5 áno a 5 nie, prečo chodiť naboso

5 áno a 5 nie, prečo chodiť naboso

Vyzujte si topánky, odložte ponožky a prejdite pár krokov naboso. Cítite to? O krátku chvíľu sa dostaví pocit uvoľnenia a novej energie. Ak si doprajete chôdzu po tráve alebo po kamienkoch, vaše chodidlá zažijú masáž zdarma. Zdraviu prospešná chôdza naboso sa odporúča všetkým, ktorí nemajú závažné zdravotné problémy a chcú posilniť imunitu a svalstvo a urobiť niečo navyše pre seba.

Posilňujete imunitu

Chôdza naboso neprospieva len vášmu pohybovému aparátu, ale posilňuje aj imunitu. Pravidelné tréningy vám pomôžu udržať sa v dobrej fyzickej kondícii a budete menej náchylní voči chorobám. Chrípka a prechladnutie vás len tak ľahko neprekvapí.

Slobodu chodidlám

Čím viac voľnosti vašim dolným končatinám doprajete, tým zdravšie budú. Takmer každý deň ich vystavujeme nepriaznivým podmienkam nosením nevhodnej obuvi: žiadne ihličky, žiadne úzke topánky ani rovná podrážka im totiž neprospieva. Naopak, kosti, šľachy a svaly na chodidlách potrebujú z času na čas „dovolenku od obuvi“, aby sa mohli zregenerovať a slúžiť nám ďalej.

Deťom tvaruje klenbu

Azda najväčšie plus predstavuje chôdza naboso pre naše deti. Ortopédi aj pediatri sa zhodujú v tom, že chôdza s holými chodidlami po nerovnom povrchu tvaruje deťom klenbu. Kým sa nezastaví kostný rast a detská noha sa dá tvarovať, ide o riešenie, ktoré by ste mali pri svojich ratolestiach praktizovať.

Deťom chôdza naboso tvoruje klenbu nohy, preto je vhodné ich na ňu učiť už odmalička
zdroj: 123RF

Vráti sa vám úsmev na tvár

Chôdza naboso nevyrieši vaše problémy, ale prispeje k tomu, že sa budete cítiť šťastnejšie a uvoľnene. Už zopár krokov, ktoré prejdete, bude pre vás balzamom nielen na nohy, ale aj na dušu. Pozitívne pocity sú len milým bonusom, ktoré sa pri tejto aktivite dostavia. Navyše chôdza naboso znižuje úzkosť, depresiu a stres, a vyvoláva v nás pozitívne pocity.

Plusy pre zdravie

Poslednému bodu výhod sa potešia najmä dámy. Chodenie bez topánok pomáha priaznivo v boji proti kŕčovým žilám. Ktorá z nás by predsa nechcela mať krásne nohy bez kŕčových žíl? Tento zdravotný problém však stále nie je všetko, na čo chôdza naboso pôsobí priaznivo. Chodenie s bosými nohami zlepšuje krvný obeh, zlepšuje činnosť orgánov v tele a pomáha uvoľniť lýtka.

Náš tip: Rebríček TOP 5 najnebezpečnejších letných aktivít pre vaše deti.

Bosá chôdza – áno aj nie

Pred tým, ako sa naplno začnete s bosou chôdzou, mali by ste poznať aj druhú stránku mince. Napriek tomu, že chodenie naboso odporúčajú mnohí odborníci, je namieste oboznámiť sa tiež s rizikami, ktoré táto aktivita prináša. Preto, ak si nechcete privodiť zbytočné problémy, dajte pozor na skryté nepríjemnosti, ktoré vás môžu prekvapiť.

Pozor, kam stúpate

Chodenie naboso so sebou neprináša iba príjemné situácie. Aby sa relaxačná chvíľka nezmenila na hororovú scénu, musíte dávať obrovský pozor pod nohy. Kráčať s bosými nohami a čistou mysľou po zelenej lúke je síce pekné, ale každá nepozornosť vás môže vyjsť draho. Nešťastnou náhodou môžete nechtiac stúpiť na bodliak, pristúpiť osu alebo proti sebe môžete poštvať nasrdenú kolóniu červených mravcov.

Bolesti

S chôdzou naboso treba začať opatrne. Na začiatku si nedávajte veľké ciele a nepokúšajte sa prejsť naraz 20 kilometrov. Vytipujte si krátky úsek vo vašom okolí, na ktorom si chôdzu naboso otestujete. Ak to hneď preženiete, koledujte si o mnohé problémy: drobné zranenia, popraskanú kožu, otlaky.

Chodenie naboso nie je pre všetkých

Nemožno poprieť, že chodenie naboso si v poslednom období získalo množstvo priaznivcov. Rastúca popularita tejto aktivity však nezaručuje, že je vhodná aj pre vás. Prechádzkam s bosými nohami by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí majú ortopedické problémy, ako aj tí, ktorí sa väčšinu dňa pohybujú po asfalte či dlažbe.

Zašpiníte si nohy

Ďalšou nepríjemnosťou, s ktorou musíte počítať, keď sa rozhodnete vyzuť si topánky, dať dole ponožky a kráčať po zemi, je špina. Nezáleží na tom či to bude hlina, tráva, alebo piesok, každý z týchto povrchov vám okrem pocitu príjemného uvoľnenia prinesie aj určitý diskomfort. Preto musíte dbať viac na hygienu a nohy si čajstejšie umývať.

Strašiakom je kožná infekcia

Zrejme najväčší problém, ktorý sa môže pri chôdzi naboso objaviť, je kožná infekcia. Spôsobujú ju najmä výkaly mačiek a psov, v ktorých črevách sa nachádzajú parazity. Infekcia sa zvyčajne prejaví nepríjemným svrbením, bolestivou chôdzou a začervenanou kožou.