10 tipov pre zdravú a krásnu pleť počas zimy

Chladný vietor, dážď, sneh, mráz a neustále prechody z chladu do tepla. Sychravé a mrazivé počasie nemá vplyv iba  na našu imunitu a zdravie, ale i na pleť, ktorá je v neustálom kontakte s vonkajším prostredím a chráni naše telo. Pokožka je počas zimy oveľa citlivejšia a náchylnejšia k dehydratácii, a rôznym kožným ochoreniam. Je preto potrebné sa o ňu starať, dokonca viac ako počas horúcich letných dní.

Zima dokáže vysušiť i tú najodolnejšiu pleť, je preto nutné dopriať jej počas chladných dní dôkladnú výživu a hydratáciu. V prípade našej pokožky je najúčinnejšou  zbraňou prevencia a zvýšená starostlivosť, vďaka ktorým sa zaručene vyhneme jej trvalému poškodeniu. Ak sa o pleť budete príkladne starať, túto zimu zažiarite s krásnou, sviežou a bezchybnou pleťou.

1.     Pozor na slnečné lúče

Slnko neprestáva žiariť ani v zime. I keď ich necítime, slnečné lúče sa neustále dotýkajú našej tváre, a preto sa pred nimi nemôžeme prestať chrániť. Chráňte svoju pleť pred UVA a UVB lúčmi, ktoré poškodzujú vašu pokožku, výživnými krémami s obsahom SPF. Ostrým slnečným lúčom ste v zime vystavený najmä vo vyšších nadmorských výškach. Netreba si teda zabudnúť na lyžovačku alebo turistiku  pribaliť opaľovací krém s ochranným faktorom.

2.     Vyhýbajte sa horúcej vode

Horúca sprcha alebo kúpeľ skvelo prehreje vaše premrznuté telo. Na vašu pokožku ale množstvo horúcej vody nevplýva práve najlepšie. Horúca voda našu pleť vysušuje, čím sa stáva citlivejšia a menej odolná voči chladu.  Pri najbližšej sprche si teda radšej nastavte vlažnejšiu vodu, aby ste zbytočne svojej pleti neubližovali a nevystavovali ju riziku. Ak horúcej sprche aj tak nedokážete odolať, hneď po kúpeli svoju pokožku dôkladne ošetrite kvalitným hydratačným mliekom.

3.     Hydratujte najmä z vnútra

V zimných mesiacoch pravdepodobne nie ste tak smädní ako v lete. Vaše telo a najmä vaša pleť ale potrebuje rovnaké množstvo vody, ako počas leta. Nastavte si pravidelný pitný režim. Ak nemáte chuť na čistú vodu pite čaje, ktoré vás navyše počas chladných dní zohrejú na tele i na duši.

4.     Ingrediencie sú dôležité

To platí nielen v kuchyni. Je viac ako dôležité, aby mala vaša kozmetika to správne zloženie. Nestačí sa len natierať, musíte vedieť, čo váš krém obsahuje. Na zimu sú najvhodnejšie vyživovacie krémy na báze oleja s obsahom vitamínu C a E. Kozmetika na báze oleja  zanecháva vašu pleť vyživovanú dlhšie ako kozmetika na báze vody, tá je vhodnejšia na teplé mesiace.

5.     Využite prírodu

V prírode sa skrýva odpoveď takmer na všetko.  Overenými sú najmä kokosový olej, aloe vera a med. Môžete ich aplikovať na tvár, telo, pery i vlasy – všetko dokonale hydratujú a zanechajú zamatovo hebké. Vďaka týmto stopercentne prírodným produktom bude vaša pleť nádherne voňať a žiariť. Nebojte sa z nich pripraviť rôzne masky, kúry alebo zábaly. Naneste si na tvár masku s extraktu z aloe vera, pery si potrite medom a nechajte ho pôsobiť až kým ho celý nezlížete. Chodidlá a ruky si potrite kokosovým olejom a relaxujte pri rozohriatom kozube.

6.     Zbavte sa odumretej kože

Minimálne dvakrát do týždňa by ste zo svojej pokožky mali odstraňovať odumreté kožné bunky. Najúčinnejšou zbraňou je peeling, ten aplikujte nielen na tvár ale i telo, ktoré si taktiež vyžaduje počas zimy zvýšenú pozornosť. Pripravte si jednoduchý domáci peeling z olivového oleja, citrónovej šťavy a morskej soli. Pravidelným peelingom odstránite zrohovatenú kožu a navyše pokožku prekrvíte, čím jej dodáte zdravší a krajší vzhľad.

7.     Zahaľte sa

Chráňte svoje ruky, ktoré sú počas zimy veľmi zraniteľné. Rukavice nie sú len krásnym zimným doplnkom, ochraňujú navyše rúčky pred chladom a mrazom. Ak si ruky pred tým ako si rukavice nasadíte potriete hydratačným krémom alebo trochou kokosového oleja, vytvoríte tak hydratačnú kúru, s ktorou sa pokojne môžete prechádzať po meste. Výsledný efekt vás zaručene poteší.

8.     Nechajte ju dýchať

Nielen počasie za oknami, ale i prostredie u vás doma môže vašu pleť poškodzovať. Doma trávite pravdepodobne najviac času, no asi ste sa nikdy nezamýšľali nad tým, či je vzduch vo vašom byte príliš suchý alebo naopak príliš vlhký. Ak sa nedokážete zbaviť suchej pokožky, môže byť problém práve vo vzduchu. Riešením je zvlhčovač, ktorý do ovzdušia vo vašom byte dodá optimálne množstvo vlhkosti, ktorá prospeje i vašej pleti.

9.     Bez balzamu ani krok

Hydratačný balzam na peryPríchod zimy väčšinou ako prvé pocítia práve pery. Je to i kvôli tomu, že sú takmer stále mierne vlhké od slín a tak chlad pociťujú najskôr. Mať popraskané a suché pery nie je práve najpríjemnejší pocit.  Majte svoj obľúbený balzam vždy po ruke, pokojne si jeden nechajte v každej kabelke alebo kabáte aby ste naň nezabudli. Príležitostne na pery aplikujte i prírodný alebo domáci peeling a med, kvôli hydratácii.

10.  Na akné zabudnite

I keď vás celoročne trápi akné, snažte sa najmä počas zimy jeho liečbu obmedziť. Neodporúčajú sa najmä chemické a iné, agresívne dermatologické procedúry, ktoré kožu vysušujú a dráždia. Vyhýbajte sa i produktom na akné, ktorých úlohou je pokožku skôr zosušovať. Ak už musíte, využívajte radšej prírodnú kozmetiku.

Zima vie byť pre našu pokožku extrémne náročná. Pleti preto musíme venovať zvýšenú starostlivosť a dbať na výber vhodnej hydratačnej kozmetiky. Pomôcť môžu i prírodné produkty a dostatok tekutín. Ak sa budete pridŕžať našich tipov, jar zaručene privítate s krásnou, zdravou a rozžiarenou pleťou.

Mohlo by sa vám páčiť