4 obilniny vďaka ktorým schudnete

macau-photo-agency-kXiaeeleD8U-unsplash

Aj vy ste sa rozhodli schudnúť a tak ste bez zaváhania vyhodili obilniny zo svojho jedálnička? Robia to mnohí z nás. Klamlivo si myslíme, že práve kvôli obilninám priberáme, no toto tvrdenie nie je celkom pravda. Konzumácia istych druhov obilnín nám môže dokonca pomôcť k štíhlej postave! Je preto dobré poznať, ktoré obilniny majú aký účinok. 

1. Celozrnná raž

Celozrnná raž je obilnina, ktorá má obrovské množstvo vlákniny a dokonca aj železa. V bio obchodoch nájdete aj múku z tejto obilniny, vďaka ktorej si doma môžete upiecť zdravý chlieb či rožky. Oproti bežnej múke má táto kyslejšiu chuť. Obsahuje však veľa selénu a vitamín B.  

2. Celozrnné vločky

Kto by ich nepoznal. Počas chudnutia si do svojho jedálnička zaraďte aj ich. Celozrnné vločky sú zaujímavé hlavne tým, že absorbujú vodu a teda sa v žalúdku zväčšia, čím vám zabezpečia pocit sýtosti na dlho. Hodia sa do bieleho jogurtu ale aj do polievok či do pečenia. Stačí vyskúšať.

 

3. Pohánka 

Pohánka je výnimočným zdrojom bielkovín i horčíka. Vďaka tomu sa stará o zdravie vašich ciev a preto je v strave nenahraditeľná. Môžete si z nej urobiť kašu na sladko, či len nechať naklíčiť klíčky a chrúmať ich ako chipsy. Aj z pohánky sa dá upiecť lahodný a vláčny chlieb či iný druh pečiva, chce to iba chuť a troška zručnosti. 

4. Ovos

Ovos sa označuje ako na živiny najbohatšia obilnina zo všetkých. Ovos obsahuje v porovnaní so pšenicou viac ako dvojnásobok tukov, viac bielkovín a viac uhľohydrátov. Je veľmi bohatý na fosfor, železo a vitamín B1. Na trhu je dnes k dispozícii mnoho druhov ako je ovos spracovaný, stačí si iba vybrať – vcelku, drvený, vo forme múky, či ovsených vločiek. Pridať si ho môžete do šalátov, či do cesta a ozvláštniť tak chuť chleba, pečiva, alebo koláčov. Pomocou ovsenej múky, alebo vločiek môžeme zahusťovať omáčky či urobiť si skvelé palacinky. 

Ktorým obilninám sa pri chudnutí vyhnúť? 

Ak sa aj vy snažte zhodiť nejaké to kilo, vyhnite sa rafinovaným obilninám – tie obsahujú kalórie ale takmer žiadnu výživu.  Vyhnúť by ste sa preto mali pšenici, ktorá obsahuje škrob na výkrm a navyše podľa odborníkov tiež pšenica zvyšuje hladinu cukru v krvi. Pri chudnutí tiež vynechajte kuskus. Ide o rafinovaný pšenicu, ktorá je plná kalórii. Vyberte si radšej nejakú zo zoznamu zdravých.