10 vecí, ktoré si nezbaliť na dovolenku

Leto už je dávno tu a vám po rozume behá jedine tohtoročná dovolenka, ktorá sa nenávratne blíži. Premýšľate o balení alebo ste šikovná a už máte napísaný obsiahly zoznam, čo všetko musíte do kufra natlačiť? Prednedávnom sme vám dali niekoľko tipov, čo a ako si zbaliť musíte. Dnes sa ale váš zoznam pokúsime preškrtať a vyhodiť všetko nepotrebné. Tento zoznam vám zaručene pomôže vyhnúť sa poplatkom za preťaženú batožinu a umožní vám doniesť si z dovolenky viac jedinečných suvenírov.

1. Drahé šperky

Zlato, striebro a diamanty nechajte doma alebo v trezore. Cennosti akými sú šperky na dovolenku nepatria. Ak sa chystáte na dovolenku zabaliť si šperky vystavujete sa tak vysokému riziku, že o ne prídete. Dovolenkové destinácie sa hemžia zlodejmi, ktorý čakajú na príležitosť obohatiť sa o vaše cennosti.

Dve mladé ženy sa balia na dovolenku
zdroj: 123RF

Nebezpečenstvo nestriehne len na pláži ale i na letisku či hoteli. Ak si musíte priniesť diamantové náušnice, noste ich alebo ich uložte do hotelového trezoru. Vaše hodinky či náhrdelníky ale rozhodne budú vo väčšom bezpečí doma.

2. Alkohol

Neprepravujte zbytočne ťažké sklenené fľaše s alkoholom. V mieste pobytu určite kúpite kvalitný lokálny alkohol, vďaka ktorému navyše spoznáte kultúru a tradície danej krajiny.

Navyše, ak cestujete iba s príručnou  batožinou myslite nato, že objem tekutín musí byť rozdelený maximálne po maximálne 100 ml (dokopy 1 liter).

3. Sušič vlasov

Každá žena túži po dokonalých fotkách z dovolenky a preto si zo sebou často brávame žehličku, kulmu a sušiče na vlasy. Fén je  ale dnes štandardným vybavením hotelovej kúpeľne. V dovolenkových destináciách je navyše zvyčajne tak horúco, že vlasy vám rýchlo vyschnú na slnku i samé.

4. Rodinné balenia hygienických potrieb

Počas, bohužiaľ, často krátkeho pobytu v dovolenkovej destinácií určite nestihnete spotrebovať veľké balenia kozmetiky, ktoré zvyknete nakupovať domov. Prelejte si potrebné množstvo šampónu, krémov a sprchových gélov do menších fľaštičiek, vďaka čomu sa vyhnete prenášaniu zbytočne veľkého množstva kozmetiky.

V drogériách samozrejme dostať i skvelé cestovné balenia, ktoré spĺňajú i letiskové kritéria prevozu tekutín v príručnej batožine Ak budete bývať v hoteli, mnoho z nich poskytuje hygienické potreby zadarmo, ak nie sú v izbe, opýtajte sa na recepcii.

5. Knihy

Milujete čítanie kníh a tešíte sa nato ako na dovolenke nejaký ten kúsok prečítate? Zabudnite nato! Pravdepodobne si čas na prečítanie celej knihy nenájdete. Knihy sú úžasnou vecou, no ich nevýhodou je, že sú ťažké. Ak sa ale čítania počas dovolenky nechcete vzdať pomôžte si technológiami a stiahnite si do smartfónu či čítačky e-book knihy, ktorú ste mali v pláne prečítať. Ušetríte tak nie len miesto v batožine ale i peniaze.

6. Vankúše

Mnoho cestovateľov si zvykne na dovolenku brávať klasický vankúš či vankúše na krk. Tie sú síce naozaj pohodlné, no i objemné. Nahradiť ich môžete nafukovacím vankúšom, ak ho počas cesty lietadlom alebo autom naozaj potrebujete.

7. Príliš veľa topánok

Nebaľte si na dovolenku pár topánok ku každému outfitu. Ideálny počet topánok na dovolenku je jeden pár, ak ale predsa potrebujete viac uvažujte nad plánmi aké počas dovolenky máte. Ak čas strávite iba na pláži stačia vám sandále alebo šľapky, ak sa chystáte i na turistiku pribaľte si i pár pohodlných tenisiek, ak si plánujete užívať nočný život zídu sa vám pohodlné lodičky na opätku.

Najlepším možným scenárom je zvládnuť dovolenku  s dvoma pármi: pohodlnými vychádzkovými topánkami a párom sandálov. Jeden (ťažší) pár si obujte na cestu a druhý si zabaľte. Typ topánok si zbaľte na základe toho kam vaše kroky povedú.

Kufor plný topánok - veci ktoré si nezbaliť na dovolenku
zdroj: 123RF

8. Nadbytočné oblečenie

Na dovolenke vás nikto nepozná a preto vám nemusí záležať na tom ako sa na vás ostatní pozerajú. Nepotrebujete mať každý deň iný outfit. Takže si zbaľte len to najnutnejšie oblečenie a aspoň vám v kufri zvýši miesto na to nové, ktoré si môžete kúpiť. nebaľte si oblečenie, ktoré doma bežne nenosíte, práve naopak zabaľte si veci, v ktorých sa cítite pohodlne. Zabaľte si to, čo potrebujete a čo sa vám páči.

9. Zbytočné peniaze a karty

To, že doma necháte karty a peniaze síce neušetríte veľa miesta v batožine, no je to oveľa bezpečnejšie. Zabaľte si len nutný obnos peňazí a kreditnú kartu, ktorá má v danej krajine najlepšie podmienky výberu a platieb. Môžete peniaze a karty držať mimo peňaženky a skúsiť tak okabátiť zlodejov, ktorí by si na vaše cennosti robili zálusk.

10. Notebook

Ak sa nevydávate na pracovnú cestu notebook nechajte doma. Váš smartfón má všetky potrebné funkcie, ak nie viac ako váš notebook, čo ho na dovolenke robí zbytočným. Ak ste plánovali na dovolenke pracovať nato okamžite zabudnite, ste predsa na zaslúženej dovolenke a práca vás určite počká.

Dúfame, že vďaka tomuto zoznamu bude vaše balenie sa na dovolenku ľahším a všetky zbytočnosti necháte doma. Môžete si tak z dovolenky priniesť viac cenných suvenírov a spomienok na krásne prežité chvíle. Vyhoďte týchto pár vecí zo svojej cestovnej tašky a uvidíte, že vám nebudú vôbec chýbať.

Mohlo by sa vám páčiť