajte na pravidelný pohyb – stačia hodinové prechádzky. Skvelou prevenciou je tiež aj Pestrec mariánsky, ktorý nájdete ako čaj, tablety či olej.